Ranczo Nokły cz. 4.

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Ranczo Nokły cz. 4.

Post »

Na wstępie nowego wątku ogrodowego chciałbym powitać Wszystkich Forumowiczów odwiedzających nasz ogród.

Z uwagi na zamknięcie dotychczasowego wątku ogrodowego,który po raz pierwszy został rozpoczęty w dniu 15 maja 2008 roku chciałbym w kilku słowach przypomnieć ,to co napisałem w pierwszej części o naszym ogrodzie:

W 1998 roku w odległości 12 kilometrów od Biłgoraja , gdzie mieszkamy ,nad niewielką rzeką Biała Łada, razem z żoną Zofią kupiliśmy 43 ary łąki położonej w obniżeniu terenu- starorzeczu przylegającej do niezbyt dużego lasu. W 1999 roku ogrodziliśmy teren i wykopali staw. Od roku 2000 rozpoczęliśmy na tym terenie budowę ogrodu " naszego raju na ziemi" zwanego "RANCZO NOKŁY".

W dotychczasowych wątkach , byliśmy oszczędni w słowach, wyznając zasadę, by to nasze zdjęcia mówiły za nas, w kolejny, już czwartym chcemy nadal kontynuować tę zasadę.


Jak już wspomniałem w 1998 roku kupiłem 43 arów łąki wtopionych w malownicze zakola rzeki Biała Łada, przylegających jednocześnie do małego kompleksu leśnego. Łąki zwane przez "miejscowych" Nokłami znajdują się w starorzeczu rzeki, ziemia tam jest urodzajna, gdyż została naniesiona przez wiele lat z Wyżyny Lubelskiej i Roztocza, jednocześnie poziom rzeki jest 2.40 m poniżej poziomu terenu. W dziewiczym terenie postanowiłem budować ogród dla moich przyszłych wnuków, nie zapominając o reszcie rodziny.

Kupując ten teren wiedziałem że raz na 30-50 lat jest zalewany przez wiosenne wody rzeki. By oddalić groźbę zalania terenu postanowiłem w zakolu rzeki wybrać zagłębienie w ziemi , by ziemią z zagłębienia podwyższyć poziom terenu . Jako że 5-6 m od zagłębienia była rzeka, automatycznie powstał "staw". W miejscu gdzie rzeka wpływa na mój teren na rzece zbudowałem koło wodne które systematycznie zasila staw w świeżą wodę, po przeciwnej stronie "stawu " zrobiłem odpływ nadmiaru wody ze stawu do rzeki.

Po wyrównaniu ziemią ze stawu terenu, dokonałem podziału terenu na część warzywną od strony południowej - dobrze nasłonecznioną, około 5 arów, na pozostałej części działki posiałem trawę. Z części ziemi usypałem przy granicy starorzecza i okolicznych pól, podwyższenie o wym 15 na 15 m by w przyszłości postawić dom nienarażony na zalewanie wodą.

Po zagospodarowaniu terenu trawnikiem przez następne lata dokonywałem nasadzeń drzew i krzewów na 30 arowym trawniku. Niestety nie miałem w tych latach aparatu by dokumentować budowę ogrodu. To co znajomi udokumentowali za pomocą fotografii zechcę systematycznie pokazywać. Myślę że tytułem wstępu wystarczy moich wspomnień.

Zdjęcia ogrodu z 2002 roku.



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Forumowiczów pierwszy raz odwiedzających nasz ogród zapraszam do obejrzenia :
1 części naszego wątku :
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=13257
2 części naszego wątku :
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=19188
3 części naszego wątku:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=224

A teraz aktualne zdjęcia z naszego ogrodu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Grzegorz B

Re: Ranczo Nokły cz. 4.

Post »

Piękne miejsce, wspaniała okolica, ogród jak marzenie, w perspektywie lat widać jak się zmienia, posiadacie masę wspaniałych roślin i do tego z gustem rozplanowanych. Podoba mi się pomysł z tabliczkami informacyjnymi, dla prawdziwego obserwatora roślin, kluczowe do ich poznawania :D
Awatar użytkownika
e-genia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 32013
Od: 5 wrz 2008, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ranczo Nokły cz. 4.

Post »

Witaj Tadeuszu chętnie poczytałam historię powstania Twojego Rancza Nokły .
Teraz dopiero uświadomiłam sobie ile pracy włożyłeś w powstanie tego pięknego skrawka na ziemi.
W jaki sposób postarałeś się żeby woda Ci nie zalewała i nie zniszczyła ogrodu .

Genia
stokrotka6
200p
200p
Posty: 462
Od: 24 sie 2009, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Ranczo Nokły cz. 4.

Post »

Witaj Tadeuszu.Ogrom pracy wlożyłeś w powstanie tego ślicznego i dużego ogrodu.
Zachwyca mnie zarowno częśc ozdobna, jak i warzywnik,łącznie z namiotem foliowym gdzie uprawiasz pomidory i paprykę.
Awatar użytkownika
grazynarosa22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8499
Od: 16 mar 2009, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ranczo Nokły cz. 4.

Post »

Witaj Tadeusz....widzę nowy watek,no to lecimy dalej :uszy
u mnie tez zakwitł kosaciec od Ciebie-biały ;:138
i czytam...że odwiedziny się zaczynają....ciekawe kiedy Ela przyjdzie sie poturlać po Twoim trawniku.... :;230
Pozdrowionka...Grażyna
Moje wątki. aktualny
Moje rękodzieło
Awatar użytkownika
Lamia
500p
500p
Posty: 986
Od: 27 maja 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny śląsk

Re: Ranczo Nokły cz. 4.

Post »

Witaj Tadziu!
Jestem zachwycona tymi białymi iryskami.
Piękna kępka.
U mnie niestety jeszcze się nie pojawiły.
Ani te kłączowe ani te cebulowe.
Ale pogoda nie sprzyja więc nie ma co się dziwić :(
Awatar użytkownika
HalinaK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9423
Od: 12 paź 2008, o 11:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Ranczo Nokły cz. 4.

Post »

Tadeuszu ;:167 pięknie rozpoczęty wątek ;:138 ;:138 ;:138
Cieplutko pozdrawiam, Halina ;:194
W moim ogródeczku :wink: HalinaK-linki :D
X_r-o
---
Posty: 2227
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ranczo Nokły cz. 4.

Post »

Te pierwsze zdjęcie pokazują jaki kawał terenu zagospodarowałeś. I to jak!
Wybacz moją ciekawość, ale co oznaczają te liczby na kartkach z oznaczeniami roślin?
elsi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4841
Od: 17 sty 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ranczo Nokły cz. 4.

Post »

Byłam u Tadeusza na początku maja, ale pogoda nie bardzo sprzyjała turlaniu po trawniku :;230 :;230
Dałam radę coś niecoś wywieść, co uwieczniły moje dzieci.

RANCZO NOKŁY oczami moich dzieci:
Otwarta furtka zaprasza :wink:
Obrazek

Tadeusz cierpliwie wykopuje, może jeszcze to i to ........... :roll:
Obrazek

A może jeszcze kłokoczkę wykopiemy, Tadeusz ..... nie uciekaj z tą łopatą .......... :;230 :;230
Obrazek

Kłokoczki nie udało się wykopać, ale przynajmniej wiem, że warto ją kupić.
Inne łupy posadzone i rosną, myślę nad rewanżem, ale poczekam na słońce, aby na turlanie były warunki :wink:
Pozdrawiam. Elżbieta
Ogród Elżbiety
x-o-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1045
Od: 3 cze 2007, o 20:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ranczo Nokły cz. 4.

Post »

Tadeuszu witamy w kolejnym wątku.
Bardzo treściwie opisany żywot waszej działeczki. Podoba nam się.
Dziękujemy za wyczerpującą odpowiedź, chyba też zastosujemy te środki albo na nowo będziemy sukcesywnie stary likwidować a zakładać nowy trawnik.
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ranczo Nokły cz. 4.

Post »

Tadeuszu, dobrze ,że przypomniałeś nam trochę historii Twojego ogrodu , a także ,że zamieściłeś zdjęcia z początków rancza . Daje to możliwość porównania ze stanem obecnym i podziwiania zmian.Jak zawsze podziwiam nakład pracy i efekty Waszych poczynań. Pozdrawiam , E.
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
Tajka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11413
Od: 23 sty 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Ranczo Nokły cz. 4.

Post »

Tadeuszu witaj w nowej części wątku.
Fajne streszczenie zrobiłeś historii powstawania ogrodu, to dla tych odwiedzających, którzy go jeszcze nie znają .Wcześnie zakwitły Ci irysy i jak pięknie. :) :) :)
Awatar użytkownika
sosna1
500p
500p
Posty: 673
Od: 23 mar 2010, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Mazury

Re: Ranczo Nokły cz. 4.

Post »

Przepraszam Cie Tadeuszu za mój brak wiedzy ogrodniczej, ale proszę o informaję - co to jest - te żółte kwiatki na gałązkach? Bardzo mi się to podoba ;:138
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”