Hybrydy dendrobium phalaenopsis - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Przekwitnięte dendrobium

Post »

Ja używam z akwarium i sprawuje się świetnie
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
myrtille1986
1000p
1000p
Posty: 1010
Od: 23 mar 2010, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Radom

Re: Przekwitnięte dendrobium

Post »

Cześć!
Przeczytałam Twój wątek o zajmowaniu się storczykiem.Powiem ci o moich doświadczeniach.Ja podlewam deszczówką na zmianę z destylowaną wodą.Jeśli chodzi o zbieranie deszczówki robię to tylko wtedy gdy deszcz bardzo długo pada.Nigdy nie zbiera się deszczu z chwilowych ulew ponieważ w powietrzu wtedy jest największe zapyleni.Po długich opadach jest ona bardziej bezpieczna.Jeśli mieszkasz na wsi na pewno masz leprze powietrze co za tym idzie lepszy deszczyk.W mieście odradzam zbieranie wody.Takie są moje doświadczenia.Podlewam tak moje kwiaty od ponad pół toku i jak do tej pory są bardzo zadowolone rosną im nowe korzenie i listki :D .I jeszcze jedno wiele osób jest przeciwnych takiemu podlewaniu wiec musisz sama sobie dopasować styl hodowli :) .
Dendrobia są bardzo wdzięcznymi roślinami.Życzę powodzenia na początku drogi storczykowej!!! ;:196
Pozdrawiam Jagoda :-)
--> Spis moich wątków
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Przekwitnięte dendrobium

Post »

A ja żywam studziennej, ale mieszkam w czystym rejonie. A 30km od mojej studni jest uzdrowisko. Woda - świetna ;)
Nie gotuję jej, ale nie podlewam "prosto z kranu". Przynajmniej dobę wcześniej musi postać w pojemniku ;)

Nawadniam - przez moczenie okolo 1 godziny 1x na tydzień lub dwa tygodnie. Zależnie od warunków panujących w mieszkaniu <zimą częściej moczę, bo kaloryfery gorące>.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
l_mo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 mar 2010, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Co zrobic,żeby zakwitło DENDROBIUM?

Post »

Kochani,zastanawiam się jak 'zmusić' swoje dendrobium, aby znów zakwitło. Kupiłam go na wiosne kwitnące , po jakimś czasie kwiaty opadły i do tej pory nie kwitnie. Listki ładnie się trzymają i nic. Czy za duzo wymagam od niego czy co? :) Jeśli ktoś moze cos poradzić...
pozdrawiam serdecznie
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co zrobic,żeby zakwitło DENDROBIUM?

Post »

Nie poradzi nikt.
Bo...nie wiadomo jakie to Dendrobium.
JOVANKA
Awatar użytkownika
aniger
50p
50p
Posty: 96
Od: 27 lip 2010, o 17:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sopot

Re: Co zrobic,żeby zakwitło DENDROBIUM?

Post »

:wit
Witaj jeśli nie wiesz jakie to dendrobium to zrób jakieś zdjęcie - może to coś pomoże.
Pozdrawiam! :wit
l_mo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 mar 2010, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co zrobic,żeby zakwitło DENDROBIUM?

Post »

Obrazek

oto on
reniab7
50p
50p
Posty: 96
Od: 12 paź 2010, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co zrobic,żeby zakwitło DENDROBIUM?

Post »

Myślę, że to dendrobium phalaenopsis, jest ciepłolubne. Ja mam dwa takie dendrobia- jedno ma długie psb ( ok. 20-30 cm), niedługo będzie kwitnąć ( chociaż miało rok przerwy w kwitnieniu), drugie ma dość krótkie psb ( 10- 15 cm)- to kwitnie na młodych psb.
Renata
tomkoc

Re: Co zrobic,żeby zakwitło DENDROBIUM?

Post »

Ja mam takie z długimi pseudobulwami już grubo ponad rok i też jeszcze nie kwitło. Z kwitnieniem dendrobium typu nobile problemów nie miałem.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co zrobic,żeby zakwitło DENDROBIUM?

Post »

Polecam lekturę ramowych zasad uprawy--->
TUTAJ
zakładka 5 po prawej wg emblematu.

Ogólnie: uprawa zbliżona jest do uprawy falenopsisa, jest ciepłolubne, wymaga lekkiego odpoczynku - w systemie zależnym
od okresu kwitnienia/maja różne okresy ;są też letniego kwitnienia/.

po lekturze wskazanego tematu różnice w prowadzeniu pewnie sie pokażą :roll: .
Da to podpowiedź : w jaki sposób skorygować prowadzenie storczyka.

pozdrawiam JOVANKA
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Dendrobium - chyba coś jest nie tak, tylko co?

Post »

Kupiłam dendrobium - tak bynajmniej wynikało z etykiety, wyglądał na najzdrowszy z dostępnych okazów. Ładnie rozwijał kolejne pąki, wypuścił pęd kwiatowy, ale po jakichś 10 dniach zaczęły żółknąć kolejne liście, ostatni nierozwinięty pąk usycha, a ja nie wiem co jest nie tak. Najpierw myślałam żę to reakcja na zmianę otoczenia, ale jak tak dalej będzie to mi tylko doniczka po nim zostanie. To moje pierwsze dendrobium i nie bardzo wiem co z nim teraz robić. Tzn czytałam na ten temat ale czytanie a praktyka to dwie różne rzeczy, dlatego liczę na waszą pomoc. Stoi przy innych storczykach (phalenopsisach). Pokój od strony południowej ale nie stoi nie parapecie. Podlewam zawsze odstaną, przegotowaną wodą. Podłoże jeszcze "sklepowe", nie chciałam go ruszać póki kwitnie. Talie te "plamy" od spodu liści schodzą po przetarciu palcami więc może to od wody ze spryskiwania.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
lucynaf
1000p
1000p
Posty: 2112
Od: 30 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Dendrobium - chyba coś jest nie tak, tylko co?

Post »

:wit Magdo, nie piszesz nic o tym jak często podlewasz. Z mojego małego doświadczenia wynika, że na 99%, ten storczyk ma coś w podłożu co długo utrzymuje wilgoć i korzenie przy częstym moczeniu gniją.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium - chyba coś jest nie tak, tylko co?

Post »

Mila,
- takie żółknięcie liści dendrobium ma zakodowane :lol: Liście... nie są niestety trwałe dla tej linii dendrobium.
I nie przeszkadza im to, ze stają się z czasem badylkami bez liści ;a zakwitną :lol: .
W okresie uprawy warto przestrzegać wszelkich reguł uprawy określonych dla tej rośliny;to zwiększa szanse w utrzymaniu liści/ pakiet temperatura-wilgotność wokół -światło - nawożenie minimalne w okresie wegetacji-/
Generalnie wymagania zbliżone jak dla falenopsisów.
Z przesadzaniem radzę ostrożność - nie ma bogactwa korzeni pracujących. Naruszenie ich zawsze jest stresem.
Warto bryłę korzeniową poluzować uciskając doniczkę;to spowoduje lepszą aerację podłoża .Nie sądzę ,że w krótkim czasie
doszło do dekompozycji podłoża.
Oprócz tego, warto obserwować , czy aby nie grasują szkodniki, bo lubią..
A osad ...zetrzeć wacikiem nasączonym wodą z kilkoma kroplami cytryny.
Bardziej szybkie więdnięcie kwiatów/bo bywaja trwałe/ mogło być spowodowane wyższą temperaturą /bywało ;:3 /oraz
zbyt niską wilgotności w powietrzu .Podlewanie zbyt skąpe mogło doprowadzić do znacznnego przesuszenia rośliny.Więc kwiaty więdły :lol: i...padły.

Myślę, że trochę odpowiedziałam przy wątpliwościach... :lol:
Powodzenia życzę
-pozdrawiam JOVANKA
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”