W. o...zwierzętach gospodarczych cz.1

Sekcja uporządkowana tematycznie. Wątki kwalifikuje tylko Administrator.
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1869
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: W. o...zwierzętach gospodarczych

Post »

Twixi pisze:Asiu, ja Ci będę bardzo wdzięczna jeśli dopytasz swojego Tatę jaki kotnik poleca. Z założenia,
przy zimowych wykotach chodzi o to aby maluchy miały "ciepły pokoik" w klatce, czyli powinien
być dostosowany do rozmiaru samicy z dziećmi i zadaszony, co by ciepełko nie uciekało. Robić
próg przy wejściu do niego ? No i chyba sufit otwierany bo jak inaczej sprawdzić czy któreś
nie padło ? Znalazłam coś takiego, co uważam za kpinę. Taki sam pojemnik z plastiku tylko bez
rantów z metalu, kosztuje w markecie kilkanaście zł. W dodatku wymiary [dł. x szer. x wys.]
40 x 27 x 15 cm to chyba dla świnki morskiej. :;230

http://www.fermo.pl/produkt-1540-kotnik ... nalny.html

U nas, za rada taty jest robiona skrzynia drewniana na stałe. Wlot do niej jest naprzeciwko drzwiczek, więc widać co dzieje się w środku. Jest próg.
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1869
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: W. o...zwierzętach gospodarczych

Post »

Tu trochę widać szkielet kotnika, ten akurat jest z boku klatki.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=532

i tu jakieś foty:

Obrazek

A tu klatka, którą dostaliśmy od taty. Kotniki są dwa po lewej stronie. Wejście do nich od środka, z zewnątrz małe drzwiczki.

Obrazek

Kotniki są na stałe. Na nich robi się super-legowisko.
Twixi
100p
100p
Posty: 176
Od: 19 kwie 2012, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: W. o...zwierzętach gospodarczych

Post »

Dziękuję. :wit
Ojej.... co jedno skończę majstrować, to się okazuje że następne by się przydało. ;:173
Awatar użytkownika
Farmland
200p
200p
Posty: 212
Od: 14 mar 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie, Łobez

Re: W. o...zwierzętach gospodarczych

Post »

Jeśli chodzi o stosunek królików, to prawidłowe pokrycie w 99% kończy się charakterystycznym złożeniem się samca w pół i padnięciu na bok. Zdarzają się pokrycia kiedy samiec nie przechodzi takiego rytuału, ale to rzadkość.
Wykot na zimę to ryzyko i trzeba dopilnować królików. Najważniejsze i podstawowe czynności to zabezpieczenie przed jakimkolwiek przeciągiem, i zapewnienie dużej ilości ściółki. Dobra samica dobierze odpowiednią ilość puchu do panujących warunków i zrobi ciepłe gniazdo dla młodych. Również młode pozostaną w gnieździe dłużej, niż np latem kiedy jest gorąco. Kotnik to dobre rozwiązanie zwłaszcza na zimę. U mnie zima to okres odpoczynku i regeneracji królików, nie zakacam samic w tym okresie. Pierwszy wykot planuję tak, aby młode mogły już jeść wczesną zielonkę.
BRZOSKWINKA jak tak patrzę na twoją klatkę, to wydaje mi się że samica zrobi raczej gniazdo w tym kącie za kotnikiem. Tam gdzie leży coś czerwonego bodajże ołówek. No, ale to tylko takie moje domysły.
"Konserwanty zabijają powoli"
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1869
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: W. o...zwierzętach gospodarczych

Post »

Farmland pisze: BRZOSKWINKA jak tak patrzę na twoją klatkę, to wydaje mi się że samica zrobi raczej gniazdo w tym kącie za kotnikiem. Tam gdzie leży coś czerwonego bodajże ołówek. No, ale to tylko takie moje domysły.
Nie przypuszczam, bo tam ma toaletę, a w kotniku czyściutko.
Awatar użytkownika
Farmland
200p
200p
Posty: 212
Od: 14 mar 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie, Łobez

Re: W. o...zwierzętach gospodarczych

Post »

No chyba że tak :D
"Konserwanty zabijają powoli"
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1869
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: W. o...zwierzętach gospodarczych

Post »

O ile w ogóle dała się pokryć.
Twixi pisze:Dziękuję. :wit
Ojej.... co jedno skończę majstrować, to się okazuje że następne by się przydało. ;:173
Doskonale Cię rozumiem. Dlatego moje samce wspólnie mieszkają. Czas nie chce być z gumy.
Twixi
100p
100p
Posty: 176
Od: 19 kwie 2012, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: W. o...zwierzętach gospodarczych

Post »

Farmland, moje nie mają po czym odpoczywać. To pierwiastki. Nie wiem ile jest racji
w opinii hodowcy od którego je brałam, a twierdzi on, żeby nie czekać zbyt długo z
pierwszym kryciem po osiągnięciu dojrzałości. Nie mówi o dojrzałości płciowej, bo wiadomo
że takową uzyskują w wieku kilku miesięcy, ale chodzi o wagę w przypadku dużych ras.
I tak np. dla moich samic FB radził kryć nie wcześniej niż po osiągnięciu wagi 6,5-7.0 kg, czyli
w wieku ok. 8 miesięcy. Moje klatki są dość duże 1m/1m/h70cm, więc kotnik byłby jak najbardziej
pożądany. Tylko jak przekonać szanowną panią królową że to najlepsze miejsce w mieszkanku
dla jej dzieci ? Wstawić go dużo wcześniej ?
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1869
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: W. o...zwierzętach gospodarczych

Post »

Wstaw od razu, daj czystej słomy. Jak bedzie to jedyne suche miejsce w klatce to królica nie bedzie miała wyjścia.
Awatar użytkownika
Farmland
200p
200p
Posty: 212
Od: 14 mar 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie, Łobez

Re: W. o...zwierzętach gospodarczych

Post »

Na pewno nie zrobi gniazda w miejscu w którym się załatwia. Króliki, podobnie jak ich dzicy przodkowie, załatwiają się w jednym miejscu głównie w kącie klatki. Jeśli umieścisz kotnik w tej czystszej części to pewnie z niego skorzysta. I nie żałuj ściółki zwłaszcza teraz, kiedy chłód.
"Konserwanty zabijają powoli"
bozena76
50p
50p
Posty: 58
Od: 6 wrz 2012, o 16:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: W. o...zwierzętach gospodarczych

Post »

Twixi pisze:Dziękuję. :wit
Ojej.... co jedno skończę majstrować, to się okazuje że następne by się przydało. ;:173
WITAM WSZYSTKICH ! Bo tak zawsze jest , ma sie klatkę małą to potrzeba dużej itp.,itd. :D
Awatar użytkownika
romaszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1411
Od: 31 gru 2010, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie. Wola Uhruska

Re: W. o...zwierzętach gospodarczych

Post »

Chmm... piszecie, ze króliki załatwiają się w jednym miejscu a moje mają gówienko porozrzucane po całej klatce. Co robię nie tak? U samców to nawet w pojemnikach z wodą i owsem odchody są, codziennie wypłukuje i myje, oczywiście.
Awatar użytkownika
Maska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 42095
Od: 19 lut 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: W. o...zwierzętach gospodarczych

Post »

Witaj :wit Ałła spotykam Cię u Małgosi teraz i u Pati , ale już na wiosnę jak kupowałam kurki to podczytywałam o nich u Ciebie. Wykorzystałam Twój patent kamień w misce z wodą. Nie mam co prawda królików i kóz i mieć pewnie nie będę, ale kurki mam i najchętniej poszerzyłabym ich liczbę. Niestety musiałabym wybudować kurnik z prawdziwego zdarzenia. Bardzo podoba mi się atmosfera Twojego wątku -ciepła i romantyczna. Teraz już oficjalnie będę Twoim gościem ;:168
Zablokowany

Wróć do „WSZYSTKO o... Bazy wiedzy użytecznej”