Początki mojego ogrodu

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Początki mojego ogrodu

Post »

Witam wszystkich, w zassadzie jestem tu nowy. Wcześniej tylko czytałem a teraz postanowiłem się także odezwać.
Jestem w trakcie zakładanie swojego ogrodu i liczę na wasze rady, bo sam nie wiem za bardzo co i jak. Niby moja wiedza nie jest taka mała ale ciągle trzeba ją poszerzać.
Mam za domem dość sporą działke do zagospodarowania, która obecnie jest łąką. Przed wejściem już wykonałem "jakieś" nasadzenia i niby wygląda to lepiej, ale to jeszcze nie to co bym chciał.
Moja spora działka wymaga też zapewne dużych wkładów finansowych a mnie nie stać za bardzo na to. Dlatego na razie staram się sadzić to co mam, bądź tym co uda mi się od kogoś przynieść, a mam: dość sporych rozmiarów jałowiec sabiński, ale niestety nie w tym miejscu gdzie bym chciał, a na przesadzenie jest za duży, strzyżony żywopłot z bukszpanu wiecznie zielonego, ale to też nie tu gdzie trzeba. Zacząłem już jakiś czas temu obsadzać działkem ligustrem pospolitym i wychodzi ładny płotek. Ostatnio udało mi się przesadzić 1,5 metrowego lilaka formowanego na kulę, niestety jak to na wsi bywa został "lekko" uszkodzony i teraz wygląda niezbyt ciekawie, ale staram się go odratować. W innym miejscu mam nasadzenia barwinka pospolitego i trzmieliny Fortune`a
'Emerald Gaiety' i 'Emerald'n Gold' i z nich mógłbym zrobić sobie sadzonki ale za bardzo nie wiem jak. Ostatnio zajmuję się moimi sadzonkami żywotnika zachodniego, którymi zamierzam obsadzić część działki. Mam niewielkie krzaczki forsycji i jaśminowca które chciałbym także rozmnorzyć, tak samo piwonie chińską i bluszcz pospolity.
Jak na ogród to raczej mało, tym bardziej, że to co mam tak do końca nie jest u mnie i nie mogę tego przesadzić a rozmnorzyć.

Możecie mi coś doradzić?

Potem postaram się dodać zdjęcia.


Jestem z okolic Rzeszowa :)
Na razie brak czasu na robienie zdjęć, a jak już mam czas, to pogoda nie dopisuje :(
Powiecie mi kiedy najlepiej ciąć żywotniki i bukszpany?
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Początki mojego ogrodu

Post »

Witam, po dłuższej przerwie. Ostatnio znalazłem trochę więcej czasu i porobiłem kilka zdjęć. Jednak męczy mnie to wrzucanie zdjęcia na Imageshack, trzeba zmiejszać, kombinować... Ile ja przy tym nerwów straciłem... Postanowiłem więc załozyć Fotobloga, gdzie będe wstawiał zdjęcia, i czasem wstawie je potem tutaj. Proszę o opinie i pomoc :)



Obrazek
Kompozycja mojej mamy - już nie wyglądała tak atrakcyjnie jak wcześniej

Obrazek
Coś cebulowego - właściwie to nie wiem co to jest ani jak się z tym obchodzić, ale dostałem więc posadziłem... i co dalej?

Obrazek
Wierzba - tutaj też nie wiem do końca co to za wierzba, argentyńska? Bardzo mi się podoba, taka kręcona.

Na razie to tyle zdjęć. Moje nasadzenia są jeszcze młode i nie ma co fotografofać oraz niestety mam ograniczenie i mogę wstawiać tylko 3 zdjęcia dziennie.
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Początki mojego ogrodu

Post »

Obrazek
Młoda laweda waskolistna - trzeba ją jakoś przyciąć i zabezpieczyć na zimę?

Obrazek
Widok na tył mojego przyszłego ogrodu. - mam tą całą łąkę do zagospodarowania.
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Początki mojego ogrodu

Post »

Witaj - zaznaczam wątek, bo z przyjemnością popatrzę, co doradzą Forumowicze. W zależności od zasobności portfela masz całą gamę: koleusów, funkii, host, ponadto oczko wodne można zrobić, a już pnącza na ogrodzenie masz pełno. czy masz jakąś koncepcję zagospodarowania, czy po prostu: ma być ogród/działka/?
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Początki mojego ogrodu

Post »

Moja zasobność portfela jest... studencka, brak pieniędzy na roślinki, jedynie co to "kradnę" z działki mojej babci lub znajomych. Koncepcję mam owszem, ale taką ogólną, raczej bez konkretnych gatunków. Pnącza na pewno jakieś będą, ale nie na ogrodzeniu a na pergoli lub trejażu. Ogrodzenie będzie, kiedyś tam, pewnie z siatki ogrodzeniowej. Na bliższą przyszłość myślę nad jakąś rośliną żywopłotową. Oczko wodne? Oczywiście, że będzie! :D Zawsze chciałem mieć, a działka duża, może kiedyś mi się uda zrealizować swój plan.
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Początki mojego ogrodu

Post »

Ogrodzenie - siatka owszem, dobra sprawa, ale jakby na to nie patrzeć - kosztowna, zwłaszcza słupki. Ale mój znajomy miał szczęście - dogadał się z leśniczym i zrobił sobie ogrodzenie z siatki leśnej, akurat była wymieniana. Posiał rdest, parę innych, w tym milin - i naprawdę ma się czym pochwalić. Ale z kolei sadzonkę ligustru na żywopłot można już kupić za 80 groszy, tylko trochę go potrzeba. Nie da się ukryć - pole do popisu masz :D
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Początki mojego ogrodu

Post »

Tak wiem, że kosztowna... Materiał drogi, praca to już raczej we własnym zakresie... Dlatego napisałem, że to w dalekiej przyszłości.
80 gr? Pff... co nie co roślinek już mam ;p Akurat żywopłot z ligustru mam, ale to od frontu, nie widać na zdjęciu. Zawsze co obcinam, a nadaje się to ukorzeniam... Wychodzi za 0 gr i trochę pracy :D także trochę sadzonek już jest, dzięki temu odgradzam się od sąsiada z drugiej strony działki :)
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Początki mojego ogrodu

Post »

Właśnie dlatego napisałam, że masz pole do popisu, bo niby 80 groszy, ale gdyby tak chcieć całość, to wyjdzie spory pieniądz. Ale jak widzę, dajesz radę i z przyjemnością będę podglądać ;:215
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
Paulii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2462
Od: 25 lut 2013, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PsiaSkórka południowe mazowsze

Re: Początki mojego ogrodu

Post »

:wit Witaj Matt w klubie pozytywnie zakręconych ogródkowiczów :)
Jak się domyślam masz na imię Mateusz :?:
Piękna kompozycja Twojej mamy :)
Ta wierzba to może być wierzba mandżurska albo argentyńska obie mają gałązki poskręcane
Lawenda wąskolistna piękna w naszym klimacie trzeba ją okrywać na zimę bo przemarza.
Pięknie będzie Twój ogród wyglądał jak tą łąkę zagospodarujesz
Pauli :) "To możli­wość spełnienia marzeń spra­wia, że życie jest tak fascynujące"
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Początki mojego ogrodu

Post »

Staram się, moja mama mi dużo pomaga i mnie wspiera w tym. Ostatnio obsadziła wszystkie wolne miejsca aksamitkami. Gdzie się nie popatrzyło to aksamitka, niestety nie zdazyłem porobić zdjęć przed wykopaniem ich.

Piasek pustyni mam nadzieję, ze nie tylko będziesz podglądać, ale i komentować. Krytykę i swoje błędy biorę na klatę ;:134 i oczywiście liczę na pomoc :wink:

Witaj Paulii tak, mam na imię Mateusz.
A po czym można rozróżnić oba gatunki?
Lawędę przykryć? Najlepiej pewnie stroiszem? A czy trzeba przyciąć?
Awatar użytkownika
Paulii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2462
Od: 25 lut 2013, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PsiaSkórka południowe mazowsze

Re: Początki mojego ogrodu

Post »

A wiesz szczerze to nie wiem, po czym można rozpoznać te oba gatunki :roll: Oba sa piękne :D
Twoja wierzb podobna jest do mojej mandżurskiej
W lawendzie trzeba przyciąć przekwitnięte kwiatostany a przykryć ją można agrowłókniną zimową albo gałęziami świerka
Będzie Mi bardzo Miło jak zajrzysz do mojego sromnego ogródka :oops: :wink:
Pauli :) "To możli­wość spełnienia marzeń spra­wia, że życie jest tak fascynujące"
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Początki mojego ogrodu

Post »

To przykryję gałązkami świerka :wink: Moja mama stwierdziła, że jak zostaną kwiatostany to da samosiewki, nie wiem co o tym myśleć.
Poszperam w Internecie i spróbuję porównać do obu tych gatunków.
Awatar użytkownika
dorcia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12456
Od: 13 lip 2011, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Początki mojego ogrodu

Post »

Mateusz ja tnę lawendę dość mocno,suche kwiatostany możesz wykorzystać ,we woreczek i do szaf,mole odstraszają,jak przytniesz krótko to w przyszłym roku bedzie ładna i zwarta, nie wiem jak tam u Ciebie na rzeszowszczyźnie ,ale u mnie w Wielkoplsce nie ma potzreby okrywac lawendy , mam od lat ,a zimy były różne

-- 11 paź 2013, o 22:19 --

Trzmielina- możesz odkopać kawałek albo przygnieć kamieniem dłuższą gałązkę do ziemi-ukorzeni się sama
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”