Nowe zwierze w oczku !!! Co to?

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
viwa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 kwie 2009, o 22:23
Lokalizacja: Celles sur Plaine

Nowe zwierze w oczku !!! Co to?

Post »

Kochani
Prosze o pomoc ,bo nie wiem co nawiedzilo moje oczko wodne. Ma to cos, ok .3 cm wielkosci ,wyglada troche jak maly zolw ale nie ma przednich nog ,a i glowy tez , nie widac.Nie sadze , zeby to byl plywak zoltobrzezek ,bo ma to cos takie ,jakies tarczki ,paski ale prostopadle do kregoslupa.Jest to chyba jakies zwierzatko :) ktore bardzo szybko ucieka ,ukrywajac sie pod woda.
Sam nie wiem czy jest to intruz ,ktorego nalezy sie pozbyc i wlasnie licze na Wasza pomoc.
Mam, oczko wielkosci 4x 6 m lecz w poblizu jest duzy staw z ktorego wzielismy OGROMNE szczezuje :):):) moze to wlasnie one sa nosicielkami tego ..chrzaszcza ... skorupiaka... ?
Prosze o pomoc.
Viola WB
ps
nie moge zrobic zdjecia , bo to zbyt szybko ucieka .
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: nowe zwierze w oczku !!! co to?

Post »

Violu, cięzko coś wydedukować bez zdjęcia, ale pora występowania (wczesna wiosna) mogłaby wskazywać na przekopnicę wiosenną - poszukaj sobie zdjęć i porównaj, czy choć trochę podobne.
viwa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 kwie 2009, o 22:23
Lokalizacja: Celles sur Plaine

Re: nowe zwierze w oczku !!! co to?

Post »

Bardzo dziekuje za pomoc.Istotnie jest to przekopnica tyle ,ze przekopnica wlasciwa. Niestety , dotad nie mialam w oczku innych zyjatek procz tych najczesciej tam spotykanych (wraz z moimi kotami :D i psem) i dlatego troche przestraszylam sie ,ze moje "robaczki" zostana pozarte przez innego drapieznika.Teraz juz wiem ,ze im nic nie grozi.
Sprobuje zrobic zdjecia tej przekopnicy ,moze przydadza sie innym forumowiczom.Raz jeszcze dziekuje za pomoc i powodzenia w pracach wodno -ladowych dla wszystkich forumowiczow .Viola
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: nowe zwierze w oczku !!! co to?

Post »

Było by fajnie gdyby udało się zrobić zdjęcie. Powodzenia w łowach :D
Awatar użytkownika
Agnieś
1000p
1000p
Posty: 1243
Od: 7 lut 2008, o 19:14
Lokalizacja: na północ od Rzeszowa

Re: nowe zwierze w oczku !!! co to?

Post »

U mnie w oczku jest chyba to samo. Ciekawa jestem skąd się wzięło, skoro oczko mam dopiero od pół roku i niewiele jeszcze w nim jest :roll:
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Re: nowe zwierze w oczku !!! co to?

Post »

Pooglądałam te przekopnice w google i powiem tak - ciekawe "coś". Byłoby świetnie, gdyby komuś udało się zrobić fotkę tej istotki. Widzę, że ludzie sprzedają nawet jaja (cysty) - może wypowie się ktoś obeznany w temacie i napisze, co to za żyjątko i co robi w naszych oczkach wodnych? ;)
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Re: nowe zwierze w oczku !!! co to?

Post »

I ja mam dziwnego lokatora w swoim oczku.
Sprawdziłam-nie jest to przekopnica.
Wygląda jak żuk-początkowo myślałam,że nim jest i gdy próbowałam go wyłowić dał nura :lol: Przyjrzałam się mu-z tyłu ma szerokie odnurza,jakby płetwy.Pływa bardzo szybko,nurkuje i odpoczywa wystawiając "łebek" spod liści lilii.Jest wielkości połowy męskiego kciuka,ciemny :roll:
Ktoś "coś" obstawia na poczekaniu?
Jutro może uda mi się zrobić mu fotkę-podkreślam...może... :wink:
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: nowe zwierze w oczku !!! co to?

Post »

Tej wielkości to może być pływak żółtobrzeżek albo kałużnica czarnozielona.
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Re: nowe zwierze w oczku !!! co to?

Post »

Mam delikwenta ;:224
Obrazek
Przejrzałam trochę w necie i to chyba właśnie ten pływak i samiec w dodatku :roll:
Piszą zwykle,że jest drapieżny i może stanowić zagrożenie dla młodych rybek a tu właśnie mam kilka maluszków-czy przenieść go w inne miejsce?Nieopodal płynie mały strumyk-może nie wróci bo ponoć latają?
Jeszcze jedna zagadka :wink:
Mam mnóstwo tych skacząco-pływających "pajączków".
Obrazek
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: nowe zwierze w oczku !!! co to?

Post »

Pływak jest drapieżny, jak masz narybek, to lepiej go odłów i przenieś do innego zbiornika. Tylko nie do strumienia, raczej stojąca woda. I daleko, bo latają jednak.
Te "pająkowate" stwory to nartniki, pluskwiaki.
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Re: nowe zwierze w oczku !!! co to?

Post »

Dzięki Aniu-jednak go wyeksmituję...fajny jest ale bardziej zależy mi na rybciach ;:108
Czy wiesz może jeszcze kiedy wybarwiają się karasie?Moje mają teraz jakieś 3 cm i są całe ciemne :roll: ?
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: nowe zwierze w oczku !!! co to?

Post »

Oj, tego nie wiem. Pamiętam tylko jak kilka lat temu oglądałam narybek karasi- były maleńkie i już było widać kolory, przy kilku cm długości można było spokojnie wybrać formy barwne.
Awatar użytkownika
dodad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5860
Od: 21 cze 2009, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska Gorlice

Re: nowe zwierze w oczku !!! co to?

Post »

Wszystkie małe karasie są szare. U mnie wybarwiają się dopiero w drugim roku, czasem jesienią.
Pływak żółtobrzeżek jest bardzo drapieżny. Przedwczoraj wyłowiłam dużą martwą rybę - samicę. Miała jakiś czas temu małą ranę w okolicy ogona a kiedy ją wyłowiłam miała w tym miejscu dziure do kręgosłupa. Wiem, że pewnie nie przezyłaby zimy ale i tak jestem zła. A żółtobrzeżka nie mam szans odłowić, bo u mnie bardzo dużo roślin podwodnych i skubaniec się chowa :evil:
Ogród - moje miejsce na ziemi
Zapraszam serdecznie - moje linki
Pozdrawiam, Dorota
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”