Mini alpinarium czy kamienna sadzawka?

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Mini alpinarium czy kamienna sadzawka?

Post »

W pewnym ogrodniczym czasopiśmie widziałem ciekawy pomysł z wykorzystaniem starego, kamiennego koryta, które kiedyś służyło zwierzętom gospodarskim do picia. Chodziło o urządzenie w nim małego alpinarium; kilka kamieni i rośliny jak na skalniaku.

A dziś w telewizji widziałem coś podobnego do koryta a może i koryto które służyło jako sadzawka, wystająca ponad poziom gruntu.

Chciałbym któyś z tych pomysłów wykorzystać u siebie. Który waszym zdaniem jest lepszy i czy beton z którego zrobione jest koryto utrzyma w sobie wodę?
Awatar użytkownika
Xa-b
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 537
Od: 9 cze 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kraków

Post »

Według mnie utrzyma, kiedy mieliśmy zwierzęta gospodarskie piły z takich koryt, ale pomysł z alpinarium bardziej mi się spodobał :)
olenka33
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 wrz 2007, o 14:35
Lokalizacja: Pomiechówek

Post »

Witaj,
wg mnie mała sadzawka równa sięczęsto duży problem. Im większa tym łatwiej ją pielęgnować - jest bardziej stabilna ekologicznie.

Jeśli zdecydujesz się na sadzawkę, a obawiasz się o "utrzymanie" wody w takim korycie możesz zawsze je zaimpregnować (np. folia w płynie) - do dostania sklepach z mat. budowlanymi.

Wydaje mi się, że alpinarium to fajny pomysł....
olenka33
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mini alpinarium czy kamienna sadzawka?

Post »

ariel pisze: Chciałbym któyś z tych pomysłów wykorzystać u siebie. Który waszym zdaniem jest lepszy i czy beton z którego zrobione jest koryto utrzyma w sobie wodę?
Oba pomysly, moim zdaniem sa dobre. Jednakze, zeby utrzymac wode w takim betonowym korycie w dobrej kondycji (brak glonow), trzeba by bylo odizolowac wode od scianek koryta. Wapno ktore jest sklasnikiem betonu, moze odkwaszac wode, a taka wode, bardzo lubia glony wszelakiej masci.
Mozna to zrobic, izolujac brzegi i dno koryta, folia PVC do oczek o gr. np 0,8 mm. Koryto takie mozna posadowic na gruncie i obudowac je np: ladna cegla rozbiorkowa, plytkami piaskowca lub jakims innym ladnym i pasujacym do ogrodu kamieniem.
Mozna rowniez tak zabezpieczone koryto wkopac w grunt i i zamaskowac jego brzegi plytkami kamiennymi, robiac cos, na krzatalt malej sciezki wokol oczka. Kamienie zamaskuja betonowe brzegi z wywinieta folia.

Mozna takie koryto wykorzystac jako filitr roslinny, przed kaskada np: na skalniaku, gdzie koryto bylo by pierwszym zbiornikiem, z ktorego woda splywala by na stopnie kaskady.

ps. przepraszam za brak polskich znakow, nie mam dostepu do polskiej klawiatury
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Mini alpinarium czy kamienna sadzawka?

Post »

ariel pisze:W pewnym ogrodniczym czasopiśmie widziałem ciekawy pomysł z wykorzystaniem starego, kamiennego koryta......
Mam takie koryto wykonane z piaskowca, ale na razie jest odwrócone do góry dnem i służy jako kamienna podstawa pod bonsai (i nie tylko).
Obrazek

W planach jest przewidziany w nim skalniak i ten pomysł bardziej mi się podoba - wkopanie czy osłanianie folią ładnego kamienia (aby zrobić mini sadzawkę) uważam za bezcelowe.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Post »

Dzięki wszystkim :)

Co do glonów w tym korycie, stoi sobie ono już parę lat nieużywane i praktycznie przez cały czas stoi w nim woda, uzupełnia się samo deszczówką i glonów w nim nie ma. Komary mają za to raj.

Ja zdecyduję się chyba na sadzawkę.
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

Rośliny skalne wolą suche przepuszczalne podłoże, więc jak w tej formie stoi woda to trzeba by dno podziurawić, chyba mini oczko to lepszy pomysł, mam takie małe zbiorniki i przy odpowiedniej ilości roślin dość łatwo uzyskać równowagę i klarowna wodę.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”