Pleśń u storczyków

Awatar użytkownika
Miami
100p
100p
Posty: 148
Od: 27 paź 2009, o 14:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pleśń u storczyków

Post »

Ufff to dobrze, ulżyło mi :D tylko martwi mnie trochę to więdniecie nie których korzeni ale większość jest zdrowych :D na razie trochę kory wyciągnęłam a jutro kupie nową i dołożę jej :wink: dziękuje za te odpowiedzi :)
Kwiat żyje, kocha i przemawia cudownym językiem.
Peter Rosegger
Kwiaty Miami
kasiula7899
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 kwie 2014, o 00:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pleśń u storczyków

Post »

Wysyłam zdjęcia, bo kompletnie nie wiem co zrobić :( Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Iga123ana
100p
100p
Posty: 171
Od: 19 maja 2011, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pleśń u storczyków

Post »

Witam, odświeżam temat: dostałam w spadku miniaturki 3 szt(miały byc wyrzucone). które mają pleśń czy takie mycie i odcięcie korzeni pomoże czy raczej już nie ma dla nich szansy,
I drugie pytanie:czy zamiast węgla drzewnego mogę posypac cynamonem?
nr.1
Obrazek Obrazek
Nr.2
Obrazek Obrazek
i Nr. 3 wg mnie wyglądający najlepiej- liście są sprężyste
Obrazek Obrazek

I gdzie kupić to spagnum?
Moje różne : storczyki, adenium , dziwadła i inne:-) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=87910" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Ka_trinka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 13 lis 2011, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mikołów

Re: Pleśń u storczyków

Post »

Jeśli korzenie są zdrowe i nie gniją to ja bym ich nie odcinała . Usunęłabym tylko te martwe i pleśniejące , obsypałabym cynamonem i odstawiła do wyschnięcia na dzień lub dwa . Spagnum używałam kiedyś do reanimacji falenopsisów , zwłaszcza botanicznych lub do zupełnie młodych sadzonek . Teraz wszystkie uprawiam w keremazycie , idealnie sprawdza się u mnie nawet dla tych storczyłów , które mają nikły system korzeniowy . Ze spagnum trzeba bardzo uważać bo chłonie wodę i długo utrzymuje wilgoć . Jeśli masz problem z pleśnieniem w korze to we mchu może też być taki problem . Ja kupiłabym do storczyków miniaturowym korę o mniejszej granulacji , posadziłabym miniaturkę w takim podłozu i na razie spryskiwałabym tylko wierchnią warstwę wodą destylowaną bez nawozu , dopóki system korzeniowy wzmocniłby się i zaczęłyby rosnąć nowe korzonki . Teraz jest dobra pora i storczyki dobrze reagują na reanimację .
Pavlos
50p
50p
Posty: 60
Od: 27 maja 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pleśń u storczyków

Post »

Nie są chyba jeszcze w najgorszym stanie. Po oczyszczeniu z pleśni i zepsutych korzeni oraz wymianie podłoża powinny odżyć.
Awatar użytkownika
Iga123ana
100p
100p
Posty: 171
Od: 19 maja 2011, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pleśń u storczyków

Post »

jeśli chodzi o dwa pierwsze- to jeden niestety miał same przegniłe połamane korzenie- wsadziłam go do szklarenki, może coś wypuści:-)
Drugiemu poodcinałam te spleśniałe i za wiele nie zostało, ale na razie włożyłam go do podłoża dla storczyków i poczekam- w razie jakby marniał też dam go do szklarenki- ale ten ma jakieś małe korzonki.
Ostatni wyjęty z plastikowej doniczki okazał się całkiem całkiem więc ucięłam jeden zgniły korzonek i pleśń i zostawiłam go do przeschniecia.
Moje różne : storczyki, adenium , dziwadła i inne:-) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=87910" onclick="window.open(this.href);return false;
Pavlos
50p
50p
Posty: 60
Od: 27 maja 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pleśń u storczyków

Post »

Podłoże wymieniłaś we wszystkich ?
Awatar użytkownika
Iga123ana
100p
100p
Posty: 171
Od: 19 maja 2011, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pleśń u storczyków

Post »

Podłoże wymieniłam w jednym- który miał jeszcze jakieś korzenie.
Jeden został bez- więc siedzi w szklarence.
A nad tym ostatnim się zastanawiam
może pokarze korzenie:
Obrazek Obrazek
Moje różne : storczyki, adenium , dziwadła i inne:-) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=87910" onclick="window.open(this.href);return false;
Pavlos
50p
50p
Posty: 60
Od: 27 maja 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pleśń u storczyków

Post »

Ja bym wymienił, bardzo zbite jest. Chyba będzie za słaba cyrkulacja powietrza.
Awatar użytkownika
Iga123ana
100p
100p
Posty: 171
Od: 19 maja 2011, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pleśń u storczyków

Post »

ostatni wypuścił korzonek:-) myślę że będzie dobrze, a pozostałe zostawiłam w kamieniach i czekam czy przeżyją;-)
Obrazek
Czy u tego powinnam jeszcze zastosować jakis środek na pleśń? jeśli tak to jaki?
Moje różne : storczyki, adenium , dziwadła i inne:-) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=87910" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Ka_trinka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 13 lis 2011, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mikołów

Re: Pleśń u storczyków

Post »

Musisz mu wymienić podłoże bo jeśli gniją korzenie i trzon w tym co teraz jest , to nawet nowe korzenie zgniją i stracisz całą roślinę :( :(
Awatar użytkownika
Iga123ana
100p
100p
Posty: 171
Od: 19 maja 2011, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pleśń u storczyków

Post »

Ka_trinka pisze:Musisz mu wymienić podłoże bo jeśli gniją korzenie i trzon w tym co teraz jest , to nawet nowe korzenie zgniją i stracisz całą roślinę :( :(
Boję się troszkę bo nie wiem jakie mam dać podłoże do miniaturki. To mchowe, co ma podobno do miniaturek własnie się nie sprawdza. Na razie nie gnije, obciełam złe korzenie, wyrzuciłam część podłoża z góry. Wypuszcza dwa nowe korzonki i z pędu na którym były kwiaty zaczyna też wypuszczać chyba odnóżkę pędu. Boję się go ruszać;-/ A mogę do podłoża dal dużych storczyków go przesadzić?
Rozumiem że musiałabym dac mu też większą doniczkę, bo do tej maleńkiej niewiele się mieści.
Moje różne : storczyki, adenium , dziwadła i inne:-) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=87910" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Ka_trinka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 13 lis 2011, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mikołów

Re: Pleśń u storczyków

Post »

Jeśli system korzeniowy nie jest duży to myślę , że możesz go spokojnie wsadzić do tej samej doniczki . Tylko ją dobrze wymyj i zdezynfekuj :wink:
Ja do miniaturek mam podłoże takie jak do normalnych falaenopsisów , tylko zawsze wybieram temniejsze kawałki kory i rozlużniam keremazytem o mniejszej granulacji . Mech też może być ale nie ubity tylko włożony lużno wokół korzeni .
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”