Stanowiska dla storczyków - temperatura, światło, wilgotność

ODPOWIEDZ
Tangerine
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 mar 2011, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Witam Was serdecznie,

od wczoraj mam w domu dwa piękne Phalaenopsis. Do wyboru mam okna południowe lub okna północne. Nie mogę postawić na meblach, bo oprócz stołu i sofy nic więcej nie ma jeszcze nie ma (i jakiś czas jeszcze nie będzie). Czy mogę je trzymać na południowym oknie? Nie mam żaluzji, rolet, więc nie będą miały osłony przed słońcem. W lecie to na pewno nie, bo się poparzą, ale wiosną?
Awatar użytkownika
lucynaf
1000p
1000p
Posty: 2112
Od: 30 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Ja mam właśnie południowe okna i już w tym roku ;:3 poparzyło mi storczyki. Po swoich doświadczeniach radzę postawić je na północnych, chyba, że zacieniujesz południowe.
Tangerine
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 mar 2011, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź. Od razu zdjęłam je z okna i postawiłam na blacie kuchennym - zaraz przy oknie, ale dochodzi do nich słońce.


Czy są jakieś storczyki, które mogą stać na południowych oknach i słońce nie robi im krzywdy?
Awatar użytkownika
Uni57
ZBANOWANY
Posty: 759
Od: 12 maja 2010, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Nie mam okien południowych, ale moja Teściowa trzyma tam od jesieni vandę i od niedawna laelię - na razie dają radę, zobaczymy, jak będzie latem, kiedy słońca jest dużo. Ale już planujemy cieniowanie, bo tam potrafi być zbyt gorąco i jasno. W południowym storczyki stoją bardziej w głębi pokoju, bez narażania na zbytnie oświetlanie.

Co do północnych okien - ja mam wyłącznie takie, dwa niezbyt wielkie okna + całkowicie przeszklone drzwi balkonowe, mieszkam na 1 piętrze, a okna wychodzą na "przestwór nieba", nic ich nie zacienia. Storczyki rosną zdrowo i nawet ponawiają kwitnienia, nie są to jakieś oszałamiające ilości kwiatków, ale całkiem nieźle sobie radzą, a nawet lepiej, że mają umiar w kwitnieniu, bo jakby porosły w chaszcze pełne kwiatków, tobym dopiero miała zgryz. Na zimę nad jednym parapetem zainstalowałam świetlówki i nie zauważyłam zrzucania pąków, a tam właśnie odbywają się główne kwitnienia (nie liczę jednego kwiatka na parapecie niedoświetlanym). Jak dzień będzie dość długi, zdejmę lampę i zacznę otwierać okno. Też się bałam, czy storczyki poradzą sobie na północy, ale po pierwszym pędzie się uspokoiłam, w sumie na jesieni miałam trzy pędy, a w chwili obecnej mam 4 nowe pędy na wiosnę, w tym dwa na parapecie bez doświetlania, trzy odbicia z oczek i dwa przedłużenia, a moja gromadka nie ma jeszcze roku. W domu mam prawie 30 storczyków i na tym nie kończę. ;) Jednym z warunków jest, jak sądzę, brak jakichkolwiek zacieniaczy w pobliżu okna północnego. Plus ogólnie dbanie o kwiatki, jak należy.
Tangerine
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 mar 2011, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Niestety moje okno północne wychodzi na budynek, wychodzi więc, że odpada. Spróbuję je potrzymać na tym blacie kuchennym. Pod szafkami wiszącymi mam ledy, to moze da im trochę więcej światła.

A czy storczyki można przestawiać? Na przykład w dni, kiedy słońce jest za chmurami, ale jest jasno, postawić je na parapecie, żeby złapały więcej światła? Czy takie przestawianie "na chwilę" nie jest wskazane?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Na takie pytanie:
A czy storczyki można przestawiać? Na przykład....
zawsze można odpowiedzieć :lol: ,ze technicznie można.

Tylko po co? skoro jak w każdej żyjącej istocie... to powód do dekoncentracji.
Pewne i to mówię bez zgadywania :D zaburzone będą wszelkie kierunki wzrostu .
Dla storczyków,jak zresztą wszystkich innych kwiatów, ustalamy stanowisko i jest ono w większości nienaruszalne.
Nie kręcimy roślinami, nie przestawiamy -to stała zasada. A w warunkach chęci kwitnienia czy, wzrostu pędu wprost niedopuszczalne są takie "operacje".
W skutkach...wiadome; często bywa nawet utratą kwitnienia.
Przestawienie moze być tylko, gdy : świadomie jest wywołane, niezbędne jako zabieg celowy --->określamy to jako wywołanie stresu dla rośliny

Tangerine ,...tak więc na spokojnie szukaj miejsca dogodnego, ale stałego.
Północne miejsca tez nie są złe/pisała Uni/ .Południowe parzą ;wymagane jest cieniowanie ;obecnie zachodnia ekspozycja też staje się wiosną już niebezpieczna.
Przy braku możliwości dobrego naturalnego stanowiska, przewidzieć trzeba wspomaganie doświetlania

pozdrawiam JOVANKA
Tangerine
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 mar 2011, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Dziękuję za wyczerpującą wypowiedź. Nie myślałam o tym przestawianiu w ten sposób. W takim razie zostawiam je tam, gdzie teraz je postawiłam - na blacie kuchennym. Jest bardzo jasno, ale nie ma okna więc również bezpośredniego słońca. To są moje pierwsze kwiaty, bardzo mi zależy, żeby nie zrobić im krzywdy.
Jeszcze raz dzięki :)
Awatar użytkownika
Uni57
ZBANOWANY
Posty: 759
Od: 12 maja 2010, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Tangerine pisze:Niestety moje okno północne wychodzi na budynek, wychodzi więc, że odpada(...)
Moja babcia trzymała dwa phalaenopsisy na oknie północnym właśnie zacienionym przez sąsiedni blok i jej nie kwitły. Przeniesione na południowe okno zakwitły. Muszę je skontrolować przy najbliższej wizycie, bo nie wydaje mi się, by je czymś cieniowała, choć w pobliżu okna ma drzewko, więc może to coś daje. ;) A na południowym oknie możesz im zrobić jakieś mini-firaneczki i powinno pomóc.
Awatar użytkownika
Maaaciej
50p
50p
Posty: 58
Od: 23 mar 2013, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Stanowisko dla storczyków

Post »

Witam :)

Mam sześć storczyków, dzisiaj zakupiłem trzy (jeden duży i dwie miniaturki). Mam dużo kwiatów i jedyne miejsce jakie mi zostało do postawienia trzech wcześniej zakupionych storczyków, to szafka od wschodniej strony 2 metry od okna. Nie mają bezpośredniego kontaktu z promieniami świetlnymi, lecz mają widno. Po zakupieniu trzech storczyków nie mam ich gdzie postawić. Jedynie co mi zostało, to parapet od strony wschodniej, na nim nie stoją żadne kwiaty, ponieważ okno jest z drewna i nie jest do końca szczelne. W zimę było na parapecie 14 st. C, więc zrezygnowałem z tego miejsca.

Z tego powodu, że mam zimno na parapecie jeszcze zasłaniam roletą, więc jest między oknem a roletą tak jak na dworze. Czy mogę storczyki rano z szafki, którą wcześniej opisałem, stawiać na parapet, a wieczorem z powrotem na szafkę? Czytałem że storczyki nie lubią przemieszczania :)

Czy mogę postawić storczyki na parapecie okna wschodniego, gdzie mam prawie cały czas otwarte okro?
W jakiej temperaturze powinny być storczyki?
Czy dobrze że inne trzy storczyki stoją na tej szafce? Czy powinny padać na nie promienie słoneczne?
Ile potrzebują światła?

Zdjęcia z dzisiejszych zakupów: (przepraszam za słabą jakość, ale nie mam innej możliwości...)

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Maaaciej
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Przygoda ze storczykami

Post »

Wschodnie okno jest bardzo dobre, sama takie mam i okno mam zawsze uchylone :) Storczyki ładnie rosną. Nie zostawiałabym go jednak otwartego na oścież na noc, bo możesz wychłodzić storczyki. Ja tak zrobiłam na dwie noce i jeden od razu zrzucił liścia. Możesz je uchylać od góry :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Przygoda ze storczykami

Post »

:wit
Myślę, że postawienie kwiatów przy oknie wschodnim i jeszcze 2 metry od niego spowoduje, że rośliny te będą mieć za mało światła ;:108 Moje kwiaty stoją na oknach wschodnich i normalnie z rana padają na nie promienie słoneczne. Później w południe mają jasno, ale bez tak silnego słońca. Mają się bardzo dobrze :D

Różowa mini z Tesco, prawda? ;:204 Mam taką samą, śliczne są ;:333
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Awatar użytkownika
Maaaciej
50p
50p
Posty: 58
Od: 23 mar 2013, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Przygoda ze storczykami

Post »

Mam storczyka już z 3 miesiące. Trzy tygodnie temu przekwitł, odczekałem chwilę 34 pędu uschło i obciąłem tam do kont usechł. Teraz ma jakby końce po obcięciu uschnięte, czy tak ma by i on puści z niższego "śpiącego oczka"? Jeszcze mu usycha trochę korzeni i pęd marszczy się czy może to być wina że stał w małym świetle? (już został przestawiony na parapet)
Pozdrawiam Maaaciej
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Przygoda ze storczykami

Post »

Przydałoby się zdjęcie...

Końce po obcięciu pędu zawsze zasychają, przecież to rana, która musi się zasklepić. Może być tez tak, że storczyk po prostu chce ta łodygę zasuszyć, być może dlatego pęd jest "pomarszczony"? Bez zdjęcia ciężko zgadywać co jest przyczyną.. Jeśli pęd jednak ma tylko uschnięty koniec a dalej pozostał zielony to ma szanse odbić kiedyś z uśpionego oczka ale nie jest to zasada. Równie dobrze może te pędy w całości zasuszyć po roku czasu, miałam takiego storczyka.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”