Pęd kwiatowy - jak naprostować/ kształtować

Ryjek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 3 lut 2017, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pęd kwiatowy - jak naprostować/ kształtować

Post »

Mam problem z dwoma storczykami. Jednego przewiało (wietrzyłam pokój) i zrzucił w ciągu kilku dni wszystkie kwiaty. Teraz jego łodyga jest zygzakowata. Czy powinnam ją przyciąć do trzeciego oczka, by rosła dalej prosto? Drugi kwitnie i przedłuża pęd w kierunku słońca. Jak go naprostować, by nie uszkodzić pąków? Załączam zdjęcia.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Łodyga - jak ją naprostować/ kształtować

Post »

Ja bym nie ruszał. Poza tym nie do końca rozumiem co masz na myśli żeby rosła prosto? Po pierwsze na końcu widzę pąk i jest szansa że albo otworzy kwiata albo go zasuszy i odpadnie. Dlatego na razie bym go nie ciął. Druga sprawa po przycięciu nie ma gwarancji, że ze starego pędu wypuści nowy czy to pęd kwiatowy czy keiki. Ja np. po przekwitnięciu usuwam patyczka z ziemi, wygląda to naturalnie.
Tym samym nie widzę sensu, żeby prostować, a jeśli wyciąga się do światła znaczy to że roślina stoi za daleko od okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Łodyga - jak ją naprostować/ kształtować

Post »

Ta zygzakowatość jest naturalna. A pęd nie rośnie cały czas w górę wzdłuż kijka. Takie zwieszanie też naturalne. Powinien być tylko wyżej podpięty pomiędzy pierwszym a drugim kwiatem licząc od dołu.
Nokomis
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2017, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Łodyga - jak ją naprostować/ kształtować

Post »

Witajcie.


Mam w domu jeden bardzo kapryśny, że tak powiem, egzemplarz storczyka. Rzecz w tym, że moją metodą na podlewanie kwiatka jest moczenie go w doniczce. Niestety w tym momencie zawsze pojawiają się problemy. Prawdopodobnie ze względu na kiepską jakość ziemi, podczas moczenia wszystko podnosi się do góry przez co łodygi storczyka tracą stabilność i przechyla się na jedną stronę. Za każdym razem muszę poprawiać patyki, o który jest wsparty, a i tak nie jest to zbyt stabilne. Związałam już obie łodygi sznurkiem, jest nieco lepiej, ale i tak przy każdym namaczaniu pojawia się wyżej opisany problem.

Zaznaczę, że łodygi są dosyć grube i ciężkie, mają jeszcze sporo kwiatów i wypuszcza nowe, więc odcinanie czegokolwiek nie wchodzi tutaj w grę? Jak sobie radzicie z czymś podobnym? Czy w ogóle ktoś miał podobny problem do mojego?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Łodyga - jak ją naprostować/ kształtować

Post »

Najwidoczniej storczyk ma zbyt słabo rozwinięty system korzeniowy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nokomis
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2017, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Łodyga - jak ją naprostować/ kształtować

Post »

Tak, niestety to prawda :( rozumiem, że nie ma na to rady i trzeba czekać? A co z przycinaniem? Podczas kwitnienia lepiej tego nie robić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Łodyga - jak ją naprostować/ kształtować

Post »

To zależy czy chcesz mieć jeszcze kwiaty czy nie, niemniej odcięcie pędów kwiatowych nic nie zmieni. Storczyk musi po prostu rozrosnąć się system korzeniowy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aberracje
200p
200p
Posty: 259
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

O ustawieniu storczyków wzgledem stron świata i ewentualnej odległości od okna napisano dużo, a ja mam nieco inne pytanie. Okna mam wschodnie i zachodnie, niestety parapetów prawie nie mam, bo 7cm nie zasługuje na te szumna nazwe ;) Przy oknach stoja wiec stoliki, kwietniki i szafki, które zastepuja parapety. Odległość doniczki od szyby to około 20cm, dalej sie nie da, bo nie ma na to miejsca. Na zachodzie moge przestawić doniczke na stół, ale to bedzie jakieś 1,5-2m od okna (okno balkonowe, wiec zadaszone i daje tym samym mniej światła). Na wschodzie mam jeszcze miejsce jakieś 3M od okna, zielistka, anthurium i trzykrotka maja sie tam nieźle, to było dobre miejsce dla zamiokulkasa, ale storczyk do kwitnienia może chcieć wiecej od życia. W czym problem? Kiedy storczyk zaczyna wypuszczać ped, kieruje sie w strone światła, i na swoim zwykłym miejscu szybko spotyka szybe. Przy pierwszym pedzie lekko go obróciłam, wiec ped sie zakrzywił, ale rozwija paki jeden po drugim. Niestety, ten sposób nie rozwiazuje problemu z drugim pedem, który wyszedł z innej strony i nie mam już jak drania obrócić, żeby nie wystawał na przejście. Jak bedzie wystawał, to bedzie potracany i po kwiatach :( Czy Wy jakoś sterujecie pedami? Pozwolić mu na "pełzniecie" po szybie nie wchodzi chyba w gre, bo jak rozwinie kwiaty? Kupne storczyki maja pedy prostowane na kijach, albo wygiete w łuk, rośliny zajmuja wiec mało miejsca. A jak radzić sobie w domu, kiedy miejsca szerokości 1m tuż przy oknie brak?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Nie rozumiem z czym masz problem. Ustabilizować/ukierunkować pęd kwiatowy można właśnie dedykowanym patyczkiem do tego, takim z jakim kupujesz storczyki...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aberracje
200p
200p
Posty: 259
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pęd kwiatowy - jak naprostować/ kształtować

Post »

Ale jak? On mi się dość kruchy wydaje, a przy tym sztywny. A poza tym: naprawdę można czubek pędu macać bez szkody dla kwiatów? Mogę spróbować, najwyżej złamie i nic nie będzie, roślina od tego nie padnie :P
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pęd kwiatowy - jak naprostować/ kształtować

Post »

Pęd kwiatowy jest w miarę elastyczny, niż się wydaje ale oczywiście trzeba to zrobić z wyczuciem. Dodatkowo możesz pokombinować, patyk możesz wbić de facto w dowolnym miejscu w doniczce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aberracje
200p
200p
Posty: 259
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pęd kwiatowy - jak naprostować/ kształtować

Post »

Dziekuje za pomoc! Obrazek
Podpiełam do oryginalnego patyka i do pierwszego odrostu/ pedu, który odbił ze starego pedu. Teraz ida przynajmniej razem, niestety pedy ida wschód-zachód, a liście północ-południe i całość wciaż sporo miejsca zajmuje. Młode pedy faktycznie, bardzo elastyczne, dużo bardziej niż wygladaja :) Jednak ten z kwiatami już sztywny i boje sie go giać, wiedza mi na nastepny raz zostanie :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pęd kwiatowy - jak naprostować/ kształtować

Post »

A nie dało się wbić tego palika, jak idą liście? Ew. wbić dwa osobne paliki?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”