Kiedy i jak nawozić?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Nawóz jest typowo do storczyków. Zastanowiło mnie tylko, że te wartości są tak wysokie w porównaniu do innych dostępnych na rynku jak np. agrecol. Myślałam może że zostały podane w jakiejś innej miarze i stąd taki rozstrzał. Stosuję go ponad rok i całkiem dobrze się spisuje, falenopsisy kwitną i dobrze się rozwijają. No i nie ma tego charakterystycznego "zgrzytania" przy zakręcaniu jak np. przy agrecolu do storczyków. Gdzieś czytałam że to dobrze, bo wtedy nie powoduje takiego zasolenia, choć nie wiem ile w tym prawdy.
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Czy "zgrzytanie" jest prawdą ? nie wiem; poświadcza jedynie o tym, ze są tam zw.chemiczne,które mogą
łatwiej tworzyć fazę krystaliczną pod wpływem parowania.Mogą ale nie muszą ;zależy od jakościowego doboru składników.
I tak nawozy mineralne mają taka cechę :D gdy zawierają mikroelementy."Jakość zgrzytania" będzie zależna od stopnia koncentracji produktu.
Nawomix nie należy do mocnych koncentratów.
A czy będzie zasolenie podłoza to tylko zalezy od pielęgnacji.Nie od "zgrzytania na zakrętce"

Dobrze,ze nawóz spełnia zadanie.
Ten ostatni składnik...-wysoki potas może jednak okazać się w stałym stosowaniu niekorzystny.
Pożądany jest w okresie letnio-jesiennym przy inicjowaniu kwitnienia ; w innych terminach wegetacji stosowany non-stop ,może w skutkach doprowadzić do relatywnego deficytu azotu N w roślinie .Co niekorzystnie wpłynie na kondycje ogółną storczyka..

Stąd w moich poradach? piszę o przemiennym stosowaniu różnych nawozów/2,3/ dostosowanych do okresu wegetacji.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

W takim razie będę musiała pomyśleć nad jakimś zamiennikiem. Na forum chwalony jest biohumus, więc może wypróbuję. ;) Dziękuje za odpowiedź.
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
dazima
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 lis 2012, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Witam, dawno nie pisałam, ale cały czas na bieżąco śledzę forum. :wit

Mam pytanie na temat "nawozowych pałeczek do storczyków", nigdzie nie mogłam doszukać się informacji na ten temat.
Czy one są dobre na kwitnienie i ogólny rozwój storczyków i może jeszcze na szkodniki? Czy takie pałeczki nawozowe mogą powodować niszczenie układu korzennego?
Co możecie o nich powiedzieć? Lepiej pałeczki, czy nawóz w płynie?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Chyba przeczytałaś :D bo wczoraj napisałam tymi słowami opinię o niszczeniu systemu korzeniowego :lol:
ale rozszerzę wypowiedż:
Podstawowe " ale" ---> taka piguła z koncentracją nawozu nie rozpuszcza się dobrze w takim podłożu bo nie ma jak i taka jej rola aby trwała.
.Działa lokalnie; efekt jest taki, ze oddziałuje z dużo większa siłą niż potrzeba tam gdzie przylega; gdzie trafi .


Inaczej, działają pałeczki i pewnie dobrze w uprawach doniczkowych z tradycyjnym i jednorodnym podłożu i stałej wilgotności.

A...czy kwitnienie lub inne parametry wspiera :roll: trudno powiedzieć nie znając składu NPK i okresu stosowania.
Jakość nawozu zbyt zależne jest od potrzeb storczyka i składu jakościowego.

Pozdrawiam JOVANKA
dazima
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 lis 2012, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Czyli można stwierdzić, że nawóz w płynie jest lepszy do storczyków, a pałeczki do kwiatów, które żyją sobie w ziemi :)
Czy można jakoś podsumować nawozy w płynie, jeśli chodzi o stosowanie do pory roku?
Bo czytając wątek o nawozach mam straszny mętlik i nie wiem jaki wybrać, na kwitnienie, na wzmocnienie i i żeby była odpowiednia proporcja NPK. Jaka jest prawidłowa?
Czytałam, że większa ilość N wpływa na czynniki zielone np. liście, a co z P i K?
Czytałam też, że równe proporcje NPK np. 5-5-5 też są dobre, ale nie wiem, czy taka proporcja bardziej będzie wpłynie na liście, czy kwitnienie?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

N wpływa na rozrost części zielonych - liści i korzeni natomiast P i K na kwitnienie. Sama się gupię, w jakiej porze roku czego powinniśmy dostarczać w nadmiarze, więc stosuję nawóz zrównoważony i jak na razie kwitną lub biorą się za kwitnienie wszystkie storczyki plus jednego i maluchów oczywiście :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
dazima
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 lis 2012, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Czy te wszystkie nawozy do storczyków nadają się do wszystkich odmian storczyków?
Czy miniaturki też można nawozić?

Dzięki za odpowiedź, postaram się coś odpowiedniego wybrać :)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Nie jest trudno sie pogubić z nawozami mając róznorodne storczyki.
Nie istnieje nic takiego jak wszystkim równo....
w skrócie....
JOVANKA pisze: Nawóz nalezy dostosować do konkretnego storczyka, jego okresu wegetacji i potrzeb. Zmienność jest uzasadniona okresem życia ...Inaczej w czasie wzrostu inaczej przed okresem inicjacji kwitnienia .Tak stosujemy nawożenie.
Zrównoważone nawozy są ok...pod warunkiem przemienności z innymi. A, co ważne rodzaj podłoża wpływa na dobór nawozu- np.korowe zawsze wymaga nawozów z przewagą N np.30:10:10.Bez tego azot skonsumuje kora a, storczyk nic z tego nie dostanie.I będzie marniał lub zatrzyma sie w czasie..

Poza tymi wszelkimi jakościowymi spektami, efekt nawożenia to suma wszystkiego plus właściwa woda, temperatura i inne uprawowe warunki, koncentracja nawozów w roztworze , uwzględnienie potrzeb konkretnej orchidei.....
To fragment mojego art.z publikacji

Na dobrą sprawę :D każdy zainteresowany powinien sobie sporządzić grafik nawożenia każdej rośliny i...po problemie.
Co-komu- ile -kiedy i dlaczego...
Można sobie pomóc....Jako ważny dział dobrze jest omówiony w wiekszości istniejącej literatury fachowej z naszej dziedziny orchidologii.Jest dostępna kazdemu.

Technika nawożenia nie jest łatwą do opanowania - jest niczym żonglerka ;im wiecej różnorodnych storczyków tym większa :D

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Maaaciej
50p
50p
Posty: 58
Od: 23 mar 2013, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Regenerator do storczyków Florovit

Post »

Polecam regenerator do storczyków Florovit ze str 6, sprawdził się, liście są sztywniejsze.
Pozdrawiam Maaaciej
lena163
50p
50p
Posty: 81
Od: 29 sty 2012, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Zachwalacie tu nawóz typu biohumus który stosuje do moich kwiatów i nawet nie wiedziałam że można nim nawozić storczyki. Chciałabym się zapytać co ile trzeba/można nawozić storczyki?
Bo że trzeba rozcieńczyć to już wiem :)
Moja mama ma kilka storczyków nigdy ich nie nawoziła, a kwitną jak szalone choć widzę, że niektóre liście mają jakieś plamy, ale ogólnie reszta liści jest zdrowa i jędrna.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Witajcie, cały dzień u mnie pada więc postanowiłem nazbierać trochę wody dla storczyków.
Mam 20 litrowy kanister po odżywce dla zboża, wypłukałem go i chcę w nim gromadzić wodę. Pozostaje pytanie czy pozostałości nawozu nie zaszkodzą moim storczykom?.


http://img6.imageshack.us/img6/7249/j798.jpg
Ostatnio zmieniony 7 lip 2014, o 00:55 przez Jovanka, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: korekta na link - zdjęcie zbyt duze wycofano
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Witaj,
Mikroelementy wskazane na na etykiecie nie będą problemem.Są pożądane, również wchodzą w skład wielu dobrych
nawozów przeznaczonych dla storczyków.
Podejrzewam,ze po wypłukaniu będą to śladowe ilości więc okazjonalna domieszka ...nie będzie szkodliwa.
Gromadzenie deszczówki jest wskazane, jednak przypominam,że pojemnik /być może jest półprzejrzysty?/ nie powinien stać
w jasnym miejscu, narażonym na dz.promieni słonecznych i wyższych temperatur.

Napisz o efektach w podlewaniu za jakiś czas/choć pora na dokarmianie i okres słabszej wegetacji nie sprzyja ocenie/

-Pozdrawiam,JOVANKA
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”