Pierwsze storczyki- co dalej z uprawą?

paulinka90
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 lip 2011, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mój pierwszy storczyk

Post »

No więc nie wiem, czemu więdną kwiatki mojemu storczykowi. Dodam też, że puszcza nowe pędy, ale malutkie jeszcze.

http://zapodaj.net/60338d2e992d.jpg.html oto zdjęcie
madzik84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 lip 2011, o 23:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: R-kow

Re: Mój pierwszy storczyk

Post »

Może kwiatki na tym pędzie już po prostu zaczynają przekwitac? Też w chwili obecnej mam tak na jednym ze storczykow. Skoro puszcza nowe pędy nie martwilabym się :)
Awatar użytkownika
Mireczek1965
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 sie 2011, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stanisławów

Re: Mój pierwszy storczyk

Post »

Wstaw swojego storczyka w ładną osłonkę i sama przekonasz się, że wystające pędy nie szpecą. Tak jak napisali moi poprzednicy te pędy są potrzebne i nieodzowne w zdrowym wzroście rośliny. Trzeba sie cieszyć, że są. Świadczy to o tym, że roślina jest zdrowa i się rozrasta.
Awatar użytkownika
nina1611
500p
500p
Posty: 833
Od: 27 mar 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Mój pierwszy storczyk

Post »

Jeżeli już mowa o osłonkach, to polecam jedynie te przezroczyste, aby światło dochodziło do korzeni.
A te korzenie powietrzne są niezbędne do prawidłowego rozrostu storczyka.
Pozdrawiam Małgorzatka :)
Niektóre z moich storczyków ...
Idka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 sty 2012, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pierwszy w życiu storczyk, pytania laika

Post »

Witam :)
Jestem nowym użytkownikiem oraz po raz pierwszy właścicielką storczyka (od niedzieli):)- phalaenopsis mini
Kwiatek jest cudowny i zależy mi na tym żeby mi jak najdłużej żył :) Aktualnie stoi on zapakowany tak jak go dostałam- w glinianej małej białej doniczce (pomijając normalną przeźroczystą doniczkę.
Stał też w wodzie (wylałam ją).
Martwi mnie jedynie to co widać na zdjęciach:
http://imageshack.us/photo/my-images/862/obraz018qi.jpg
http://imageshack.us/photo/my-images/835/obraz015hn.jpg
http://imageshack.us/photo/my-images/534/obraz016bk.jpg
Czy to coś poważnego?
Co oznaczają te na wpół sucho-mokre korzenie?

Zakupiłam sobie mgiełkę do storczyków. Czy jeśli podłoże jest mokre to powinnam nią pryskać? *(pryskać powinnam tylko liście, prawda?)
Czy z kąpielą skoro podłoże jest mokre powinnam poczekać te 10-12 dni, czy zrobić ją dopiero jak wyschnie?
Awatar użytkownika
marzenkaa
100p
100p
Posty: 164
Od: 23 lis 2011, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pierwszy w życiu storczyk, pytania laika

Post »

z tą plamka póki nic się nie dzieje to jest ok. Na trzecim zdjęciu widać przygniły korzeń - możesz go wyciąć a rankę przysypać cynamonem, a te na "wpół sucho-mokre " korzenie wyglądaj tak po podlaniu, kiedy przeschną zrobią się srebrzysto-zielne i to będzie sygnał, że musisz podlać storczyka
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Pierwszy w życiu storczyk, pytania laika

Post »

Idka - aktualnie to mini podlewaj jak najrzadziej (koniecznie musi przeschnąć!). Widze, że chyba pleśń się na nim jakaś tworzy a to przez to, że storczyk jest posadzony w mchu (często mini są w ten sposób sprzedawane) a nie w takim zwykłym podłożu dla storczyków. Mech (sphagnum) jest bardzo chłonny w wodę więc z podlewaniem radzę ostrożnie. Gdy będzie ok to po przekwitnięciu proponuje zmianę podłoża na zwykłe dla storczyków z elementami mchu.
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Pierwszy w życiu storczyk, pytania laika

Post »

Ja bym chyba nie czekała z przesadzaniem aż storczyk przestanie kwitnąć , bo może sie okazać ze wtedy nie będzie już co przesadzać - z mchu woda aż kapie , a na korzonkach wyszło cos jakby pleśń - nie wiem czy nie warto byłoby opryskac anty grzybem :roll:

Ja bym zrobiła tak
- delikatnie wyciągnąć z doniczki i wyskubać mech ile sie da jak najwięcej (bo on bardzo trzyma wodę)
- poszukać plastikowego przezroczystego naczyńka np. kubek na napoje . podzirkować
- delikatnie wsadzić w nowe podłoże storczykowe
- obserwować korzonki jak zobią się srebrne - podlać

ale oczywiście wszelkie decyzje należą do posiadaczki storczyka
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Pierwszy w życiu storczyk, pytania laika

Post »

Obrazek
Uploaded with ImageShack.us

Dokładnie, podłoże (i nie tylko) jest zaatakowane grzybem prawdopodobnie pleśniakiem białym, rozlezie się, antygrzyb nic nie da. Doniczkę trzeba wysterylizować, nowe podłoże też na wszelki wypadek, patyk i stare podłoże trzeba wywalić. Korzenie można wypłukać w jakimś antygrzybowym systemicznym.
Ja bym go odłożyła na 2? dni i dopiero po lekkim przeschnięciu posadziła,
ale jak to powiedziała adamanna
oczywiście wszelkie decyzje należą do posiadaczki storczyka
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Pierwszy w życiu storczyk, pytania laika

Post »

Do rad poprzedniczek dodam jeszcze jedną - żadnych mgiełek! Jeśli chcesz aby liście były ładne i błyszczące, to całkowicie wystarczy raz na kilka dni, raz na tydzień przetrzeć je wacikiem zwilżonym w przegotowanej wodzie z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny. Woda nie może dostać się do stożka wzrostu storczyka, ani zalegać u nasady liści, bo powoduje to gnicie.
Awatar użytkownika
gsm25
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 sty 2012, o 10:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: OPOLSKIE

Re: Pierwszy w życiu storczyk, pytania laika

Post »

Podlewamy storczyki nie raz na tydzień czy raz na dwa tygodnie. Każdy storczyk ma inne wymagania i potrzeby oraz podłoże. Różne są warunki, w których je trzymamy. Nie ma zatem dobrej odpowiedzi na pytanie kiedy i czy podlewać. Najlepiei stosować się do zasady, ze podlewamy gdy widzimy, że korzenie maja kolor jasno - srebrno - zielony, a doniczka jest lekka.
Awatar użytkownika
bobi
500p
500p
Posty: 768
Od: 12 maja 2006, o 09:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Pierwszy w życiu storczyk, pytania laika

Post »

Idka pisze: Martwi mnie jedynie to co widać na zdjęciach:

http://imageshack.us/photo/my-images/534/obraz016bk.jpg
Prawdę powiedziawszy to także byłabym zmartwiona. Na moje oko masz na miniaturce wełnowce. Pozbieraj te "kłaczki" wykałaczką i kontroluj czy z mikroskopijnych jajeczek nie rosną nowi lokatorzy. Po przekwitnięciu przy przesadzaniu musisz dokładnie posprawdzać korzenie.
Pozdrawiam, Baśka
Awatar użytkownika
gogotka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 6 lut 2012, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re:

Post »

Norika,
ja zakupiłam, zastosowałam około 2 tygodnie temu. Jednak później znalazłam wiele informacji od wybitnych ogrodników na ten temat, że to bzdura, że to zabieg marketingowy tak jak i pewien proszek na kamień do pralek. Widziałam jednak tu na forum wiele pięknych storczyków, których właściciele nawet nie zasilają nawozami.
Ale może wypowie się ktoś, kto stosował i jednak jest wyjątkowo zadowolony z rezultatów?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”