Skalniak z kaskadą w stylu japońskim

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Skalniak z kaskadą w stylu japońskim

Post »

Witam,

zakładam osobny wątek bo nie natrafiłem na konkretnie taki nigdzie.
Jeśli jednak gdzieś jest to proszę o podłączenie/przeniesienie.

Potrzebuję uwag, wskazówek a najlepiej jakichś podpowiedzi w formie podobnych projektów (zdjęcia, linki) przed rozpoczęciem zagospodarowania powierzchni w ogrodzie.

Ogólnie cały ogród opisuję (lub zamierzam w przyszłości opisać) w tym wątku: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=100627 jednak zbyt wiele osó tam nie trafia, więc postanowiłem w tej konkretnie kwestii napisać w miejscu osobym licząc na sugestie.

Do rzeczy.
Mam taki podłużny obszar między powierzchnią utwardzoną do zagospodarowania:

Obrazek

Chodzi o ten obszar zielony.
Jest to obszar między chodnikiem prowadzącym od furtki do drzwi wejściowych a podjazdem (brama w ogrodzeniu - brama garażowa).
Jest to wiec obszar widoczny w pierwszej chwili od wejścia - czyli jakby nie nazywać - wizytówka.

Temat dotyczy jego zagospdarowania - mógłbym pójśc na łatwiznę, ale chciałbym sobie sprawę lekko skomplikować.
Mój pomysł polega na tym by zrobić tam:
- po pierwsze - imitację mini japońskiego ogródka/skalniaka
- po drugie - by w tym umieścić jakąś kaskadę w układzie zamkniętym - to znaczy w najwyższym miejscu by było jakieś mikro oczko przelewowe, z którego woda krętym strumykiem by sobie płynęła wzdłuż całego obszaru (z góry na dół na rysunku) by ostatecznie na samym dole trafiać do kolejnego oczka, w którym odpowiedania pompka by to pompowała z powrotem do samej góry.

Niby koncepcja jest, niby wszystko wiem tylko robić. No ale właśnie - przeszukałem internet i trudno mi trafić na coś podobnego. Może ktoś z użytkowników ma jakieś pomysły?

Całość chciałbym utrzymać w minimalistycznej formie - nie chcę przesadzić z roślinami - raczej głównie kamienie imitujące góry - w których byłby ten właśnie kręty strumyk. Gdzieniegdzie jakiś karłowy klon palmowy lub iglak i dookoła żwirek drobny.

Co Wy na to?
Peetery
50p
50p
Posty: 76
Od: 30 kwie 2017, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Skalniak z kaskadą w stylu japońskim

Post »

Według mnie to bardzo dobry pomysł :D A nie myślałeś na przykład o puszczaniu wody przez wydrążoną tyczkę bambusa? Mogłoby to wyglądać dosyć ciekawie ;:138
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Skalniak z kaskadą w stylu japońskim

Post »

Tak, biorę to pod uwagę by na początku było tzw. Shishi odoshi znane również z filmu Kill Bill że sceny walki w japońskim ogrodzie.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Skalniak z kaskadą w stylu japońskim

Post »

Widzę, że raczej trudno będzie znaleźć jakieś podobne realizacje.

No nic - jak przyjdzie czas to będę próbował sam - na razie wstawię tylko zdjęcie miejsca przeznaczonego na ten cel.

Obrazek
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Skalniak z kaskadą w stylu japońskim

Post »

Niestety panowie mówią, że zbiornik wodny ze względu bliskiej odległości od lasu to kiepski pomysł, może grozić to wysypiskiem komarów, a wy co myślicie o tym?

Zastanawiam się dlaczego ? do tej pory byłem przekonany że tylko ciepła stojąca woda to znakomite środowisko aby coś się z larw komarów wylęgło. W beczkach na deszczówkę - zrozumiem ale fontanna ?. Mały badziewiasty filtr rozwiązuje problem z komarami. Komary potrafią z 500 metrów zlokalizować obiekt warty upuszczenia krwi więc to raczej nie oczko je przyciąga.
W moim przypadku też do lasu blisko i nie mam problemu który przewidują panowie.
Moim zdaniem bambus czyli Shishi odoshi jeżeli nie będzie miał odpowiedniego tła to będzie wyglądała jak gwizdek na parowozie.
Gdybym ja stał przed podobnym dylematem to z uwagi na nowoczesny wystrój podjazdu sięgnąłbym po coś bardziej surowego. Granitowa fontanna doskonale podkreśli tą kompozycję a bambusowa fontanna rozwali koncepcję.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”