Nasze 1500 m2

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Nasze 1500 m2

Post »

"Początek"
Miłością do wszystkiego co zielone i kwitnące (oprócz chwastów :wink: ) zaraziła mnie moja siostra ;:196
Najpierw z dużą rezerwą i sceptycyzmem przyglądałam się jej poczynaniom (bo kto przy zdrowych zmysłach lubi łamać paznokcie grzebiąc w ziemi, rozpaczać nad niewdzięcznością niektórych kwiatków czy walkę z wiatrakami yy, tzn. z chwastami ;:88 ), później z coraz większym zaciekawieniem (no przecież musi być w tym coś fajnego skoro jej tyle frajdy sprawia...), a wkrótce ryłam w ziemi z nie mniejszym zaangażowaniem niż ona sama ;:306

Kiedy kupiliśmy z mężem (wtedy jeszcze przyszłym) dom na rynku wtórnym, podwórko wokół niego było już częściowo zagospodarowane. Jako gratis do domu :wink: otrzymaliśmy trochę kwiatków, kilka krzewów kwitnących, parę drzew i całe mnóstwo tuj i innych jałowców :D
Każdy kwiatuszek przyjęłam z ogromną radością, krzewy kwitnące z zachwytem, o drzewa stoczyłam prawdziwą bitwę z mężem ;:163, który zaczajał się na nie z siekierą :pogon :shock:, a z iglakami postanowiłam się rozstać bez większych sentymentów...
Część frontowa wyglądała tak:
Obrazek
Najbardziej ucieszyłam się z takiego mieszkańca ogrodu:
Obrazek
Wiem, wiem teraz jest już niemal w każdym ogrodzie, ale wtedy zobaczyłam ją u kogoś i nawet nie wiedziałam jak się nazywa :oops: , a tu proszę - już rosła w moim przyszłym ogrodzie :heja
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Nasze 1500 m2

Post »

Będe odwiedzać :D :wit To coś to juka :wink:
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Nasze 1500 m2

Post »

"Tajemniczy ogród" :wink:
Skąd ten tytuł?
Ponieważ nigdy nie zapomnę pierwszej wiosny w już moim ogrodzie ( pozwolę sobie używać tego szumnego słowa :wink: )
Domek kupiliśmy co prawda latem, ale zaraz wyjechaliśmy i wróciliśmy dopiero późną jesienią, gdy wszystkie roślinki ułożyły się już do zimowego snu. Planując generalny remont postanowiliśmy skorzystać jeszcze z gościnności naszych rodziców i poczekać z przeprowadzką jak już wszystko będzie gotowe. Na nową działkę jeździliśmy tylko od czasu do czasu, żeby uporządkować ogród, coś pomierzyć itd., itp.
Podczas każdej takiej wizyty czułam się właśnie jak w takim tajemniczym ogrodzie, bo za każdym razem odkrywałam coś nowego...
A to tulipany wyrastające niespodziewanie pod krzewami, drzewami lub w trawniku:
Obrazek

A to całe mnóstwo konwalii
Obrazek

Wspaniałe piwonie, które pamiętałam jeszcze z ogródka mojej babci
Obrazek

Goździki
Obrazek

Kilka kęp irysów
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niektóre roślinki znałam, dużą część zidentyfikować pomogła mi moja siostra, resztę "puzzli" mozolnie układałam dzięki ulubionemu miesięcznikowi "Mój piękny ogród". W każdej gazetce z radością rozpoznawałam jakąś roślinkę z mojego ogrodu.
I tak oto dowiedziałam się np., że to coś podobne do akacji tylko kwitnące na żółto to złotokap :idea:
Obrazek

A ta biała piana kwiatów to nic innego jak hortensja pnąca
Obrazek

Jednak największy kawał zrobiła mi aktinidia...

-- 21 maja 2015, o 18:29 --

mati witam serdecznie pierwszego gościa ;:138 Bardzo mi miło gościć, tym milej, że obawiałam się, że nikt do mnie nie zajrzy...
Teraz to już wiem, że to białe kwiecie to juka :wink: Trochę od tamtego czasu się "podszkoliłam" m.in. dzięki temu forum ;:108
Awatar użytkownika
JolantaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9576
Od: 3 lis 2008, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów,Wielkopolska

Re: Nasze 1500 m2

Post »

Już nie mogę doczekać się dalszego ciągu ........ ;:65 Pokaż jakie skarby skrywa jeszcze twój tajemniczy ogród . :wit
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Nasze 1500 m2

Post »

Jolu witam serdecznie kolejnego jakże miłego gościa ;:180

" Psikus Aktinidii"
Po poprzedniej właścicielce została taka oto konstrukcja obsadzona krzewami:
Obrazek
Spodobała mi się, bo oddzielała część frontową od tej bardziej "gospodarczej", więc postanowiłam ją w całości zachować. W bocznym krzewie rozpoznałam hortensję pnącą, jednak jej środkowa część długo pozostawała dla mnie zagadką :?: Ale że ładnie zakrywała murek wybaczyłam jej bycie ostatnią nn w moim ogrodzie :wink:
Aż tu przyjeżdżam pewnego razu i co widzę???? Niemal wszystkie jej listki pokryte jakimś białym nalotem, ni to pleśnią, ni to nie wiadomo czym ;:145 Serce mi się ścisnęło z żalu, bo już tak ładnie było zielono, a tu jakieś choróbsko... I jak tu jej pomóc? Pójść do ogrodniczego i zapytać o nieznaną chorobę nieznanej rośliny?... Zadzwoniłam do siostry, jednak i ona nie wiedziała co począć. Pobiadoliłam sobie więc nad nią i smutna wróciłam do domu.
Potem siostra podpowiedziała, żeby uciąć gałązkę i pokazać w ogrodniczym :idea: Za nim miałam czas upłynęło trochę czasu. Zajeżdżam znowu do nowego domku i eeeee ;:oj :?: ręce opadły, szczęka uderzyła o ziemię, bo oto moja roślinka jest różowa ;:oj ;:88
Cała w szoku wróciłam do domu.
Pewnego pięknego dnia czytam sobie jak zwykle "Mój piękny ogród" od deski do deski, a tam na malutkim zdjęciu widzę coś mi znajomego... Gdy dotarłam do słów,że charakterystyczne dla tej rośliny jest przebarwianie się liści, które wiosną pokrywają się niby białym nalotem, który z czasem staje się różowy parsknęłam śmiechem do samej siebie, a jeszcze bardziej z siebie samej ;:306

Dzisiaj moja psotnica wygląda tak:
Obrazek
Obrazek
i ciągle wywołuje uśmiech na mojej twarzy :D
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Nasze 1500 m2

Post »

Witaj! Ciekawie tak czytać o odkrywaniu ogrodu ;:138 Pewnie jeszcze nie raz coś Cię zaskoczy. Życzę powodzenia
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Nasze 1500 m2

Post »

Emilia witam serdecznie ;:180 No niestety czas odkryć mam już za sobą... Jednak masz rację - roślinki potrafią naprawdę zaskoczyć :D

"Pozostałe skarby"
W różnych zakątkach odkryłam jeszcze takie cudeńka:
zwykły niezwykły bez
Obrazek

Obrazek

jej kwiecista wysokość mahonia
Obrazek

piękna przez cały sezon tawuła japońska
Obrazek

jaśmin - klasyk :wink:
Obrazek

ogromna i kwitnąca do pierwszych przymrozków róża
Obrazek

po takie drobiazgi jak:
krwawnik kichawiec (chyba :wink: )
Obrazek

samorozsiane fiołki rogate
Obrazek

słoneczniczek?
Obrazek

liliowiec "rudasek"
Obrazek

i całe mnóstwo stokrotek w trawie, których za każdym razem żal mi gdy mąż kosi trawę i które po każdym koszeniu "powstają z popiołu jak Feniks"
Obrazek
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Nasze 1500 m2

Post »

Motulku zatkało mnie !!! Piękne i dorodne krzewyn ;:oj
Róż to Westerland :wink:
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Nasze 1500 m2

Post »

mati naprawdę? Wielkie dzięki za nazwę róży ;:196
Ale zatkało to mnie gdy zobaczyłam twoje róże ;:oj Wow, ile ty ich masz... I co jedna to piękniejsza ;:oj W tamtym roku posadziłam sobie m.in. Chopina, niestety nie zechciał zamieszkać w nowym domu. Do tej pory nie dał znaku życia ;:145
A gdzie masz aktualny wątek? Z przyjemnością pooglądam chociaż u ciebie te piękności :wink:
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Nasze 1500 m2

Post »

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=59&t=86754 :wit
Muszę uzupełnić ... Na razie słaboo tylko 35 odmisn :roll:
Tak to Westerland ! Widać z daleka :D

Chopina mam zobacz w starym to na 1 stronie jest jak mi kwitł :tan a ten zapach ! Mimo wszystko okropnie mocno polecam !!!
Mi kiedyś chopin zmarzł ale -30 ... I w tamtym roku znowu się skosiłem
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Nasze 1500 m2

Post »

mati to on jeszcze pachnie??? Tym głębsza moja rozpacz i chęć posiadania :(
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Nasze 1500 m2

Post »

Zapach dobrze pamiętam , mocny ciężki taki mydlany ;:167
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Nasze 1500 m2

Post »

"Goście, goście"
Moim pierwszym gościem był taki oto śliczny rudasek:
Obrazek
Zdjęcie nie jest mojego autorstwa, niestety...
Poprzedni właściciele przyjeżdżali sporadycznie, nic więc dziwnego, że moje podwórko uznała za swoje włości, a kilka rosnących orzechów za prywatną plantację :D
Jednak jest tak śliczna, że wybaczam jej nawet kradzież orzechów (które sama uwielbiam) jak i sprowadzenie sobie kompana... I tylko jedna rzecz mnie nurtuje - co rusz znajduję w różnych miejscach malutkie sadzonki orzechów. Mąż rozkopując kretowiska w każdym znajdował zakopane orzechy i tak się zastanawiam, czy ona tam sobie chowa zapasy (ale w takim razie czemu po nie nie wraca?), czy jest aż tak przewidująca, że sadzi sobie drzewka na przyszłość? :wink:

Tych gości po prostu uwielbiam:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pewnego razu odkryliśmy, że mieszka u nas mały zajączek ;:131 Stwierdziłam, że to cudowne i nie pozwoliłam go wyprosić. No cóż, nasza "rajska" przyjaźń skończyła się dość szybko, gdy okazało się, że szaraczkowi znudziła się trawa i drzewka męża :wink: i jako przysmak upodobał sobie moje kwiatki :? Wtedy przyznałam rację mężowi, że jednak lepiej mu będzie w lesie... :wink:

Miałam jeszcze gdzieś zdjęcia jeża, który też sobie do nas przytuptał, ale nie mogę znaleźć :(
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”