Przędziorek - pajęczyny na storczykach

Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Przędziorek na storczyku

Post »

Przędziorki z falenopsisa usunąłem myjąc dokładnie liście i pędy samą czystą wodą i taką próbę doradzam, zanim zastosujesz chemię, bo być może nie będzie potrzebna.
Z cambriami nie poszło tak łatwo, więc je spryskałem kilkakrotnie - żadna nie przeżyła. Dlatego jestem przeciwnikiem stosowania chemii i najpierw doradzam stosowanie mniej agresywnych sposobów.
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Przędziorek na storczyku

Post »

Moje wszystkie rośliny były pryskane na początku sierpnia i tydzień później dwoma różnymi środkami.Żadna roślina nie ucierpiała,wszystkie teraz kwitną albo wypuszczają pędy a szkodników brak :) Padły te rośliny które za późno opryskałam ...Przędziory są trudne do wytępienia i bez chemii raczej się nie obejdzie ponieważ domowe sposoby nie zniszczą jaj ;:185
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przędziorek na storczyku

Post »

Jeśli zastosuje się stężenia i odstępy czasowe podane na opakowaniu, to oprysk nie zniszczy rośliny. Opryski stosuję od wielu wielu lat (kaktusy, inne rośliny) i nigdy żadna roślina nie padła mi po oprysku czy to od robali czy od grzyba.
Co najwyżej odpadały liście zeżarte przez przędziorki zanim jeszcze zdecydowałam się na oprysk.
Dokładnie, najgorsze są jaja...ani się obejrzysz a roślina jest z powrotem opanowana przez przędziory na nowo...

Jeśli ktoś chce próbować metod mechanicznych, to radzę po drugiej nieudanej próbie zastosować chemię, inaczej można stracić roślinę. Nie stosować zmywania w nieskończoność, kiedy widzimy, że przędziorki wyłażą na nowo po każdej takiej próbie zmycia.

To, że storczyk kwitnie nie powinno być przeszkodą. Nie raz pryskałam kwitnące rośliny i nic specjalnego z kwiatami się nie działo, raz tylko kaktus zrzucił mi pąki po oprysku, ale wolałam ocalić kaktusa niż czekać na kwiaty i na zeżarcie go przez przędziorki. Musisz rozważyć, czy wolisz ratować roślinę czy narazić kwiat na ewentualne opadnięcie po oprysku. Z wdzięczności za uratowanie zakwitnie jeszcze nie raz :)
marta_kor
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 cze 2016, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pajęczyny na storczykach - przędziorki i...

Post »

Ja już od paru lat stosuję biologiczne metody, zakładam dobroczynki w takich specjalnych saszetkach (spical). Rośliny są bezpieczne a przędziorków o wiele mniej.
wiolussiek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 paź 2016, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: GB
Kontakt:

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Między jednym kawałkiem kory a drugim widziałam taką drobniutką pajęczynkę. Więc to może być przędziorek... Co mogę zrobić, aby go wytępić? Czytam, ale mam wątpliwości, bo wszystkie porady które znalazłam w internecie dotyczą raczej innych roślin niż storczyki. Czy ktoś się pozbył tego robactwa ze storczyka? Co pomogło? Rozumiem, że jest kilka opcji, ale nie wiem jaką zastosować, bo mój kwiatek kwitnie oraz robak był w podłożu, a nie na liściach. Czy domowe sposoby - napar z cebuli czy czosnku, mają w ogóle szansę zadziałać? Czy kąpać roślinę jak to gdzieś opisali? Storczyki wydają się delikatne, przecież nie mogę go włożyć pod prysznic :?: Jeśli kupię jakąś chemię którą każą pryskać, to mam także pryskać łodygi i kwiaty? A co z podłożem w którym siedzi? Chyba trzeba podlać tym środkiem? Bardzo się zmartwiłam... :(
Zbombardowałam Was pytaniami kochani, ale mam nadzieję, że ktoś będzie cierpliwy i mi coś doradzi :)

Ps. Znalazłam taką poradę tu na forum i chyba zamierzam wypróbować tą metodę. Myślicie, że nie przeszkadza fakt iż storczyk kwitnie? Jednak mam wątpliwości co do tego jak zarówno spray jak i przemywanie działa na części wystające. A co z podłożem? Nie chciałabym go przesadzać chyba...
Jovanka pisze:Zę przędziorki , to prawie pewne ,ale moze być towarzystwo dodatkowe/wciornastki/.

Ale.... kwestia kiedy się zauważy i stopień inwazji decyduje o powodzeniu likwidacji brzydactwa.Fkt, uporczywe, nawracające itp.....
Polecam umycie storczyka wodą z dodatkiem plynu do mycia /kilka kropel/ + denaturat
Proporcja 150ml wody+50ml denaturatu.Przecierając roślinę we wszystklich miejscach
ściągnie sie intruzów troszeczkę.
To w pierwszym rzędzie, w drugim zaraz zastosować preparaty Provado -Bayerowskie.
Jest spray i sa pałeczki.
Poszukaj ,jest u nas informacja o stosowaniu.

pozdrawiam J :P VANKA
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Ja konkretnie z przędziorkami na storczykach nigdy nie miałam do czynienia, ale w chwili obecnej sporo doświadczonych forumowiczów radzi chemię, przede wszystkim środek Magus. Ważne żeby środek działał na wszystkie stadia rozwoju. U Ciebie też dobrze byłoby jej użyć, tym bardziej, że szkodniki został szybko zauważone, chemia szybko Ci je załatwi.
Stosowanie chemii na storczyka odbywa się podobnie jak na innych roślinach, więc możesz skorzystać z rad dotyczących zwalczania szkodników na innych roślinach (np. o przędziorkach tu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=30456 ). Jeżeli stosujemy opryski, uważaj, żeby nie zalać stożka wzrostu. Ja kwiatów nigdy nie opryskuję, jeżeli roślina jest mocno zaatakowana, wtedy obcinam cały pęd kwiatowy.
Jeżeli masz inne rośliny w domu, oprysk/podlanie profilaktyczne nie zaszkodzi.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
wiolussiek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 paź 2016, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: GB
Kontakt:

Re: Pajęczyny na storczykach - przędziorki i...

Post »

Więc wyposażę się w ten środek. Nie wiem gdzie go można szukać, w castoramie nie ma. Jedno co mnie zastanawia, to to, że mam szkodnika w podłożu a tam przecież nie spryskam. Czy możnaby storczyka podlać wodą z odpowiednią dawką (chyba piszą 1 ml na litr) ? Tylko przelać czy zastosować normalną kąpiel (30minut)?
Dzisiaj po wzięciu doniczki do ręki od razu wypatrzyłam tego gnojka, w tym samym miejscu co wczoraj a do tego jeszcze dwa następne. Ciekawe czy jest ich już tak dużo, że od razu można kilka zobaczyć, czy siedzą w tamtym miejscu po prostu. Plus drobna pajęczynka u góry przy korzeniach rośliny i na korze. Jest jej bardzo mało, ale jednak... :(
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2804
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Pajęczyny na storczykach - przędziorki i...

Post »

A to na pewno przedziorek? Moze zwykly pajak. Przedziorki sa tak male ze raczej bylo by ich kilka, kilkanascie a nie jeden, dwa czy trzy. Moze pomocne bylo by zdjecie
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pajęczyny na storczykach - przędziorki i...

Post »

Myślę, że to nie przędziorki. One są tak maleńkie (wielkości kilku mm), że ciężko je wypatrzeć, dlatego przeważnie rozpoznaje się je po pajęczynie - bo to właśnie ją widać najpierw.
wiolussiek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 paź 2016, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: GB
Kontakt:

Re: Pajęczyny na storczykach - przędziorki i...

Post »

Witaj Kasiu. Zdjęcie zamieszczałam w wątku ocena stanu storczyka, ale zostało to uporządkowane i przeniesione tutaj, więc pozwolę sobie zamieścić je jeszcze raz.
Pół dzisiejszego dnia tylko siedzę i czytam. Mam duże wątpliwości teraz.
To mój robak:
Obrazek

Moje wątpliwości dotyczą rodzaju tego robaczka, ponieważ gdzieś na innym forum było zdjęcie wyraźniejsze niż moje, wyglądał bardzo podobnie i został rozpoznany jako dobroczynek czyli pożyteczne roztocze które zwalcza przędziorka. Mogło być tak, że pajęczynka to pozostałość po przędziorkach, a hodowca zastosował na nie dobroczynki..? Albo to jednak jest ten gnojek przędziorek. Nie wiem teraz co zrobić czy pryskać i moczyć w chemii. Na dobroczynki także wskazywałby fakt, że liście wyglądają na zdrowe. Mogłabym zastosować chemię profilaktycznie, jednak wtedy bym chciała taką, która zniszczy tylko tego niedobrego przędziorka. Ciekawe czy są takie w ogóle?
Robak jest tak mały iż siedzę z lupą i nie potrafię go rozpoznać... Na pewno nie był czerwony tylko średnio brązowy, ale chyba takie przędziory też występują...
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Pajęczyny na storczykach - przędziorki i...

Post »

wiolussiek też go widzę u siebie na storczykach w podstawce , niektóre są bezbarwne (przeźroczyste), inne zaś ciemniejsze - przechodzą w brąz. Główka ciemniejsza od tułowia. Walczę z preparatem na przędziorek, ale nie wiem czy to on ;:185
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pajęczyny na storczykach - przędziorki i...

Post »

Simona.
Jego post jest z 2016 roku więc na pewno Ci nie odpisze.
Grzegorz
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”