Kiedy i jak nawozić?

ODPOWIEDZ
doniek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 25 cze 2010, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Szczecina

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

mam storczyka uparciucha który nie chce kwitnąć :evil: więc można powiedzieć że potrzeba jest, może to mu pomoże puścić pędzik :wink:

niestety moje doświadczenie ogranicza się do przygotowywania nawozów do akwarium za pomocą soli, także jest raczej znikome :( rzeczywiscie najprościej byłoby zakupić inny nawóz o wyższym K w składzie, ale skoro mam w domu sól z potasem to może warto to wykorzystać ;:218

w każdym razie zaryzykowałam, mam 5 storczyków, tylko uparciucha podlałam nawozem z dodatkowym K, zobaczymy co z tego wyjdzie
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Chodziło mi o to, ze owszem storczyk potrzebuje kationów potasu ale niekoniecznie soli w postaci SO4 2+. Zasolenie podłoża chyba nie jest zbyt dobre, ale podejrzewam, ze w nawozach również nie występują same kationy, skoro mówi się o zasalaniu ;) Nie mam jednak takiej wiedzy zakresu chemii aby móc powiedzieć w jakim stopniu mniej szkodliwe są gotowe nawozy a wykonane własnoręcznie, może ktoś tu jeszcze coś napisze w tej kwestii :) Jeśli jednak chcesz użyć takiej mieszanki to nie łączyłabym jej z nawozem bo to może być za dużo dla storczyka, można roślinę poparzyć.. Jeśli już to stosowałabym samą wodę plus potas..
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
doniek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 25 cze 2010, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Szczecina

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

ale jeśli będę stosować samą wodę i potas, to roślina nie będzie mieć dostarczonego azotu i fosforu. Przecież woda z RO nie ma żadnych odżywczych składników, zawsze się dziwię gdy czytam, że ktoś podlewa taką wodą i roślinkom nic nie brakuje :shock:

Podczas wertowania przeróżnych stron nt. dawkowania nawozów wyczytałam, że " Dla okresowych karmień, 150-200 części na milion(ppm) azotu jest doskonały." , tak sie zastanawiam, że jeśli w wielu nawozach jest potasu nawet kilkakrotnie więcej, to nic się nie stanie jeśli ja dodam około 40ppm K :wink: :-) szkoda że skończył mi się test na NO3, sprawdziłabym ile jest azotu po dodaniu samego agrecolu wg. zaleceń producenta. Wiem, że w akwarium mam max 10-15 ppm azotu, potasu troche więcej, a fosforu znikomą ilość, więc to zbyt mało dla storczyków niestety, ale woda więc będzie odpowiednia do stosowania pomiędzy podlewaniami z właściwym nawozem.

Drążę ten temat bo generalnie interesuje mnie sprawa nawożenia, co z czym można łączyć, jakie dawki dla roślin są znośnie. Już zdążyłam obeznać się w temacie jak to jest z roślinami wodnymi więc teraz czas na rośliny pokojowe ;:173

Może zajrzy tu ktoś bardziej obeznany w temacie i rozwieje wątpliwości :-)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

ale ja nie mówię, żebyś podlewała czystą woda z RO.. Rób jak uważasz, ja po prostu stosowałabym zamiennie obie metody podlewania, raz użyłabym nawozu a kolejnym razem wody z RO plus potas itd.. bałabym się stosować jedno i drugie, ale być może wynika to z mojej niewiedzy w tym zakresie :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Drążę ten temat bo generalnie interesuje mnie sprawa nawożenia, co z czym można łączyć, jakie dawki dla roślin są znośnie. Już zdążyłam obeznać się w temacie jak to jest z roślinami wodnymi więc teraz czas na rośliny pokojowe ;:173

Może zajrzy tu ktoś bardziej obeznany w temacie i rozwieje wątpliwości :-)

Witaj doniek :D
aby... móc drążyć dalej :lol: ....polecić mogę opracowania TAM i TUTAJ

Może tam coś ciekawego dla siebie znajdziesz.
Jeżeli chodzi o wodę akwariową ..nie ma opracowań. Zaleceń również.. nie ma ..
Zastosowanie... natomiast musi wynikać z własnych prób....Zbyt wiele czynników zależne jest od obsady i stopnia
organicznych zanieczyszczeń. Zbytnia "bogatość" może być poważną przeszkodą dla storczyków.
Podobnie jest z wodą z oczka ogrodowego...
To są wody dobre ... stosowane przez niektórych - z tym :wink: małym dookreśleniem "ale" !

Pozdrawiam JOVANKA
doniek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 25 cze 2010, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Szczecina

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

dziękuję za linki, przeanalizuję je sobie kiedyś na spokojnie :wink: aktualnie jednak eksperymentów na upartym storczyku nie będzie ponieważ przy okazji wizyty w sklepie z art ogrodniczymi kupiłam odpowiedni nawóz z większym fosforem i potasem :wink:
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Mam pytanie do bardziej doświadczonych forumowiczy. Sama dopiero w tym roku rozpoczęłam przygodę ze storczykami-rozpoczęłam od keiki.Jeden falenopsis, drugi dendrobium stoją w przezroczystych naczyniach na keramzycie.Codziennie ich wietrze, spryskuje, doświetlam.Falenopsis nawet wypuścił ze środka maleńki listek.I teraz pytanie:czy trzeba ich nawozić, czy jednak muszą trochę podrosnąć i okrzepnąć.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Trzeba nawozić, zwłaszcza jeśli stoją w keramzycie bo ten nie ma żadnych składników odżywczych.. Nawozimy 1/4 dawki zalecanej przez producenta, polecam nawozy naturalne typu guano lub biohumus :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Dzięki wielkie, jutro lecę po papu dla bidaków.Ja ich na razie tylko spryskuję, czyli dodać nawóz do spryskiwacza?A może kupić mgiełkę do storczyków?Czy ona nie ma w sobie składników odżywczych?Kurka wodna ,nie miała baba kłopotu, no ale tak się kończy wchodzenie na takie forum. :D
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Hmm. mgiełka jest raczej za słaba, sama tez ją posiadam ale głównie używam jej latem, kiedy kwiaty szybciej przesychają.. w delikatny sposób podnosi wilgotność wokół nich, natomiast zimą odradza się zraszanie storczyków bo woda nie odparuje tak szybko i łatwo o początek gnicia :) Ja stosuję nawóz guano, jest naturalny i nie zasala podłoża, stosują do każdego moczenia :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
iGA17
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 9 sty 2013, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

:wit
Czytam o nawozach i czytam i nie wiem którą firmę wybrać.
A i jeszcze której firmy nawozy żeby nie zasolały podłoża.
Okropny dylemat.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

polecam organiczne guano lub biohumus, nie zasalają podłoża
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Witam,

a czy ktoś z was stosuje nawóz nawomix?

zawiera srebro nanokoloidalne i skład N 12,2% (azot amonowy 11,8%, azot amidowy 0,3%) P 6,3% K 14,9% jest też dopisek że te procenty to %m/m wie ktoś może co to znaczy? jak porównuje inne nawozy mają znacznie niższe wartości PNK i trochę mnie to myli.

producent zaleca 1-2 nakrętki na litr wody do każdego podlewania.
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”