Cztery pory roku w moim ogrodzie cz. 3 i nie tylko....

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Cztery pory roku w moim ogrodzie cz. 3 i nie tylko....

Post »

Dorotko. -19 to trochę przynajmniej pociesza,że temperatura wzrasta ale wszystko namarznięte,że nie odczuwa się tego wzrostu a do tego północny wiatr brrrrr......
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
Awatar użytkownika
robaczek_Poznan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8631
Od: 30 sty 2012, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Cztery pory roku w moim ogrodzie cz. 3 i nie tylko....

Post »

Witaj Januszu,
Spaceruję po Twoim wątku i na zimowych zdjęciach dojrzałam iglaczki, które kształtem przypominają świerk - Glauca Conica, a może się mylę? Kupiłam tego iglaka ubiegłego lata, zakochałam się w jego pięknym kształcie niemal disney'owskiej choineczki. Niestety, wszystko wskazuje na to, że sie nie przyjęła ;:144 Nie wiem, czy masz z nimi doświadczenie, zastanawiam się czy może jeszcze coś wypuścić wiosną, jeśli do zimy prawie cała się obsypała..? Pozdrawiam serdecznie :wit
ps. Twoje zimowe zdjęcia sprawiają, że ta pora roku jest bardziej znośna ;:108
Pozdrowionka :-) Kasiek *aktualny wątek
*moje wątki*
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Cztery pory roku w moim ogrodzie cz. 3 i nie tylko....

Post »

Witaj Kasiu. Miło Cię gościć w moim ogrodzie
....tak, to są świerki Conica..na zdjęciu poniżej środkowy ma niebieskie zabarwienie igieł

Obrazek

...i tu poniżej też są świerki Conica ...pierwszy o żółtym zabarwieniu wiosennych przyrostów z czasem stają się zielone w głębi o zielonych igłach

Obrazek

...co do wymagań to w zasadzie nie są trudnymi w uprawie. Przesadzałem metrowej wysokości egzemplarze z dobrym skutkiem. Te rosnące z 1 zdjęcia nie maja więcej jak30-40cm grubości podłoża,bo rosną na przysypanym ziemią stropie piwnicy.
Przy sadzeniu kupionych sadzonek ważne jest by rozluźnić bryłę korzeniową która przeważnie rosła w torfie lub rozdrobnionej korze. Po posadzeniu bez rozluźnienia bryły korzeniowej zbite korzenie w korze czy torfie szybko wysychają nie maja dostatecznego powiązania z podłożem i cała roślina ginie.
Inna przyczyną usychania jest wielka podatność na żerowanie przędziorka. Atakuje go przeważnie od dołu i od południowej strony ku górze. Jeżeli w porę nie zastosuje się środków owadobójczych Conika uschnie. Przy niewielkich uszkodzeniach przez przędziorki Conica zregeneruje się nowymi przyrostami.
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
Awatar użytkownika
robaczek_Poznan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8631
Od: 30 sty 2012, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Cztery pory roku w moim ogrodzie cz. 3 i nie tylko....

Post »

Dziękuję za piękne zdjęcia i info. Ta, która była posadzona u nas jest wielkości tych z pierwszego zdjęcia. Była piękna jak Twoje - dojrzały, wieloletni okaz. Sadził ją właściciel szkółki, od którego ją kupiliśmy. To fachowiec, zapewniał, że się przyjmie. Faktycznie rosła u niego na suchym torfie, a gdy ją sadził korzenie były "rozluźnione", ale prawie całkiem obsypane z ziemii. Miała nasypane około 3 worki torfu, zlewana była wodą dzień w dzień, a w nocy - zraszaczami. Słyszałam o zagrożeniu przędziorkami, pryskałam ją specjalnym środkiem gdy zaczęła się masowo obsypywać po miesiącu od posadzenia. Miała dobre warunki pogodowe, było dosyć chłodno i dużo deszczu..ale chyba jednak się nie przyjęła. Przed zima straciła wszystkie igły..a ja straciłam nadzieję, że odbije wiosną :-( Dam jej czas do końca marca, jeśli nawet nie drgnie..wylatuje, bo już nie mam serca patrzeć na to suche straszydło. To był mój ostatni eksperyment z zakupem dorosłego iglaka..zbyt kosztowne są takie przedsięwzięcia. Ty sadziłeś małe egzemplarze? Ile lat mają Twoje roślinki?
Pozdrowionka :-) Kasiek *aktualny wątek
*moje wątki*
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Cztery pory roku w moim ogrodzie cz. 3 i nie tylko....

Post »

Kasiu. Ryzyko przy przesadzaniu większych egzemplarzy zawsze istnieje. Trochę mnie dziwi,że przesadzał ją fachowiec z takim skutkiem ale tak jak wspomniałem ryzyko jest wpisane w tę formę przesadzania.
Trudno mi powiedzieć dokładnie wiek moich Conic ale te największe co za tym najstarsze mają ok 20lat. Dosadzane mniejsze ok 10 lat
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Cztery pory roku w moim ogrodzie cz. 3 i nie tylko....

Post »

Gosiu. (Gosia 07)
Odpowiadam Ci na Twoje pytanie odnośnie pelargonii.
Przed sadzonkowaniem pelargonii mateczną pelargonie trzeba doprowadzić do dobrej kondycji, by pędy nie były blade wyciągnięte, bo to nie wróży powodzeniem przy sadzonkowaniu.
Tak wygląda mateczna pelargonia przygotowana do pobierania sadzonek:

Obrazek

Z wierzchołkowych pędów tniemy sadzonkę o długości ok 10cm. Najlepiej ciąć żyletką, by cięcie było równe i gładkie.

Obrazek

Tak ścięty wierzchołek pędu należy przygotować na sadzonkę obrywając dolne liście i przylistki

Obrazek

Sadzonki tnę przeważnie pod węzłem ale to nie jest konieczne. Już gotową sadzonkę należy zanurzyć ok 1cm. w ukorzeniaczu dla sadzonek zielnych typu"B"

Obrazek

Posadzić w doniczkę najlepiej 9x9 na głębokość ok. 2 cm nie głębiej, bo korzenie wyrastają tylko na końcu sadzonki. Nie koniecznie przykrywać, ja przez pierwsze dni opryskuję przegotowaną wodą
(najlepiej takim opryskiwaczem na komary który drobno pyli)
Sadzonki przyjmują się w 100%

Obrazek
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
Awatar użytkownika
reniuniek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4615
Od: 30 sie 2010, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czerwionka koło Rybnika

Re: Cztery pory roku w moim ogrodzie cz. 3 i nie tylko....

Post »

Januszu,piękne masz pelargonie ;:108 Moja mama mi robi sadzonki :tan
Mój zielony kwadrat cz.5-aktualna
Zapraszam :-) Renata
3 KOTY
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1128
Od: 7 kwie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Cztery pory roku w moim ogrodzie cz. 3 i nie tylko....

Post »

Droździe a jak doprowadzasz do dobrej kondycji mtecznik, bo mnie to się nie udaje. Sadzonki mam pzez to malutkie i jest ich dosłownie kilka.
Marta
Awatar użytkownika
gosia07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4583
Od: 1 gru 2009, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Cztery pory roku w moim ogrodzie cz. 3 i nie tylko....

Post »

Janusz dziękuje ślicznie ;:196 No moje sadzonki mateczne to była totalna porażka.To ja chyba pozostanę już przy sianiu :roll: Nie jednak w przyszłym roku postaram się poprawić :D
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Cztery pory roku w moim ogrodzie cz. 3 i nie tylko....

Post »

Renatko. Dziękuję. Masz wygodę z Mamą.

3 KOTY Przez całą zimę stoją na parapecie od północnej strony. Od nowego roku zasilane były co dwa tygodnie nawozem do roślin kwitnących. Ot cała tajemnica.

Gosiu. .jak słaby matecznik to szkoda się męczyć lepiej posiać :wink:

...a to pelargonie angielskie już koniecznie trzeba sadzonkować ale było zimno...

Obrazek

na koniec zwiastuny wiosny:

Obrazek
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
Awatar użytkownika
pamelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7288
Od: 30 gru 2009, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Cztery pory roku w moim ogrodzie cz. 3 i nie tylko....

Post »

Januszu też dziękuję bardzo ;:180 za instrukcję.
Awatar użytkownika
gosia07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4583
Od: 1 gru 2009, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Cztery pory roku w moim ogrodzie cz. 3 i nie tylko....

Post »

Piękne i dorodne ;:138 Ja posiałam dwa pakieciki białe wielkokwiatowe i rabatową łososiową takich jeszcze nie miałam.
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Cztery pory roku w moim ogrodzie cz. 3 i nie tylko....

Post »

Jolu :wit ....nie ma za co ..
Wysłałem PW

Gosiu ....a zdążą zakwitnąć te z nasion?
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”