Ogród na łące

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Maska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 42113
Od: 19 lut 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Ogród na łące

Post »

Dario deszcze na przemian ze słońcem przeganiają mnie od paru dni więc nie masz co żałować, a tak przynajmniej sprawiłaś przyjemność M. Pomidory na balkonie dobry pomysł, ja w tym roku mam na tarasie co kawałek doniczkę jak nie z pomidorami to i ukorzenionymi fragmentami krzaczka...wszystko zamiast kwiatków :;230 W okolicach 17 sierpnia zapraszam i mam nadzieję, że nigdzie się nie wybieracie ;:168
Awatar użytkownika
korzo_m
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11142
Od: 17 kwie 2006, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogród na łące

Post »

Dario Twoja łąka coraz ładniejsza. Każda roślinka cieszy bardzo jak rośnie ładnie wygląda, ja też wiem którą mam od kogo.
Pozdrawiam Dorota
Zapraszam do mojego ogrodu
Spis wątków | Aktualny wątek
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1521
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Ogród na łące

Post »

Witam się w Twoim wątku, Dario :wit Jeszcze nie zdążyłam się rozejrzeć u Ciebie, ale powoli nadrobię :) Napisałaś mi, że masz podobne podejście do ogrodu jak Grażynka i Ania. To mi wystarczy :) Będę się rozglądała i powoli doczytam wszystko :)
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Ogród na łące

Post »

Witaj Dario :wit . Twoja łąka pięknieje w oczach ;:333 . Łany rudbekii wyglądają przepięknie ;:108 . Zdjęcia z życia kotów rozbawiły mnie a najbardziej to ładowanie baterii ;:306 . Cytrynowy berberys jak słoneczko ;:3 . Masz sporo różnych i ciekawych roślin . Czytam, że dzwonek przezimował Ci tak po prostu w doniczce a ja muszę Ci powiedzieć, że ja w zeszłym roku zostawiłam doniczki z ukorzenionymi hortensjami (bo o nich zapomniałam ;:306 ) koło stodoły i jakie było moje zdziwienie gdy wiosną zobaczyłam pąki :shock: . Normalnie byłam w szoku bo hortensje przetrwały zimę w małych doniczkach tak jak u Ciebie dzwonek ;:138 . Szkoda, że nie wszystkie rośliny tak chętnie zimują ;:224 . Czy te jałóweczki nie podszczypią Ci roślin :lol: ?? Pozdrawiam i udanego weekendu życzę :wit .
Awatar użytkownika
Daria_Eliza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1735
Od: 26 lut 2013, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogród na łące

Post »

Na razie nic ciekawego nie napiszę, bo czekam na M., który załatwia jeszcze sprawy na budowie z głównym wykonawcą, który nas już strasznie wkurza. Ale może wyjedziemy dzisiaj i będziemy nocować w agroturystyce... ;:218 No zobaczymy.

Grażynko, jak dobrze, że potwierdziłaś mi przepis na dobrą mieszankę do warzyw w donicach. Obornik też się znajdzie, bo jałówki sąsiada zawsze coś zostawią, to dodam od razu do kompostu, niech się to miesza. Nie mam na razie żadnych naprawdę sprawdzonych odmian pomidorów, bo strasznie lubię mieć dużo kształtów i kolorów. Ale jeśli masz jakieś swoje sprawdzone odmiany z owocami średniej wielkości i mniejszymi (bo tych z wielkimi się trochę boję, że się połamią), to jeśli możesz, to podpowiedz mi jakieś.

Marysiu, a czy masz może w donicach takie małe karłowe pomidorki samokończące? Jak Ci się sprawują? I jak z zapylaniem na balkonie: owady przylatują, czy im trochę pomagasz? Bo ja u siebie widziałam, że często trzmiele i jakieś inne przylatywały i zapylały, ale mimo to niezbyt ładnie się zawiązały grona u tych balkonowych. No i nie wiem, dlaczego? Braki w nawożeniu?

Dorotko, dziękuję. To miło mieć u siebie cząstkę ogrodu kogoś innego, wtedy z tymi roślinami wiążą się jakieś fajne wspomnienia. ;:4 Bo z zakupionymi roślinami zazwyczaj tak nie jest.

Izo, witaj! Porozglądaj się spokojnie. Zapraszam do odwiedzin. I uprzedzam, że nieład na razie wszechogarniający. :roll:

Ewelinko, no widzisz, rośliny czasami potrafią nas zaskoczyć bardzo pozytywnie. Zima była przecież mroźna.
Jałówki są na łańcuchach w odpowiedniej odległości od naszych roślin i mają cały łan smacznej koniczyny do skubania, więc nic się nie powinno złego stać. Szkoda, że saren na razie nikt nie upilnuje i te podskubują.
A, spodobał Ci się nasz biały klusek Tymonek jak się nagrzewa, mnie też ten widok zawsze rozśmiesza. ;:306
Awatar użytkownika
Daria_Eliza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1735
Od: 26 lut 2013, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogród na łące

Post »

W sumie, żeby nie było tak bez zdjęć, bo już od dwóch tygodni nie mam co pokazać z łąki, to wstawię kilka zdjęć z lipcowej wycieczki do Zamku Żupnego w Wieliczce. Koło zamku jest fajna restauracja, gdzie serwują bardzo dobre pierogi ruskie z tajemniczym składnikiem, które strasznie mi smakują. Ale nie w tym rzecz.
Koło restauracji i murów zamku ktoś się postarał i ładnie zadbał o stare drzewa i inne nasadzenia, dodając trochę nowych, i dzięki temu otoczenie wygląda ciekawie i miło jest zjeść posiłek w takim ogrodzie.

Zanim dojdziemy do zamku, widzimy całkiem ładną zieloną kompozycję przy schodach do jednego z zabytkowych budynków.
Obrazek

Obrazek

Tutaj w tle fragment zamku północnego, w którym mieści się restauracja.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dwa tulipanowce.
Obrazek

Zamek południowy.
Obrazek

Baszta.
Obrazek

Widoki z baszty.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A ten kawałek ceramiki został znaleziony podczas wykopalisk archeologicznych na rynku w Wieliczce, wygląda mi to na motyw agrestu. :)
Obrazek
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogród na łące

Post »

Dario co prawda nie mnie pytałaś, ale podzielę się moimi tegorocznymi doświadczeniami :D Miałam w domu na parapecie dwie odmiany pomidorków - Tiny Tim i Bajaja. Oba tworzą niziutkie krzaczki. Owady raczej mi się w kuchni nie pojawiały, ale na wszelki wypadek miziałam kwiatuszki paluszkiem :wink: W każdym bądź razie owoce pięknie zawiązały (nie wiem czy same sobie tak poradziły?). W fazie czerwienienia musiałam do ziemi przesadzić, bo pijusy z nich straszne i nawet po weekendzie smętnie wisiały, więc mojego urlopu by nie przeżyły...
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Ogród na łące

Post »

Te co wymieniła Kasia są dobre na parapet lub balkon, dodałabym może jeszcze Mikro Toma, Beta Lux, Ola, Jawor.
To bardzo niskie pomidorki karłowe.
Na działkę polecam Ildi, Czerwony Kapturek, Sweet Snow, Gardeners Delight, Violet Jasper, Amish Paste, Megagroniasty - dobry na przechowywanie, Yellow Persheaped, Indigo Apple i Rose - a z większych to Sibirskyi Skorospelyi, Legend, Jablonka Rasiji/ niektórym nie smakuje, a ja nie mam nic przeciw /, Topaz, De Barao Red, Silvery Fir Tree, San Marzano.
Nie wiem czemu boisz się dużych, możesz puścić je po prętach poziomych, wtedy żadne grono się nie załamie tylko będzie lużno zwisać.
Masz na tyle miejsca, żeby taką uprawę uskutecznić. :wink:
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
Daria_Eliza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1735
Od: 26 lut 2013, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogród na łące

Post »

Kasiu, Grażynko ? dzięki za podpowiedzi w sprawie pomidorów. ;:180 Postaram się zaopatrzyć w polecane przez Was odmiany pomidorów na akcji wymiany (niektóre już mam), a jak się nie uda, to się może do Was uśmiechnę po nasionka? ;:218

Widzę, że każdego roku wychodzi mi inaczej z tymi pomidorami. Gdyby to był mój pierwszy sezon, to porównując balkonowe do gruntowych bym się zniechęciła i sadziła tylko do gruntu. Bo tam zawiązały grona o wiele lepiej. Nie wiem, dlaczego? Trzmiel był, zapylał na balkonie, ale spora część kwiatów uschła i opadła. Mały ?Aztek? wziął się jeszcze do roboty i po pierwszym mikrym rzucie zawiązał jeszcze kilka owoców ? porównując ilość owoców do wielkości rośliny to ma ich najwięcej ze wszystkich odmian na balkonie.
Grażynko, nawet skusiłam się na kilka troszkę większych odmian do gruntu w tym sezonie ? nie spodziewając się niczego specjalnego, ale zobaczymy ? może coś z tego będzie. (Później wkleję zdjęcia.)



Właśnie się zorientowałam, że ostatnie zdjęcia z ogrodu wstawiałam miesiąc temu, no nieźle? Obrazek
Zacznę tym razem od końca. Udało nam się pojechać na działkę w poniedziałek po wcześniej skończonej pracy. Wieczorem o 20:00 było zaćmienie księżyca podczas koniunkcji. Mniej więcej o tej właśnie porze zaczęły się podnosić mgły nad łąkami. Mgły zachowywały się inaczej niż zwykle, bo początkowo potrafiły pojawiać się, po kilku minutach znikać, by znowu po kilku minutach powrócić.
Wieczorem atmosfera zrobiła się dość zjawiskowa, chociaż amatorskim aparatem bez statywu ciężko było to sfotografować.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szczeć ? mój przyjaciel do końca życia w walce z krętkami Borrelia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Wszystko ma kłujące: liście, łodygi, kwiatostany - każdą ich część.
Ścięłam kilka takich kolczastych ?jajek? i w domu okazało się, że Tymonek bardzo lubi się o nie czochrać pyszczkiem. :) Jakoś mu te kolce nie przeszkadzają, a ja to w ręce ledwo trzymam. :shock:
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Ogród na łące

Post »

Piękny ten Zamek wieliczkowy, jest co oglądać. Całkiem mam blisko a nigdy nie wpadłam, żeby zwiedzić.
Dario, jaki Ty masz balkon? W sensie wielkości i ustawienia do słońca? Ja w tym roku poszalałam z donicowymi, wyrosła mi dżungla ;:306 ale i na brak owoców nie narzekam.
Szczeć, no tak nawet sobie kupiłam do parzenia, ale jakoś smak... no ale ja z krętkami nie walczę, bo gdybym walczyła, to pewnie bym uważała że to ambrozja.
Swoją drogą moja Mama kiedyś wywiozła do Szczecina kilka nasion Szczeci ode mnie i tak to się rozsiało po działkach, ze teraz wszyscy maja choć jeden krzaczek ;:306
Awatar użytkownika
Daria_Eliza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1735
Od: 26 lut 2013, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogród na łące

Post »

Witaj, Aniu! :wit
Balkon mam południowy, tzn. bardziej loggię - bo od boków są ścianki, a od przodu jest jeszcze betonowa balustrada, więc z jednej strony na balkonie jest cały czas gorąco, a z drugiej słońce pada w określone miejsca i żeby donice z pomidorami były całkowicie oświetlone od etapu niskich sadzonek to musiałyby stać na środku podłogi, ale wtedy nie byłoby przejścia dla nas, więc nie mogę ich tak postawić.

A smak szczeci ? wykrzywia paszczę na druga stronę. ;:192 Napar jeszcze jako tako, ale nalewka? ;:219 Już 10 ml jest przysłowiową łyżeczką dziegciu, która zepsuje beczkę miodu. Jednak do wszystkiego można się przyzwyczaić. Nie piję jej cały czas, robię kilkumiesięczne przerwy na inne zioła.
Muszę uważać, żeby się u nas nie rozsiała tak jak w Szczecinie. :wink: :)

Poniżej odmiany pomidorków z balkonu:
Obrazek

Dowód na to, że pomidory jak najbardziej mogą się ze sobą krzyżować bez naszego udziału ? poniższe były wysiane jako ?Isis Candy? z nasion z naszej forumowej akcji wymiany.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tu ostre papryczki (z sadzonek od Asi ?lyanny?).
Obrazek

Obrazek

Dziś była sałatka z różnych pomidorków i różnych odmian bazylii.
Obrazek
Awatar użytkownika
Daria_Eliza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1735
Od: 26 lut 2013, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogród na łące

Post »

A na działce:

Byłby szał godecji, gdyby sarny w nich nie zasmakowały. ;:130
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rudbekie nadal dawały popis wraz z przymiotnem i trawami.
Obrazek

Obrazek

Zielone sklepienie nad naszym zagajnikiem samosiejek.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niektóre dalie są wyjątkowo chętnie obgryzane przez ślimaki jeszcze w fazie pączka, co widać, gdy uda im się rozwinąć.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedna z górek dyniowych i okrągłe cukinie na niej.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ziemniaki wyrosły z obierek na kompoście, w tym roku po raz pierwszy nie zaatakowała ich stonka. Nie przeszkadzamy im, może będzie co wykopać.
Obrazek

A dyniowy ?banan? żyje własnym życiem, nikt go już nie ogarnia, busz totalny: dynie, pomidory, papryki i cyklantery.
Obrazek

Drugą partię pomidorowych krzaków mamy gdzie indziej, pokażę następnym razem.
Dobrej nocy wszystkim odwiedzającym. ;:19
Awatar użytkownika
Lyanna
1000p
1000p
Posty: 1127
Od: 5 mar 2013, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogród na łące

Post »

Super. I to zielone sklepienie...
Mi na balkonie dojrzał jeden pomidorek Ambrosia Red i jeden Aztec, ten na tym mini krzaczku.
Pozdrawiam,
Asia
Na łące
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”