Hybrydy dendrobium phalaenopsis - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Siedmiokropko, prosiłaś, aby odezwał się ktoś, kto ma podobne problemy. Piszę, aby Cię pocieszyć.
Ja też mam Dendrobium typu phal. (jedyne) i dopiero się go uczę. U mnie po przekwitnięciu również zaczęły
kolejno żółknąć i odpadać liście. Zajrzyj w moim wątku na str. 3. Tam jest zdjęcie. Obecnie pozostały dosłownie
3 listki. Ale wcale się tym nie martwię, bo storczyk pozbył się "staroci" i zaczyna tworzyć nowe przyrosty.
Póki co jeszcze są maleńkie (na razie 2, ale wydaje mi się, że będzie jeszcze jeden). Jak podrosną, wstawię zdjęcie.
Rosną też młode korzonki. Trzeba dać czas roślince i obserwować, obserwować, obserwować... :P
Trzymam kciuki za Twoje Dendrobium :!:
Awatar użytkownika
Siedmiokropka
100p
100p
Posty: 160
Od: 11 maja 2007, o 13:16
Lokalizacja: Puszcza Białowieska

Post »

Art,
przejrzałam Twój wątek i rzeczywiście, chyba nie mam co panikować. Napisz proszę jak często podlewasz swoje dendrobium i czy je zraszasz. Dziękuję za odp ;:128
Boże spraw by nam się chciało, tak jak nam się nie chce!
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Siedmiokropko, cieszę się, że Cię nieco uspokoiłam :)
Co do mojego dendrobium, to przede wszystkim jakiś czas po przekwitnięciu zajrzałam do korzeni i okazało się,
że trzeba było trochę martwych i przegnitych usunąć. Tak więc dłuższy już czas dendrobium siedzi sobie w nowym
podłożu (ta operacja też pewnie przyczyniła się do zrzucania liści).
Co do podlewania, przyznam, że robię to dość ostrożnie. Szczególnie, gdy pojawiły sie malutkie korzonki,
a następnie malusieńkie nowe przyrosty - delikatnie (codziennie rano) zraszam ich okolice. Mogę zraszać tak
często, bo po upływie doby wierzchnia część podłoża jest już sucha. Całość przelewam po przeschnięciu podłoża.
Oczywiście przeschnięcie - nie do porzesady :idea:

Pozdrawiam, Joanna ;:100
Awatar użytkownika
Siedmiokropka
100p
100p
Posty: 160
Od: 11 maja 2007, o 13:16
Lokalizacja: Puszcza Białowieska

Post »

Asiu,
wczoraj po Twoich radach przyjrzałam się dendrobium i co? Zauważyłam malutkie bulwki takie jak na Twoich zdjęciach! Z tego wniosek, ze chyba nie popełniam błędów i dobrze mu u mnie :D Cieszy mnie to niezmiernie, widocznie zgubione listki nie były mu potrzebne :wink:

Do czego przesadziłaś dendrobium? Konkretnie: gdzie i jakie podłoże kupiłaś?
Mam nadzieję, że nie narzucam Ci się swoją dociekliwością :D Twoje doświadczenie jest dla mnie bezcenne :D

Pozdrawiam, Marta
Boże spraw by nam się chciało, tak jak nam się nie chce!
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Marto,absolutnie NIE NARZUCASZ SIĘ swoją dociekliwością, w końcu po to korzystamy z tego Forum - dzisiaj Ty,
a jutro ja lub ktoś inny... :)
Co do podłoża, w mojej okolicy kupuję w jednej z lepszych kwiaciarni, jakieś oryginalne holenderskie podłoże do
orchidei. Nie znaczy to jednak, że je najbardziej cenię, bo wybieram z niego grubsze kawałki, a jakieś miałkie
drobiazgi zostawiam, bo potem się rozkładają. Do dendrobium dałam podłoże podobne jak do Phal., no, może nieco
drobniejsze, ale przewiewne z dodatkiem kilku kawałków węgla drzewnego, a na dnie doniczki niewielka warstwa keramzytu. To tyle...
Bądź dociekliwa ile tylko chcesz :) :) :)

Joanna
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

[quote="Milena

Obrazek Obrazek Obrazek[/quote]

Mam bardzo podobnie kwitnącego,ledwo przekwitł wypuścił nastepny pęd z tej samej psbulwy
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

MarioTereso :P witaj- :P

Niektóre z cambrii potrafią kwitnąć podwójnie z pseudobulwy.
To troszkę wbrew literaturze, ale też literatura nie obejmuje już tego ogromu nowych mieszańców czynionego ludzką ręką.
Tworzone są dla efektu , przy okazji niektóre z nich są super żywotne i potrafią
drugim kwitnieniem zaskoczyć.w ogóle nie są spoczynkowe :P

Lubię hybrydy---> właśnie za efekt.

Pozdrawiam J ;:74 VANKA
Awatar użytkownika
żaża
200p
200p
Posty: 460
Od: 28 lut 2008, o 18:45
Lokalizacja: w podkarpackiem

Hybrydy Dendrobium phalaenopsis /compactum

Post »

Witajcie, storczyki pojawiały sie na moim oknie trzy lata temu, początkow trzy - pięknie kwitnące Phalaenopsisy, ale nie długo, bo zalane odchorowały wcześniejsza opiekę w kwiaciarni (dziś wszystkie trzy nadal są i kwitną ;)). Powoli zaczęło ich przybywać. Zwykle z marketów, po okresie kwitnienia. Uczyłam się nimi zajmować, a one odpłacają kwiatami. Zdarzają się błędy, inwazja wełnowców - ułamane pędy kwiatowe (złość na samą siebie, ale też nigdy nie wiedziałabym jak pięknie pachnie taki złamany pęd).
Ale też swoiste sukcesy (w moim odczuciu) w ubiegłym roku przesadziłam te które tego wmagały i ufff wszystkie przeżyły, wypuściły nowe liście i zakwitły.
Teraz kwitnie tylko jeden Dendrobium Compactum, pozostałe wypuszczają nowe pędy, a ja czekam :)
Obrazek
Edyta
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Edytko, czy ono pachnie? Ja właśnie odkryłam, że moje Annabell pachnie - pięknie i dość intensywnie. W dzień nie, dopiero pod wieczór.
Awatar użytkownika
żaża
200p
200p
Posty: 460
Od: 28 lut 2008, o 18:45
Lokalizacja: w podkarpackiem

Post »

Dziękuję Wam za bardzo miłe powitanie :) Będę powoli przeglądała, pliki i "powyciągam" moje starsze zdjęcia. I mam też nadzieję szybko robić na bieżąco (miesiąc? :D)
Z pachnących mam tylko Miltonię (zakończyła właśnie kwitnienie) i jeszcze na liście marzeń Phalaenopsis Mini Markt.
Miałam już od dłuższego czasu założyć swój wątek, ale jakoś tak wchłonął mnie ogród. Bodziec znajdziecie TU w moim albumie ze spaceru po storczykarni. Zwiedziłam, zachwyciłam się i .... jestem :D
Edyta
Awatar użytkownika
żaża
200p
200p
Posty: 460
Od: 28 lut 2008, o 18:45
Lokalizacja: w podkarpackiem

Post »

Iwko na wyprzedaży w dziale "żałosne". Półtora roku nie mógł się zdecydować czy zakwitnąć aż tu nagle :) Jest małą rośliną, powiedziałabym na każdy (prawie) parapet, kwiatuszki ma średniej wielkości, nie wymaga podwiązywania, kwitnie już dość długo. Nierozpieszczany - tj. traktowany normalnie.
Edyta
szybkiolo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 lip 2008, o 14:09

Dendrobium typu phalaenopsis -co po kwitnieniu ?

Post »

Witam. na plakietce ze sklepu było napisane dendrobium ale to chyba za mało. nie pstryknąłem całej jak jeszcze miała kwiaty ale ma pseudo bulwy


Obrazek
Awatar użytkownika
dorela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1110
Od: 25 lut 2007, o 15:26
Lokalizacja: wlkp

Post »

To Dendrobium typu phalaenopsis, tu sobie poczytaj o uprawie http://www.orchidarium.pl/AdoZ/index.html zakładka po prawej
pozdr Dorota
Moje storczyki
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”