Przędziorek - pajęczyny na storczykach

Marzena
100p
100p
Posty: 119
Od: 4 lut 2012, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pajęczynka w storczyku

Post »

Hej!

Zgadzam się z Iwonką i też stawiam na pająka. Miałam takiego lokatora w swoim storczyku, z początku nie wiedziałam co to jest- kurz na korze czy taka pleśń, aż przy podlewaniu go znalazłam, bo uciekał przed wodą. W sumie taki gość to nawet dla storczyka dobrze, bo wyjada robactwo, np. ziemiórki. Teraz mam pajączka w drugim storczyku i już miałam go usunąć, ale jak zobaczyłam martwe ziemiórki w jego sieci, to stwierdziłam, że przynajmniej na razie pozwolę mu w nim mieszkać.
Awatar użytkownika
Magdalenka88
100p
100p
Posty: 108
Od: 12 maja 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Pajęczynka w storczyku

Post »

Dziękuję za podpowiedzi. Myślę, że pajączka już w storczyku nie ma, gdyż nie odbudowuje usuniętej przeze mnie pajęczyny, pewnie utopił się podczas podlewania :) Ale żadnych niepokojących objawów nie zauważyłam, storczyk się rozwija i wczoraj nawet zauważyłam, że oprócz tego pędu ze zdjęcia, wypuszcza jeszcze jednego, z dołu, prawie z kory ;) Oby to był pęd, bo jeszcze nie jestem pewna, ale i tak się cieszę z tego pierwszego :) Moja mama chciała go wyrzucić po przekwitnięciu, ale ja się na to nie zgodziłam i teraz kwiatek odwdzięcza mi się za uratowanie życia ;) Teraz ma jeszcze kolegę i będę miała piękny parapet :)
Patrycja2010
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 wrz 2014, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przędziorek na storczyku

Post »

Witam, na moim storczyku pojawiły się małe skaczące robaczki, które chodzą po liściach. Podejrzewam, że ich "siedlisko" znajduje się w ziemi. Staram się wyłapywać je mechanicznie, jednak to chyba nie wystarczy :( Ostatnio zaczęły wychodzić poza osłonkę, więc odseparowałam je od reszty kwiatów. Zostawiają za sobą pajęczynkę. Dopiero zaczynam przygodę ze storczykami, więc proszę o pomoc w walce z tymi robaczkami. Czy istnieją jakieś naturalne sposoby na pozbycie się ich? Storczyk kwitnie więc środki chemiczne nie wchodzą w grę. Z góry dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
AGA Z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3777
Od: 14 paź 2009, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem storczyka

Post »

Może to skoczogonki?
Pozdrawiam Agnieszka
Spis treści
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem storczyka

Post »

Pajęczynę zostawiają przędziorki i to wtedy gdy już rozgościły się na dobre :(
Patrycja2010
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 wrz 2014, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem storczyka

Post »

Dziękuję za odpowiedzi :D Wydaje mi się, że są to właśnie przędziorki :( Gdy dostałam mojego storczyka miał już taką białą pajęczynę.. tylko nie zwróciłam na to zbytniej uwagi. Storczyk był zamawiany u florystki więc myślałam, że będzie zdrowy. Czy są jakieś naturalne metody pozbycia się tych lokatorów?
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Problem storczyka

Post »

Pomaga opryskanie rośliny wodą z mydłem może być potasowe . Dobrym sposobem jest, również zastosowanie wyciągu z czosnku czy cebuli, pokrzywy,tymianku bądź szałwii lekarskiej.
To co jeszcze znalazłam w necie:
"Dobrym sposobem usunięcia przędziorków z liści roślin domowych jest możliwie dokładne umycie ich w wodnym roztworze detergentu do mycia naczyń ? najlepszy jest Ludwik.
Roztwór do mycia roślin przygotowuje się, mieszając 5 łyżek stołowych płynu do mycia naczyń z 5 litrami wody. Miękką ściereczkę albo małą gąbkę zanurza się w przygotowanym roztworze i jak najdokładniej przeciera liście, szczególną uwagę zwracając na ich spodnią stronę. Po umyciu wszystkich liści roślinę należy dokładnie opłukać pod prysznicem."
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Problem storczyka

Post »

Gapapl wszystko w porządku, mechaniczne oczyszczenie liści jest jak najbardziej o.k., ale co z kolejnym pokoleniem, które znajduje się w podłożu ? Jeżeli jest to przędziorek, który jest niebywale trudny do unicestwienia, polecam z własnego doświadczenia powtarzany oprysk odpowiednim preparatem i to koniecznie w odstępach zalecanych przez producenta. Inaczej to świństwo rozlezie się po reszcie storczyków i nie tylko.
dota1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 29 kwie 2014, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem storczyka

Post »

Ja mam przedziorki na 2 storczykach, od dluzszego czasu z nimi walcze i nigdy nie skakaly... Maja pomaranczowy kolor. Moze to cos innego? Ale na pewno plyn nie zaszkodzi. Z kolei storczyk na ktorym byly pajeczynki i przezroczyste robaczki w koncu padl mi po dlugiej walce z nimi
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Problem storczyka

Post »

Przędziorki kiedyś miałam, one lubią sucho. Więc zrobiłam roślinkom prysznic, potem oprysk i co jakiś czas zamgławiałam powietrze. Pomogło :)
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem storczyka

Post »

A nie lepiej jednak użyć dwa czy trzy razy chemii i zlikwidować szkodnika?
Szkoda by mi było innych roślin, które są w sąsiedztwie, a przędziorki skutecznie potrafią zniszczyć roślinę. Zwłaszcza, że co chwilę z jaj znajdujących się w ziemi czy trudno dostępnych miejscach na roślinie wykluwają się nowe pajęczaki.
Zgadzam się z Laną, przędziorka bardzo trudno się pozbyć. Ja używałam Magusa w przypadku alokazji, pomógł, choć nie od razu, zrobiłam 3 albo 4 opryski.
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Przędziorek na storczyku

Post »

Przędziorki z falenopsisa usunąłem myjąc dokładnie liście i pędy samą czystą wodą i taką próbę doradzam, zanim zastosujesz chemię, bo być może nie będzie potrzebna.
Z cambriami nie poszło tak łatwo, więc je spryskałem kilkakrotnie - żadna nie przeżyła. Dlatego jestem przeciwnikiem stosowania chemii i najpierw doradzam stosowanie mniej agresywnych sposobów.
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Przędziorek na storczyku

Post »

Moje wszystkie rośliny były pryskane na początku sierpnia i tydzień później dwoma różnymi środkami.Żadna roślina nie ucierpiała,wszystkie teraz kwitną albo wypuszczają pędy a szkodników brak :) Padły te rośliny które za późno opryskałam ...Przędziory są trudne do wytępienia i bez chemii raczej się nie obejdzie ponieważ domowe sposoby nie zniszczą jaj ;:185
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”