Ustronie pod miedzą cz.2

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ustronie pod miedzą cz.2

Post »

:wit Ewelina,Paula

Ewelinko- z szału przetworowego wyszłam nie do końca- powodowana żarłocznością mojego dziecka wczoraj właśnie dorabiałam z 3 porcji salsę meksykańską- to jest taki dip z krojonej papryki, cebuli, czosnku, na bazie pomidorów, z kuminem i innymi przyprawami. On się tego domaga na każdej kanapce, więc wcześniejszy zapas (również z 3 porcji, czyli w sumie 4,5 kg pomidorów) szybko się kurczył. Postanowiłam, że póki jeszcze nie padało, pomidory i papryka miały letnie ceny- to zrobię. Czego się nie robi dla dziecka? Włożyłam też 4 słoiczki marynowanych kapeluszy małych grzybów i ususzyłam w sumie 2 wielkie słoje takie jak do kiszenia kapusty (zajmowałam się tym od ubiegłej środy, do soboty non stop).
Chyba jeszcze nigdy aż tyle różnorodnych przetworów nie miałam, choć zawsze robiłam dużo. Za to teraz- np. zachciało mi się szarlotki, myk po mus z moich papierówek- i dzisiaj będzie- bezwysiłkowo. ;:173 ;:108

Jeżówki będą na pewno, mam kilka odmian na które ostrzę zęby i zrobię reorganizację z moimi, bo niektóre z kupionych przeze mnie okazały się za mocno czerwone i albo je sprzedam, albo dam z mniej rzucające się w oczy miejsce niż reprezentacyjna rabata. Z takich drobnostek kupię też 2-3 epimedia, prymulki, kilka małych astrów, miodunkę, ułudkę. Doszłam do etapu, że gonię własny ogon. Zrobiło się ciasno. Szkoda, że tak szybko. :roll:

Z powojnikami już mam jakiś trop dzięki Wam :) Moje wielkokwiatowe nie popisały się w tym sezonie niestety.

Paula- skórki z bananów zapewniają roślinie potas. W zeszłym roku dawałam nawet całe banany, bo kupiłam takie przejrzałe. Wióry rogowe były tu polecane na forum i one też są formą wolnodziałającego nawozu, który dokarmia rośliny podczas ukorzeniania się i wzrostu. Te róże z gołym korzeniem już w pierwszym sezonie kwitły mi bardzo ładnie i późno złapały plamistość. Poradziły sobie znacznie lepiej niż sadzone latem róże z donic. Taka Lavender Ice np nie ma ani jednego listka..
Trawy zimują ładnie, u mnie wymarzł tylko miskant Carnival- taki pasiasty. Myślę jednak, że to była wina późnego sadzenia i kiepskiej miejscówki.

Bardzo fajny klimat robi dość ekspansywny rdest wężownik. Kwiaty się mienią wszystkimi odcieniami różu i zdobią już od lipca do samej zimy. U mnie przed skalniakiem.

Obrazek

Ogrodowe hortki w tym roku całkiem podrosły i nawet ładnie kwitły. A teraz takie są muśnięte jesienią i też się pięknie prezentują. Hoduję je od maleńkości- dostałam takie ukorzenione z patyczka ociupniki od teścia.

Obrazek

Rzut oka na nową rabatę robioną etapami. Najpierw przód, obwódka z kocimiętki i przywrotnika, potem lawendy długokłosowe, jeżówki, cebulki. Teraz dojdą róże, a wiosną pergola z powojnikami na tyłach i kostka na obrzeżu. Ta rabata kosztowała mnie wiele nerwów, bo mąż nie chciał oddać trawnika i pisałam o perypetiach z rysowaniem przez niego projektu, pomiarami i domaganiem się podpisu o akceptacji. Było ciężko, ale w miarę na swoim postawiłam. ;:306 Pomiędzy tą rabatą a rabatą z rozplenicą jest wąski przesmyk z niskimi irysami, który je obie łączy.

Obrazek

Werbena patagońska sadzona z rozsady w końcu czerwca nie bardzo zdąży zawiązać nasiona. Raczej mi nie przezimuje, więc będę musiała sama pobawić się w wysiewy. Nasionka już kupiłam.

Obrazek

Aksamitki- nie lubiłam ich, ale teraz mają swoje 5 minut. Ogrody pustoszeją, a te żelazne rośliny zdobią mój warzywnik. Tam w ogóle będzie tak rustykalnie. Płotki drewniane już są, wsadziłam czerwone tulipany (gratis do paczki), żółte narcyzy, są zioła, rudbekie, będą i co roku aksamitki. :)

Obrazek

Życzę Wam udanego ogrodowo i pogodowo dnia :)
April
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7817
Od: 8 lut 2012, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Ustronie pod miedzą cz.2

Post »

Moniko ;:cm

Niezwykłe kolory masz jesienią na działce, barwnie i energetycznie ;:215 Podziwiam pracowitość z tymi grzybami i innymi przetworami. Ja z natury nie gotuję więc taki przerób jest dla mnie absolutnym arcydziełem ;:306
Widzę mnóstwo roślin które lubię; trawy, rozchodniki, jeżówki.... bardzo ładna metamorfoza. Fajnie oglądać takie zdjęcia, motywują do dalszego trudu ;:63
pozdrawiam
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Ustronie pod miedzą cz.2

Post »

Witaj :wit . Gdyby tak moje dzieci chciały jeść przetwory ;:224 . No dobra, jedna zje wszystko a druga nie tknie niczego i taka mi się sprawiedliwość trafiła ;:222 . Czy to nie mogło wymieszać się po równo ?? No nic, jakoś z tym walczymy :roll: . Ile lat ma Twoje dziecko, że wsuwa taki dip :lol: ?? Ja tego roku też mam sporo grzybów ale to dzięki eMowi, który na poligonie zbierał , suszył w suszarce i przywoził w słojach już suche ;:108 . Ja nie zrobiłam zbyt wielu przetworów ale może do połowy zimy starczy ;:306 . Za rok się poprawię ;:170 . Wracając do ogrodu to niestety prędzej czy później przychodzi moment, że miejsca brakuje. Werbenę patagońską zostaw na zimę i nie ścinaj . Może akurat znajdzie się kilka nasionek, które się wysieją ?? Jeśli nie to wiosną podeślę Ci siewki tylko musiałabyś się przypomnieć bo na pewno będzie tego mnóstwo , sieje się jak głupia. Pozdrawiam :wit .
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16974
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: Ustronie pod miedzą cz.2

Post »

To na tym pierwszym zdjęciu to to rdest wezownik ?
Ładnie efektownie wygląda. :)
Zupełnie nie znam tej roślinki.
Ogród i w jesiennych barwach piękny :)
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ustronie pod miedzą cz.2

Post »

Monia,

pięknie wygląda twoja działka i gratuluję, że mąż dał się przekonać. Ja nadal z tym walczę, a właściwie zrobiłam przerwę, teraz musi wykarczować stare maliny, porządnie przekopać i dać gnojowkę, więc jeszcze z trawą byłoby za dużo. Poza tym i tak nie zdążę tej jesieni. Będę próbować wiosną.
Dzisiaj znowu nici z pracy na działce. Niestety ciągle popaduje :( Mam nadzieję, że chociaż w sobotę będzie pogoda. Mam jeszcze tyle cebul...
Pytałam u nas w Lidlu o te wióry, ale niestety ekspedienci robili wielkie oczy :roll: Twierdzą, że czegoś takiego niegdy nie było. Może dają je tylko do większych punktów?
Awatar użytkownika
dorcia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12457
Od: 13 lip 2011, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Ustronie pod miedzą cz.2

Post »

To nie jest rdest wężownik ,to rdest pokrewny
Awatar użytkownika
kasia100780
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3148
Od: 31 lip 2014, o 16:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Ustronie pod miedzą cz.2

Post »

Z małym poślizgiem, ale nie mogło mnie tu zabraknąć.
Super zmiany, ogród już wygląda pięknie a będzie jeszcze ładniej.
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ustronie pod miedzą cz.2

Post »

April, Ewelina, Ania, Paula, Dorotka i świeżo upieczona mamusia Kasia :wit

Ewelinko, syn ma 8,5 roku i od kilku miesięcy zjadłby konia z kopytami- rośnie teraz, widać jak śmiga. Co do werbeny- spróbuję wysiać, może się uda i wzejdzie.

Dorciu, dzięki za sprostowanie z rdestem, nie miałam pojęcia że mam rdest pokrewny ani, że taki jest ;:224 :lol:

Paula u nas wióry rogowe poniewierały się cały sezon. Stały na półce z nawozami- nie wiem czy są teraz- zerknę przy najbliższej okazji. Ludzie tego nie znają i nikt nie kupował.

Zdjęcia, jeszcze z niedzieli. Teraz śladu już nie ma po takiej pogodzie.
Astry...


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wczoraj nad nami wiał orkan, było groźnie. Ciekawe jak działka go przetrwała, aż się boję. Może dziś pojedziemy sprawdzić. ;:218
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ustronie pod miedzą cz.2

Post »

Monia,

na działce nie było szkód po tej wichurze?
Nas ominęło. Chodzież leży w niecce, często wiatry są łagodniejsze. Oglądałam w telewizji, jak spore szkody były w Poznaniu (np. w zoo)
Ja dzisiaj nie byłam na działce, co jakiś czas przechodził front deszczu, poza tym skończyłam pracę o 14.30, ale jeszcze po południu musiałam pojechać na godzinę.
Planuję jutro trochę popracować :D i mam nadzieję, że pogodowo będzie lepiej.
Awatar użytkownika
Viola K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 14 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzebnicy

Re: Ustronie pod miedzą cz.2

Post »

Moniu, napisz czy wszystko dobrze po tej wichurze. To było straszne, u mnie wiatr dochodził do 70-90 km,na szczęście nic groźnego kilka powywracanych doniczek, i obsypane wszystkie jabłka z jabłonki. Salsę z Twojego przepisu robiłam dwa razy, ponieważ jedna porcja zjedzona w ciągu dwóch tygodni. Druga tura z większej ilości warzyw ... będzie na dłużej, może ;:oj

Pięknie u Ciebie, dużo kolorów nawet jesienią i te trawy.... ;:167
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ustronie pod miedzą cz.2

Post »

Violu, Paula witajcie!

Po wichurze tylko dużo sprzątania- naszarpało liści, pogięło astry wysokie. Pozrzucało latarenki z tarasu. No i rzuciło trochę trampoliną, ale jest wciśnięta między huśtawkę i śliwę i zaklinowała się w gałęziach i nic się z nią nie stało. Ciasnota działki jednak na coś się przydała.
Nie dało się dziś jednak nic zrobić, bo co chwilę padał deszcz. Przesadziłam jednego domowego kwiatka, wywaliłam odpady na kompost, kupiliśmy też ziemię do wsadzenia róż, kory prawie nie było w obi, a ta co była droga strasznie. I tyle. Może jutro posprzątam.
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ustronie pod miedzą cz.2

Post »

Dobrze, że nie wichura nie wyrządziła większych szkód.
U mnie też dzisiaj co chwilę padało. Wybrałam tylko buraczki, wydam je koleżance, bo w mojej spiżarni już nie ma miejsca. Obcięłam przekwitnięte dalie i tyle. Nie wsadziłam żadnej cebuli :( , a następnym terminem, kiedy będę mogła odwiedzić działkę to środa ( tak na godzinkę), a na dłużej piątek. Tylko życzmy sobie dobrej pogody.
Miłej niedzieli.
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Ustronie pod miedzą cz.2

Post »

Moniko trzecia strona nowego wątku, a ja dopiero się zjawiam :oops: dobrze że zdecydowałaś się otworzyć kolejną część teraz, a nie na wiosnę ;:108 Zima jest właśnie po to, by nadrabiać zaległości forumowe :wink: Zawsze możesz publikować zdjęcia których nie zdążyłaś pokazać w sezonie, a od czasu do czasu widok zimowej działki ;:108
Dobrze że orkan nie poczynił u Ciebie większych szkód, wiało strasznie ;:219 Liście szybko da się uprzątnąć, szkoda tylko zdewastowanych kwiatów :(
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”