Hybrydy dendrobium phalaenopsis - porady

ODPOWIEDZ
mileena
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 wrz 2007, o 15:33

Dendrobium phalaenopsis hybr.bez okresu spoczynku

Post »

Witam

Właśnie dzisiaj dostałam storczyka. Jak już sie dowiedziałam jest to hybryda Dendrobium Compactum.

Chciałabym się dowiedzieć czy potrzebny jest jej okres spoczynku. Jeśli tak to czy już go zacząć i jak.

Z góry dziękuję za pomoc

Milena

P.S to jest zdjęcie moje nowego nabytku :) Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

;)

Post »

Witaj ...

oj grono wielbicieli storczyków sie powiększa.. ;:114
W chwili obecnej ciesz się kwiatami, aby były jak najdłużej - naprawdę storczyk - CUDO!!!
A o okresie spoczynku - dla tej odmiany na pewno otrzymasz informacje od naszej Storczykowej Pani - Jovanki...
Witamy wsród nas - i może juz powtórzę słowa, które wielokrotnie tutaj padały - storczyki uzależniają. Ja zaczęłam od jednego - a dziś mam już ich 20 w swojej kolekcji. I zapewne na tym nie skończę...

Pozdrawiam słonecznie
Lucyna
Awatar użytkownika
Mariolka
200p
200p
Posty: 312
Od: 7 sie 2007, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Post »

Witam!

Dendrobiom typu phalaenopsis zapewnie sie miesieczny okres spoczynku tuz po kwitnieniu.

Pozdrawiam Mariolka ;)
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

;)

Post »

Hej,

Mariolka .. w sumie to ja nie wiem jak to jest z tym okresem spoczynku.. Jovanka jakoś nie odpisała - chyba będę musiała poszperać jak to jest faktycznie.. bo przyznam się, ze sama nadal nie wiem.
Z moim dendrobium phalaenopsis było tak, że po obcięciu pędów kwiatowych (po ataku mszyc i ich całkowitej defotmacji) po jakiś dwóch - trzech tygodniach zobaczyłam, ze wypuszczaja kolejne pędy kwiatowe.. czyli idą na żywioł. I to nie dwa - ale aż cztery.. Więc nie wiem kiedy mój storczyk powinien mieć okres spoczynku. Może po tym kwitnieniu będzie wykończony.. ;)

Pozdrawiam słonecznie
Lucyna
Pozdrawiam słonecznie ;:3
Lucyna
Moje storczyki ...
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :P


Już odpisuję co ja myślę i jak postępuję ze swoimi :P :P :P - a mam ich troszkę ,różnych.

Dendrobium typu phalaenopsis uprawiam podobnie jak falenopsisy.
Czego oczekują- jasnego stanowiska,lecz nie bezpośrednie słońce,umiarkowanego podlewania i zasilania, temperatur 18-24 stop.
Ważne-->co trzeba wiedzieć !!! jak kwitną nasze okazy ??

a ,dlaczego? zachowanie w cyklu jest różne .
Mam kilka odmiennych , niektóre są w stałym cyklu wegetacji, praktycznie bez odpoczynku. -to szczególnie wtedy, gdy rośliny posiadają kilka psb - należy zwracać uwagę na powtarzanie kwitnienia nawet w przypadku braku liści.. i to kolejno lub z przerwą 2-3 x w roku z tej samej psb.
Tak się dzieje gdy rośliny są w dobrej kondycji.
Jeżeli dendrobium hybr.kwitnie w okresie jesiennym ,można zafundować lekki oddech w okresie zimowym przez zmniejszenie podlewania i zasilania .Ale nie jest
to obligatoryjne.

Powiem,że można spotkać różne zalecenia uprawy ,włącznie z ostrym spoczynkiem-= ale ten wskazany jest obowiązkowo dla hybryd Dendrobium typu nobile.O głodzie chłodzie i w świetle.


Ale...jest* ale*...... często, w okresie zimowym w pomieszczeniach mamy wyższą temperaturę niż w okresie lata, więc rośliny ZIMĘ ;:23 też inaczej odbierają .
Jedynie co wiedzą , to że jest krótki dzień :P , dla niektórych storczyków sygnał spania.
Niezmiernie ważną rzeczą jest wyczucie tych warunków i dostosowanie się , do wymogów storczyków.
Często w zimie ,niestety i mnie już zdarzyły się zasuszenia storczyków .


Pozdrawiam J :P VANKA
Awatar użytkownika
Agar
500p
500p
Posty: 656
Od: 16 lis 2007, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Hybrydy dendrobium phalaenopsis - porady

Post »

Witam serdecznie;
od niedawna jestem posiadaczką czterech odmian dendrobium typu phalaenopsis :P Są to hybrydy, ale nie potrafię dokładnie określić, jakich gatunków :( Będę wdzięczna za pomoc w identyfikacji. Pozdrawiam.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :D
Jeżeli nie było oznaczeń ,trzeba przyjąć ,ze są to hybrydy Dendrobium phalaenopsis.
Już bliżej określić nie można, pewnie pochodzenie najlepiej znane jest twórcom krzyżówki.

Występują nazwy handlowe , oznaczenia dla dystrybucji i tutaj można szukać-w grafice , google
Podobne znajduję ,ale zawsze są określeniami przybliżonymi ,nie uprawniają do stosowania ich dla swoich storczyków oficjalnie.

A najważniejsze dla nas:
trzeba stosować kryterium uprawy dla hybrydy Dendrobium phalaenopsis

pozdrawiam J :roll: VANKA
mileena
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 wrz 2007, o 15:33

Post »

Witam

Chciałam się pochwalić moim nowym maleństwem... Mam nadzieje ze będę umiała się nim tak zaopiekować aby kwitł jak najczęściej i jak najdłużej.

Jedno mnie tylko martwi. Na jednym ze zdjęć widać dokładnie że bulwy są pomarszczone. czy to normalne ??Jeśli nie powinno tak być to co robić??

Z góry dziękuje za odpowiedzi

Pozdrawiam
Milena

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Witaj Mileena :)
Widzę, że w uzależnienie szybko wpadniesz :)
A już na pewno szybciej niż ja. Mam dopiero jednego falka i czekam na jakieś przeceny :cry:
A maleństwa cudne :)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :P

Do Mileeny ;:101 parę słówek:

zakupiony storczyk to ładna hybryda,którą handlowcy zaliczaja i nazywają *cambria*
poszukaj u nas i na stronach storczykowych info .Jest wiele w tym temacie.
To krzyżówki tworzone dla wielości barw, łatwości w uprawie .

Stan pseudobulwy wskazuje ,ze storczyk miał-ma zbyt sucho,nastąpiło naturalne
wysuszenie .To częste zjawisko przy uprawie parapetowej,najważniejsze ,aby najmłodsze
psb były jędrne.Najstarsze i tak kiedyś zakończą żywot, dopóki są zywotne stanowią magazyn dla nowych , pozostałych. Nic nie można ucinać.

-doniczki przezroczystej nie wymaga, a mozna pewnie zakupić na aukcjach--->towar imp.

:P :P :P
A do Doroty też podpowiedż ;:101 :
tak podlewać aby nie zasuszyć. :P :P :P .

Oczywiście bez przesady,podlewanie po obrzeżu doniczki najlepiej na przelanie.,małą ilością wody dobrej jakości.Ustawić na podstawce z kamykami i wodą--->,zapewnić lepszą wilgotność wokół.
Mocne podlewanie moze skrócić trwałość kwiatów, podobnie zbyt wysoka temperatura i zbyt suche powietrze.
Praktycznie Twoje Dendrobium typu phalaenopsis ma zbliżone wymagania jak Phalaenopsis.
Już na temat tego storczyka mamy wątki i troszkę treści.Polecam pomyszkować w temacie ;:37

Pozdrawiam- życzę Wam wiele zadowolenia z nabytków i kwitnienia.
Nas też cieszą ;:23

J ;:76 VANKA
Awatar użytkownika
Siedmiokropka
100p
100p
Posty: 160
Od: 11 maja 2007, o 13:16
Lokalizacja: Puszcza Białowieska

Dendrobium typu phalaenopsis.

Post »

Mam takie pytanie:
posiadam dendrobium phaelenopsis i mam wrażenie,że trochę mi marnieje. Przekwitło, więc ścięłam i postępuję tak jak radzono na innym forum typowo storczykowym. Żółkną mu listki, więc nie wiem co dalej. Czy w dendrobium białe korzonki mogą wystawać ponad korę, w której są posadzone? U mnie tak jest, że na samej górze doniczki wystają, do tego jeszcze nieprzezroczysta doniczka Stoi na pojemniku z keramzytem wśród innych kwiatów i storczyków także, więc ma wilgoć. Co jest nie tak?
Proszę o pomoc nim nie będzie co ratować
Boże spraw by nam się chciało, tak jak nam się nie chce!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Siedmiokropeczko :P


Nie wiem co ucinałaś i po co? chyba,ze suchy badylek od pędu kwiatowego -to zrozumieć mogę. Liście opadają, normalne.
Pomyszkuj po naszym forum - n.t denrobium phalaenopsis jest dużo wiadomości i wskazówek.
Poczytaj.
Korzonki ok-doniczka nie musi być przezroczysta.
Uprawa podobna w stylu do falenopsisa biorąc pod uwagę wymagania .
Link do bazy informacyjnej Zakładka po prawej

pozdrawiam J ;:76 VANKA
Awatar użytkownika
Siedmiokropka
100p
100p
Posty: 160
Od: 11 maja 2007, o 13:16
Lokalizacja: Puszcza Białowieska

Post »

Jovanko,

jesteś niezawodna :D Łodygę ścięłam gdyż zaschła, ale też dlatego,że taką informację znalazłam na stronie którą polecałaś 8) orchidarium.pl. Właśnie wiem,że nie powinien sprawiać kłopotów, ale tak jakoś nie podobają mi się te żółknące listki i już :twisted:

Uspokoiłaś mnie trochę, jeśli jednak ktoś ma podobne przeżycia :wink: , to proszę o odpowiedź.
Boże spraw by nam się chciało, tak jak nam się nie chce!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”