Kiedy i jak nawozić?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Meiss pisze:Ale ileż tej sałaty może być, dlatego w końcu kupiłam ten florovit "na kwitnienie", hihi.
I tak się cieszę, że korzonki i listki przybywają - im więcej listków, tym więcej miejsc, z których może wyrosnąć pęd kwaitowy :;230
Hahaha :D też się tak pocieszam !! Tylko, tak się składa, że zawsze pędzik pojawia się u nasady liści położonych najniżej. Za mną już pierwsze stosowanie flovitu na kwitnienie ... czekam na burzę kwitnień !!
:heja
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Dziewczyny ale sam nawóz nie wpływa na to czy storczyk zakwitnie czy też nie :wink: (warunki uprawy się do tego przyczyniają). Nawóz jedynie może wspomóc wzrost pędu czy też wzmocnić wybarwienie kwiatu czy obfitość kwitnienia.
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Natko, tyle to przecież wiadomo ;)
Czytałam, że nawozy ze zwiększoną ilością PK powinno się stosować dopiero po pojawieniu się pędów, więc używanie ich wcześniej nie ma sensu, bo roślinka dalej pójdzie w sałatę :D
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Meiss to azot jest odpowiedzialny za wzrost sałaty :wink: Cały czas piszę, że ten ze zwiększoną ilością PK wspomaga wzrost pędu kwiatowego. Jeśli nie ma pędu chociażby maleńkiego to tego nawozu nie używam. Chyba, że chce dożywić chorą roślinę dolistnie wtedy nawóz ze zwiększonym PK dobrze wpływa również na kondycję rośliny.
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Raczej chodziło mi o wypowiedź Sahe, bo zaczęła już teraz używać tego nawozu, a nie pamiętam by napisała coś o pojawiających się już pędach ;). A może przegapiłam :roll:
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Na nawozie jest napisane że stymuluje kwitnienie i zaleca się stosować IX-XI oraz II-III czyli właściwie w okresie gdy rośliny nie rosną albo przyrost jest minimalny :)
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Tak Halinko jest napisane, że "stymuluje kwitnienie" a to przecież nie nawóz pobudza do kwitnienia tylko warunki typu temp., wilgotność, światło. Tak samo na każdym nawozie jest podana dawka jaką należy stosować. Czy ktoś się do tego stosuje? Otóż nie. Jedni leją na tzw "oko". Inni stosują połowę czy 1/3 dawki. Także z tym co jest na opakowaniu napisane tez trzeba patrzeć z przymrużeniem oka, bo przecież "papier wszystko przyjmie" :wink:
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Po kilku tygodniach podlewania Florovitem "na kwitnienie", zauważyłam że 4 spośród 6 wyprzedażowych storczyków z marketu wypuszcza nowe pędy. Oczywiście warunki uprawy (światło, temperatura, podlewanie) starałam się zapewnić im jak najlepsze. Dodam tylko, że storczyki te były zakupione kilka tygodni temu (może 5-6) kończyły właśnie swoje sklepowe kwitnienia, a tu następne pędy idą tak szybko ...

---------------
a propos ponownych kwitnień, dzisiaj kobieta w kwiaciarni powiedziała mi, że najlepiej kupować storczyki od polskiego producenta JMP gdyż mają najlepszą jakość, i praktycznie każdy jeden zakwitnie ponownie, w przeciwieństwie do tych sprowadzanych tanio z holandii, które sa tak strasznie faszerowane hormonami i innymi tego typu świństwami, że ponowne kwitnienie u nich to jak szóstka z totka. Osobiście mam kilka storczyków z tej firmy, rzeczywiście są jakby jędrniejsze, mocniejsze, mniej wiotkie niż te marketowe. Ale odnośnie samego kwitnienia jak widać nie wiem czy miała rację.
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

W tej chwili bardzo dużo storczyków wypuszcza pędy i nie jest to raczej związane z nawozem tym czy innym tylko porą roku.Są ciepłe i słoneczne dni oraz chłodne i wilgotne noce co daje sporą dobową różnicę temperatur i to właśnie jest najlepszy"nawóz"na kwitnienie :) Natomiast prawdą jest że teraz nie powinno się już używać nawozów z przewagą azotu który stymuluje wzrost ponieważ rośliny powinny się już skupić na kwiatach :)
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Mam sporo storczyków, dotychczas zauważyłam, że albo wypuszczały nowe pędy jeszcze w trakcie poprzedniego kwitnienia, wówczas kwitnienia zazębiały się. Ewentualnie miałam takie storczyki które kończyły kwitnienie - kilka miesięcy przerwy - dopiero ponowne kwitnienie. Takich które zaledwie kilka tygodni po zupełnym zakończeniu kwitnienia zaczęły na nowo wypuszczać jeszcze nie miałam, a tu taka niespodzianka i to z wyprzedaży. Nie twierdzę, że to zasługa samego Florovitu bo samym nawozem storczyk nie żyje, ale uważam że pomaga a nie szkodzi (umiejętnie stosowany). U mnie wszystkie storczyki mają takie same warunki, gdyż stoją na jednym dłuuugaśnym parapecie ;) dlatego łatwo mi o porównania.
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Sahe gratuluję Ci nowych pędów. Nikt (przynajmniej ja) nie twierdzi, że nawozy szkodzą (owszem wspomagają) ale nie są one odpowiedzialne za indukowanie kwitnienia. Powodzenia w dalszej uprawie.
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Heja ja mam 12 miniaturek mają identyczne warunki oprucz temperatury 6 stoi na parapecie pod którym w zimę grzeje kaloryfer a kolejnych 6 stoi na parapecie pod którym nie ma kaloryfera. Do tej pory Nawoziłem biohumusem rosły dobrze kwitły tez w miarę lecz od momentu nawożenia nawozem subrtral storczyki rosną lepiej i maja obfitsze kwitnienie. Dodam jeszcze że te stojące na parapecie bez kaloryfera zawsze ciut lepiej rosły i kwitły. Wnioski poparte są 4 letnią obserwacja (biohumusem podlewałem 3 lata a substralem 1 rok) lepiej służy im chłodne powietrze w granicach 20 stopni. Pozdrowionka :D :D
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Zgadzam się, co do temperatury, nawet na etykietach jak kupuje się nowy kwiat są "zalecenia" odnośnie uprawy w temperaturze w granicach 16-22 C. Substral ma bardzo dobre nawozy ogólnie, ja używałam długo Agrecolu, w 2 wersjach na zmianę, ale odkąd bardziej zaczęłam interesować się warunkami uprawy wyczytałam, że ważny jest bardziej skład nawozu w zależności od tego na jakim etapie wzrostu jest storczyk, niż sama firma :) i tak zawsze czytaj etykiety odnośnie składu N-P-K a będziesz mógł wspomagać roślinę w zależności od jej faz wzrostu.

Przejrzyj również TEN wątek od początku :)
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”