Kiedy i jak nawozić?

natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Nie wiem czy gdzieś w Trójmieście znajdują się jakieś specjalistyczne sklepy ale wiem, że ten nawóz jest również do kupienia na all.
joopi333
50p
50p
Posty: 62
Od: 13 maja 2015, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Moje phalenopsisy jadą na agrecol. Bardzo im służy. Dostają niewiele, bo nakrętkę na ok.6 l. Wody. Najbardziej służy im moczenie w misce. Nawożę rzadziej gdy nie kwitnie.
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Mam pytanie odnośnie nawozów Peters Professional. Wiadomo że można go dostać przez internet na 2 różnych stronach.Ale na obu stronach się różnią. Na jednej są w zielonych opakowaniach a na drugiej w niebieskich. Czy ktoś wie czy to ten sam nawóz jeśli chodzi o skład? Wygląda na to że to są 2 różne firmy. Obie oferują blossom booster i inne nawozy które nazywają się tak samo.

Oprócz tego te w zielonych opakowaniach sa produkowane przez S..tts. I te właśnie są dostępne na słynnej stronie OG. Napisałam do tej firmy (S..tts) i oni twierdzą że to nie jest ich produkt! A logo na opakowaniu wygląda identycznie co na stronie tej firmy. Czy to możliwe że te zielone to podróbki a te niebieskie to oryginał? I czy to możliwe że taki sklep jak OG może sprzedawać podróbki? Zastanawia mnie też dlaczego nigdzie nie podają dokładnego składu tego zielonego nawozu...

Ten niebieski ma podany skład gdzie jest wszystko rozpisane
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
Paolka33
200p
200p
Posty: 339
Od: 8 lut 2014, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów/ Dolnośląskie

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Ja kupiłam niebieski. Jest w mniejszych opakowaniach. Myślałam, że to to samo.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Ja od samego początku kupuje te z OG, szczerze mówiąc kwiaty nie narzekają. Na opakowaniu jest podany skład azotu, fosforu i potasu.
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Ok zrobiłam małe śledztwo i wyszło na to że niebieskie są produkowane przez firmę Everris, a zielone przez Scotts. Scotts w Polsce robi nawozy Substral. Więc oba to oryginały.. Ale dokładnego składu procentowego jeśli chodzi o wszystkie minerały itp Scotts nie opublikował nigdzie w internecie. Jest tylko info odnośnie NPK. Everris natomiast na swojej stronie podaje wszystko dokładnie.

Np Blossom Booster:



W formie tlenkowej:

10% Azot całkowity (N)

5,2% Azot azotanowy (NO3-N)
4,8% Azot amonowy (NH4-N)

30% Pięciotlenek fosforu

30,0% Rozpuszczalny w wodzie

20% Tlenek Potasu

20,0% Rozpuszczalny w wodzie

2,0% Tlenek magnezu

2,0% Rozpuszczalny w wodzie

4,0% Trójtlenek siarki

4,0% Rozpuszczalny w wodzie

0,12% Żelazo

0,12% Rozpuszczalny w wodzie
0,12% Schelatowane przez DTPA

0,06% Mangan

0,06% Rozpuszczalny w wodzie
0,06% Chelated by EDTA

0,02% Bor

0,02% Rozpuszczalny w wodzie

0,010% Miedź

0,010% Rozpuszczalny w wodzie
0,010% Schelatowana przez EDTA

0,010% Molibden

0,010% Rozpuszczalny w wodzie

0,015% Cynk

0,015% Rozpuszczalny w wodzie
0,015% Schelatowany przez EDTA





W formie atomowej:

10% Azot całkowity (N)

5,2% Azot azotanowy (NO3-N)
4,8% Azot amonowy (NH4-N)

13,1% Fosfor

13,1% Rozpuszczalny w wodzie

16,6% Potas

16,6% Rozpuszczalny w wodzie

1,2% Magnez

1,2% Rozpuszczalny w wodzie

1,6% Siarka

1,6% Rozpuszczalny w wodzie

0,12% Żelazo

0,12% Rozpuszczalny w wodzie
0,12% Schelatowane przez DTPA

0,06% Mangan

0,06% Rozpuszczalny w wodzie
0,06% Chelated by EDTA

0,02% Bor

0,02% Rozpuszczalny w wodzie

0,010% Miedź

0,010% Rozpuszczalny w wodzie
0,010% Schelatowana przez EDTA

0,010% Molibden

0,010% Rozpuszczalny w wodzie

0,015% Cynk

0,015% Rozpuszczalny w wodzie
0,015% Schelatowany przez EDTA


Wszystko dokładnie opisane. O taką rozpiskę mi chodzi w przypadku tych zielonych.. Jeśli ktoś ma całe zielone opakowanie Scotts byłabym wdzięczna gdyby wkleił tutaj taką rozpiskę bo pewnie na opakowaniu gdzieś z tyłu coś takiego jest
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
migisi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 3 lis 2015, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Witam,

jestem początkującą posiadaczką trzech falenopsisów. Aktualnie wszystkie przekwitły. Falenopsis1 ma 10 liści i zdrowe korzenie, zasuszył jednak oba pędy. Nie zaobserwowałam przyrostów korzeni, a najnowszy liść jest w końcowej fazie wzrostu. Numer2 również ma 10 ( ;:oj ) liści, nowe przyrosty na korzeniach oraz jeden pęd (wydaje mi się, że powolutku zaczynają przebudzać się oczka na pędzie ;:138 ). Falek3 jest w najsłabszej kondycji - dostałam go od mamy, był kupiony w biedronce. Wyglądał dość mizernie, więc przesadziłam go (przy okazji wycinając podejrzane korzenie) do nowego podłoża, po czym bardzo szybko przekwitł i zasuszył oba pędy. Ma 6 liści, z czego jeden był cały fioletowy (szybko postawiłam go w umiarkowanie naświetlonym miejscu), ale reszta zachowuje jako taki turgor. Póki co nic nowego się z nim nie dzieje. Przeczytałam mnóstwo wątków na temat nawożenia i w mojej głowie powstał mętlik ;:145 Jaki nawóz teraz zastosować? Od momentu przekwitnięcia (ok. miesiąca) podlewałam dwa razy wodą bez nawozu. Intuicja podpowiada mi, aby falka2 namaczać z nawozem z wyższą zawartością N. A co zrobić z falkiem1 i falkiem3? Czy mają teraz ten okres spoczynku i lepiej zrezygnować z nawożenia? Proszę pomóżcie, co dwie (wiele) głów to nie jedna ;:4 :) Pozdrawiam ;:7
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Ja nawożę moje phalaenopsisy nieregularnie, lecz przez cały rok. Czasami po prostu zapominam dodać odżywki do wody, i to wszystko. Ale jak już dodaję (i to na oko), to w głównej mierze jest to nawóz Florovit "na kwitnienie", a pobocznie co jakich czas Agrecol zwykły do storczyków. Oba nawozy mają troszkę inny skład NPK, w związku z tym jeden z nich rzeczywiście powinien indukować kwitnięcie lub przynajmniej wpływać na nie korzystnie, a drugi nawóz zrównoważony w składnikach zdaje się po prostu ma na celu jako takie odżywienie rośliny.

Efekty mojego nawożenia prezentuję na poniższej fotografii ...


Obrazek

Oczywiście, jesienią (od około października) większość phalaenopsisów przekwita, ale dość szybko wypuszczają nowe pędy. Oczywiście jesienią zauważam też wzmożony ruch w korzeniach, liściach.
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
Awatar użytkownika
migisi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 3 lis 2015, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Sahe piękna kolekcja! ;:303 A co powinnam zrobić, żeby zmotywować roślinę do wypuszczenia nowego pędu? W sumie jest to część "zielona", więc niby pasowałby nawóz z przewagą N, ale z drugiej strony pęd bardziej związany jest z kwitnieniem niż z pobieraniem/wytwarzaniem potrzebnych do życia substancji... :?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

W przypadku falenopsisów wystarczy różnica temperatur między dniem 22?C, a nocą 18?C. Ale wszystko zależy od samej rośliny, i stosowaniem odpowiedniego nawozu z przewagą fosforu i potasu względem azotu, by stymulować kwitnienie.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

To, jak często storczyk kwitnie, zależy w dużej mierze od egzemplarza, oraz oczywiście od warunków, jakie im stworzymy. Ja na tym jednym parapecie - w tych samych warunkach uprawy (światło, temperatura, wilgotność) - mam phalaenopsisy, które kwitną nieprzerwanie od lutego, wciąż przedłużając pędy, a mam też takie, które w tym samym okresie kwitną już drugi raz na nowych pędach.

Mam też phalaenopsisa, który wypuścił pęd pierwszy raz od 3 lat, mimo iż o wszystkie w zasadzie dbam tak samo. Jednym słowem należy uzbroić się w cierpliwość i z doświadczenia podpowiem, że im mniej pielęgnacji im poświęcam, tym lepsze ma efekty, gdyż obracanie wciąż nimi skutkowało często uszkodzeniami. A tak stoją sobie sobie i jedynie czekają na cotygodniową porcję wody.

P.S. To tylko część mojej kolekcji ;)

Dodam jeszcze, że u mnie też sezon na pędy w pełni, jednak pomimo nawożenia te kwitnienia, które zaczynają się w środku zimy, ze względu na niedostatek światła nie są tak obfite jak te, które przypadają wczesną wiosną - marzec - kwiecień - maj.
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
Awatar użytkownika
migisi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 3 lis 2015, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

No nic, pozostaje mi czekać na rozwój sytuacji, choć nie jest to łatwe, bo falki mojej przyszłej (oby :) ) teściowej rozwijają się jak szalone jeśli chodzi o pędy i kwitnienie, a moje nic :( Mówiła mi, że zamiast nawozu daje im po łyżeczce kawy, a ostatnimi czasy nie podlewa, tylko spryskuje z wierzchu od czasu do czasu (falek po przekwitnięciu). I co? Ostatnio wyczaiłam, że przedłuża pęd :? Moja przyjaciółka jest jeszcze lepsza... Trzyma falki w osłonkach wypełnionych wodą ;:202 ... I kwitną jej jak szalone :shock: Ja nie wiem, może po prostu nie mam ręki do kwiatów i tyle :P Ukorzenione listki fiołków, które przesadziłam 2 miesiące temy do doniczki też nadal nie puszczają listków ;:174 Smutno ;:174
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Przez przypadek trafiłam w internecie na taki sposób nawożenia storczyków, trzeba rozrobić nawóz do roślin kwitnących z wodą i zamrozić w pojemnikach na kostki lodu. Jedną kostkę lodu z wody i nawozu kładzie się na podłożu storczyka i pozostawia do rozpuszczenia. Nie wiem czy to dobry pomysł,ale może warto spróbować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”