Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Przecież napisałem, że storczyki tak mają. U jednych z pędów kwiatowych wyrastają nowe pędy, a u innych po prostu zasychają - również u egzemplarzy prawidłowo pielęgnowanych. Utnij po prostu wszystkie pędy u nasady i tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nokomis
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2017, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

No tak, przecież to wszystko takie oczywiste.
mkizielewicz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 cze 2017, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Cześć po dłuższej nieobecności :)
Teraz to i ja mam problem ze storczykiem... Otóż zgniło podłoże i korzenie, które w dotyku przypominały bąbel. Oczyściłem to, podłoze przesuszyłem i po 3 dniach zasadziłem, lecz roślina nie odzyskuje pierwotnej sprężystości

Zdjęcia z początku - korzenie te nitki przyciąłem

Obrazek
Obrazek

A dziś wygląda to tak:
Obrazek
Obrazek

Coś mogę więcej zrobić :?:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Poczytaj wątek, jest opisanych w nim wiele metod ratowania, m. in. i ja pisałem co w takiej sytuacji trzeba robić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

@mkizielewicz
Przede wszystkim obetnij oba pędy u nasady...osłabiają roślinę, a z kwiatów już nic nie będzie. Jeżeli posadziłeś w podłoże dobrej jakości, to pozostaje czekanie i utrzymywanie wysokiej wilgotności.
Pozdrawiam:)
mkizielewicz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 cze 2017, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

@Ekspresja
Wziąłem usunąłem kwiaty, na jednych z pędów są pączki, ale chyba za dużo energii pójdzie w to, więc utnę ponad "kolankiem" najniższym
Alusia842
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 cze 2017, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Reanimacja storczyka

Post »

Witajcie! Jestem tu nowa, od jakiegoś czasu podczytuje ale dopiero dziś się zalogowałam, gdyż mam storczyka do reanimacji. :( Niestety pomimo, że podlewam go co 7 dni zaczęły gnić korzenie i żółkły liście. Wczoraj kupiłam nowe podłoże i przesadziłam... jednak zastanawaiam się czy nie lepiej byłoby go dać na początek do kamyków skoro większość korzeni niestety musiałam usunąć.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Zapraszam do lektury tego wątku - znajdziesz w nim wszystkie potrzebne informacje, a następnym razem przed założeniem nowego proszę skorzystać z wyszukiwarki.

Nie podlewa się roślin dokładnie co do dnia, szczególnie jeśli chodzi o storczyki. Substrat i korzenie przesycha w różnym czasie w zależności od stanowiska, temperatury otoczenia, wilgotności powietrza. Podstawową zasadą podlewania falenopsisów jest kolor korzeni, podlewamy dopiero wtedy gdy kolor korzeni z zielonego zrobi się srebrno szary.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alusia842
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 cze 2017, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Dziękuje za odpowiedz. Od 3 dni siedzę i czytam ten watek. Mieszkam we Włoszech i teraz tu są okropne upały z duża wilgotnością powietrza.... jutro pewnie spirobuje wsadzić w kamyki mojego bezkorzenbego zdechlakaMam nadzieje ze uda się go uratować
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Jest wiele metod ratowania storczyków. Spróbuj wykorzystać korzenie powietrzne (jeśli są zdrowe) i wtedy posadzić głębiej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Alusia842, ratowałam storczyka, który stracił korzenie, ale miał kilka powietrznych i dwa liście. To było wiosną rok temu. Namoczyłam korzenie powietrzne, by były elastyczne. Delikatnie wygięłam w dół i wsadziłam w podłoże typowe dla storczyków. Robiłam okłady na liście przez kilka dni. Były wiotkie i miękkie. W tym czasie roślina była w przezroczystym worku, który otwierałam codziennie na ok. godziny. Później postawiłam na wschodnim parapecie i trochę zapomniałam o nim. Wstyd, ale podlewałam jak mi się przypomniało. Wypuścił nowe korzenie, dwa liście i dzisiaj kwitnie. Jedna cienka i krótka gałązka, ale miał 10 dużych kwiatów. Teraz, powoli, gubi kwiaty. Radochę mam, że hej. Próbuj, bo warto. Powodzenia.
Alusia842
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 cze 2017, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Obrazek
U mnie tak wyglądają korzenie naziemne... póki co włożyłam w podłoże dla storczyków i wstrzymuje się z podleganiem przez Ok 7 dni... czy uważacie ze lepiej byłoby w kamyki włożyć na jakiś czas?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Ja bym oczyścił podłoże z wszelkich włókien i wybrał bym tylko większe kawałki kory, żeby była lepsza wentylacja w strefie korzeni. Jak wyjmiesz storczyka, to namocz go na kilkanaście minut tak żeby namokły korzenie powietrzne. Posadź do w/w substratu z dużych kawałków kory.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”