Od czego zależy grubość i ilość pędów?

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Od czego zależy grubość pędu?

Post »

Najlepiej wyciągnij doniczkę z osłonki, trzymając w niej jest utrudniona cyrkulacja powietrza i korzenie wolniej przysychają. Czasami lepiej postawić na praktyczność, a nie ozdobę. :wink: Choć są tacy, którzy uprawiają i w osłonkach i im storczyki żyją. U mnie jednak wszystkie są posadzone w standardowe transparentne doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kamilaaa89
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 wrz 2013, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

phalaenopsis - ilość pędów

Post »

Witam! Od paru miesięcy mam trzy storczyki. Wszystkie kupione w marketach. Wiem, że jakość takich kwiatów pozostawia wiele do życzenia, ale zastanawia mnie jedno - czy zakupiony storczyk jednopędowy zawsze będzie miał tylko jeden pęd? Jest tak już "ukształtowany" genetycznie, czy da rade by wypuścił dwa, trzy pędy? Próbuje od jakiegoś czasu i nic.
Dzięki! :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Od czego zależy grubość i ilość pędów?

Post »

Pisałem wcześniej w tym wątku, do którego przeniosłem Twój post.

Zależy to od zapewnienia przede wszystkim podstawowych warunków uprawy (światło, wilgotność, temperatura) oraz po części cech genetycznych. Hybrydy falenopsisów są w zasadzie jedynymi storczykami mocno sterowanymi aby przed zakupem miały określoną ilość pędów. W późniejszej, domowej uprawie nie zawsze można to powtórzyć, nawet zapewniając podstawową pielęgnację. Można przyjąć, że z im większą ilością pędów kwiatowych kupujesz falenopsisa, tym mniejsze szanse tego powtórzenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Od czego zależy grubość i ilość pędów?

Post »

A czy prawdą jest (prawda zasłyszana przy regale z falenopsisami), że jednopędowe jak przekwitną, to (cytuję starsza panią) "strasznie długo trzeba czekać, żeby zakwitł znowu"?
Ja na dwupędowość mojego falka mam taki sposób, że mu te pędy po przekwitnięciu obcinam nad 3-cim oczkiem i na razie wypuszcza kwitnący pędzik z obu "kikutów", więc ponownie jest dwupędowy ;) rytm ma 6-cio miesięczny (kwitnie 2x do roku).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Od czego zależy grubość i ilość pędów?

Post »

aga_zgaga pisze:A czy prawdą jest (prawda zasłyszana przy regale z falenopsisami), że jednopędowe jak przekwitną, to (cytuję starsza panią) "strasznie długo trzeba czekać, żeby zakwitł znowu"?
Bzdury, najlepiej nie słuchać takich osób.
Wręcz przeciwnie, prędzej zakwitnie falenopsis właśnie jednym pędem niż dwoma czy trzema. Zapewniając podstawowe warunki uprawy, jest gwarancja że będą kwitły co roku, a nawet mogą ponowić kwitnienie.
Mogę się założyć, że ta "starsza pani" nie zapewniła swoim storczykom odpowiednich warunków, traktując jak zwykłą roślinę doniczkową, a pewnie jeszcze stawiając gdzieś na stoliku w cieniu, a wtedy faktycznie można długo czekać na kwitnienie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Od czego zależy grubość i ilość pędów?

Post »

Pozwolę dorzucić kilka słów. Nie jestem ekspertem w dziedzinie. Storczyki, to jedne z kilku gatunków roślin, które mam. Myślę, że nie ma tu ani metody, ani jakiegoś cudownego przepisu na kwitnienia i liczbę pędów. Mam 9 storczyków (to 1/10 liczby moich roślin). Wśród nich są dwa takie, które kupiłam jako "zdechlaki" z przeceny. Te zakwitły mi dwoma i trzema pędami. Mam też podarowane z dwoma pędami i kwitły jedynym pędem (ale bogatym w kwiaty). Mam jednego, który kwitł na jednej gałązce od października zeszłego roku do końca sierpnia tego roku. W tym czasie wypuścił liść i drugi pęd, który teraz jest w pełni kwitnienia. Dostałam na koniec czerwca dwa egzemplarze. Jeden bez korzeni. Teraz reanimuję go i już ma dwa małe listki. Drugi (ponoć miał 3 pędy), nie kwitł przez dwa lata, a teraz puszcza 1 pęd. Nic szczególnego nie robię. Wystawa południowo-wschodnia, cieniowana w południe. Podlewanie, jak korzenie są srebrne. Nawożenie regularne, co drugie podlewanie, połową zalecanej dawki (tego pilnuję). Storczyki trzymam w osłonkach, ale przezroczystych (żaden kolor). Jeszcze nie przesadzałam, choć zbieram się do tego. Reasumując. Moje rośliny, w tym storczyki, nauczyły mnie pokory i cierpliwości. W naszych domach to one stawiają warunki. My możemy tylko (lub aż) przestrzegać zasad ogólnie przyjętych i mieć nadzieję, ze zakwitną.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Od czego zależy grubość i ilość pędów?

Post »

Zgadzam się z Tobą ivonar pokora i cierpliwość i trzymanie się zasad to klucz do sukcesu a ilość pedów zależy od storczyka.
Awatar użytkownika
marzenkaa
100p
100p
Posty: 164
Od: 23 lis 2011, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Od czego zależy grubość i ilość pędów?

Post »

Może dodam swoje 3gr jeśli jeszcze w przyszłości ten topić kogoś zainteresuje. Hoduje storczyki od 2011 na południowo-zachodnim oknie, 4 piętro dużo słońca i mogę stwierdzić że kwitną na okrągło , bardzo krótko odpoczywają bo jak przekwitną to już idą nowe pędziki. Co mogę stwierdzić- najobficiej i na wielu pędach - często dwóch rozgałęźnionych z prawie wszystkich oczek, a nawet trzech pędów kwitną rośliny wieloletnie z bogato rozbudowanym systemem korzeniowym i wieloma liśćmi. Młodsze rośliny, które mam rok lub dwa zazwyczaj tylko na jednym pędzie kwitną. Najwięcej pędzików pojawia się pod koniec września po upalnym lecie, gdzie przez prażące słońce roleta jest prawie nie odsłaniana, kolor ma jasny więc dużo światła przepuszcza. Obecnie czekam na kwiaty w każdym z moich storczyków bo równo zaczęły produkować pędy. Z tych wrześniowych przebudzeń na dniach będzie burza kwiatów. Nawoże co każde podlewanie 1\2 dawki w przerwach 10-14dni, latem właśnie jakoś zawsze rzadziej i zaniedbam te swoje kwiaty, a za to po lecie burza kwiatów. Podlewałam wodą z akwarium, ale rok temu zlikwidowałam więc leci kranówka. Pączki produkują teraz, gdzie słoneczny dzień jest może co dziesiąty, więc słońce "magazynowały" chyba latem. ;:3
aberracje
200p
200p
Posty: 259
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Od czego zależy grubość i ilość pędów?

Post »

Storczyki mojej mamy potwierdzają to, co napisał norbert76: różnica temperatur (a szczególnie okresowy chłodek) dobrze robi na kwitnienie. Najstarszy chyba storczyk mamy, duży, z masą korzeni i wieloma piętrami liści, kwitł wielokrotnie na 2+ gałązkach, a każda z gałązek miała kilka odnóżek, więc storczyk obsypany kwiatami wyglądał jak kula o średnicy pół metra lub więcej (i wędrował na stół, bo jego stałe miejsce na parapecie (ok. 25-30cm?) było dla niego za wąskie.). Szkoda, że nie ma zdjęć kwitnącego "krzaka". Moje stoją w tej samej temperaurze cała dobę, a i zimowiska nie mają, więc kwitną dużo słabiej.
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Od czego zależy grubość i ilość pędów?

Post »

Zgadzam się w zupełności !
Różnica temperatur to podstawa, ale każdy ma swoje ,,sekretne sposoby".Ważną rzeczą jest też ilość światła i nawóz.A tak naprawdę to tylko od rośliny zależy, jak chcę kwitnąć, a nie według naszego wymysłu/upodobania.
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”