Stanowiska dla storczyków - temperatura, światło, wilgotność

ODPOWIEDZ
Nokomis
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2017, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Witam. Czytałam odpowiedzi tutaj i trochę artykułów w Internecie i nadal mam wątpliwości... czy wschodnie okno, gdzie jest rano dosyć dużo słońca jest odpowiednie dla storczyków?

Jeśli nie to, gdzie je ustawić, by miały odpowiednią ilość światła, ale, żeby nie zostały poparzone przez słońce?

Przy jednym chyba tak się stało, bo ma małą opaloną dziurkę w liściu...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Tzn to jest tak: jeśli chodzi o rozwój wschodnia wystawa jest idealna, ale na południowej przy oczywiście lekkim cieniowaniu np. firanką są lepsze kwitnienia. Mam stanowisko wschodnie, w zeszłym roku trzymałem na parapecie, to liście lekko odbarwiały się na czerwono, ale nie zdarzyło się, żeby słońce popaliło. Na południu albo postawić nieco dalej od okna, albo delikatnie cieniować w godzinach południowych.
Teraz trzymam na ścianie przy oknie i przez cały rok doświetlam świetlówkami. Rosną i kwitną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nokomis
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2017, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

"Lepsze kwitnienia", tzn? Chodzi o wielkość, ilość kwiatów? Ja mam okna na wschód i zachód. Jeśli chodzi o zachodnie okno to niestety nie mam możliwości, żeby je gdziekolwiek ustawić (małe pomieszczenie). Czy wschodnia wystawa jest dobra także latem - kiedy, wiadomo słońce jest dużo ostrzejsze?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Lepsze kwitnienie, znaczy że kwiaty z reguły są większe i liczniejsze. Można liczyć, że pęd kwiatowy się rozgałęzi.
Co do wschodniego parapetu, ostre słońce masz dopiero po południu, które mogłyby zaszkodzić roślinie. Tak więc wschodnia wystawa będzie optymalnym rozwiązaniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nokomis
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2017, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Rozumiem. Mam jeszcze pytanie odnośnie żółknięcia liści - tzn. po reanimacji storczyka było wszystko ok, natomiast od jakiegoś czasu znowu pożółkły. Pryskałam liście przez dłuższy czas od spodu, codziennie rano i wieczorem. Może to być wina słońca? Czy raczej jest inna przyczyna? Trudno stwierdzić, czy korzenie są zgnite - wg mnie nie, to co widoczne, jest zdrowe. Ja obstawiałabym lekkie przesuszenie? Ale proszę o radę :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Ale po co pryskałaś liście? Nie ma potrzeby, a nawet nie powinno się spryskiwać liści u storczyków, a tym bardziej od spodniej strony gdzie są aparaty szparkowe służące do oddychania rośliny.
Ale... odbiegamy od tematu wątku. W kwestii stanu korzeni zapraszam np. tutaj: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 29&t=33554
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

To i ja się dołączę do wymiany doświadczeń. Z ponad rocznej obserwacji moich storczyków wynika, że najlepiej rosną mi na parapecie okna południowo-wschodniego. Kombinowałam różnie, ale teraz mają się najlepiej. Kwitną jak szalone, zarówno z nowych pędów, jak i z pędów starych. Jeden ze storczyków kwitnie od października zeszłego roku cały czas i to jeszcze nie koniec, bo ma nowy pęd. No, ale my tu nie o kwitnieniu mamy mówić :oops: . Wymyśliłam taki sposób na południowe słońce. Nie mam rolet, ale... zakupiłam w markecie budowlanym pleksę. Tak to się chyba nazywa. Takie coś, co można wstawić np. w drzwi zamiast szyby. Pleksa jest bezbarwna, porowata. Wielkość pleksy pozwala na osłonięcie liści storczyków przed palacym słońcem w południe. Doskonale mi się sprawdza. Jak wychodzę do pracy, a dzień ma być bardzo słoneczny, ustawiam na oknie osłonę. Wracam z pracy, ok. 14-15 zdejmuję osłonę i chowam za sofą. Trochę z tym zachodu, ale to tylko kwestia przyzwyczajenia. Rozważałam zakup rolety, ale doszłam do wniosku, że zasłoniłaby światło innym roślinom w tym pokoju, a mam ich sporo.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Tzn. do szyby dostawiasz tą plexi - o ile dobrze zrozumiałem? W każdym razie dobre rozwiązanie. Ja na szczęście mam tylko wschodnią wystawę, a i tak większość storczyków jest w pobliżu, a nie na samym parapecie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Tak, Norbercie. Ustawiam pleksi opierając ją o szybę, oczywiście od strony pokoju, nie na zewnętrznym parapecie. Znalazłam moim storczykom najlepsze miejsce, jakie mogłam. Nie mam możliwości powiesić na ścianie, tak jak jest u Ciebie. Ściany w tym pokoju oddalone są od okna ponad 1,5m. Raczej byłoby im ciemno. No i z racji takiego stanowiska - ciepło i sucho - bardzo pilnuję by na tackach stale była woda.


Oto moje storczyki na południowo-wschodniej wystawie. Ten w czwartej doniczce od prawej strony, taki zielonkawy, kwitnie nieprzerwanie od października. Większość to już "moje" kwitnienia
Obrazek
Nokomis
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2017, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

Witam.

Zastanawiam się, czy okres spoczynku jest potrzebny storczykom? Czy konieczne jest przenoszenie ich do chłodniejszego pomieszczenia?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

To zależy jakie. Cymbidium np., powinno być zimowane w niższej temperaturze, natomiast falenopsisy już nie. One nie przechodzą wyraźnego okresu spoczynku, rosną cały czas tylko zimą wolniej. Bardziej istotne jest zapewnienie przez cały rok różnicy temperatur między dniem, a nocą: dla falenopsisów dzień (21 - 27)/noc (16 - 18).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nokomis
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2017, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Tak, chodzi o falenopsisy. Zdajesz się na samoistne spadanie temperatury, czy jakoś temu "pomagasz"?

Mam jednego storczyka, któremu opadły kwiaty chyba w kwietniu. Kiedy mogę spodziewać się następnego kwitnienia? Zaznaczam, że jest to kwiat po "przejściach" i chyba potrzebuje czasu na regenerację.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

W sezonie letnim mam cały czas otwarte okna (łącznie z balkonowymi), więc są naturalne wahania temperatur. Zimą mam je rozszczelnione, więc od okna trochę ciągnie chłodne powietrze - mam różnicę 3 - 4 stopni (w tym okresie nie włączam praktycznie grzejników - temp. nigdy nie spada poniżej +18 stopni), to powinno wystarczyć.
Jeśli trzymasz na parapecie, ale zimą grzejesz to trzeba odseparować storczyka od pomieszczenia, a zwłaszcza od grzejnika - może to być np. kawałek tektury oklejonej folią aluminiową.

Co do drugiego pytania, to zależy - zdarza się, że w sezonie powtarza kwitnienie, ale jeśli jest po "przejściach" to może dopiero zakwitnąć w przyszłym roku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”