Foxowej urosło ...

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Foxowej urosło ...

Post »

To zdrowia :), a rośliny na pewno uda się uratować :)
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Foxowej urosło ...

Post »

Niestety, chyba się nie uda ;:174
Wczoraj "wymontowałam" z doniczki belgijskie awokado. Myślałam, że je przesadzę, ale teraz to już totalnie nie wiem co z nim zrobić ;:185
Łodyżka wyszła praktycznie sama z ziemi, wystarczyło ją delikatnie złapać. Badyl nie ma wcale korzeni, jest zwyczajnie...badylem. Zero jakiejkolwiek "wypustki", która mogłaby się łączyć z ziemią, zero przyczepności. Tak jakby wsadzić patyk w ziemię.
Wyrzuciłam z doniczki wszystko, na spodzie widać, że korzenie kiedyś były i to nawet gęste. Zupełnie jakby je ktoś odciął tuż przy łodydze.
Teraz wcale nie dziwię się, że listki mu nie rosły...
W ziemi oczywiście rój ziemiórek i glistek. Usunęłam ich największe centrum dowodzenia. Ziemia poszła do śmieci.
Awokado jeszcze nie, choć już mu nic nie wróżę.
Wsunęłam badyl w hydrożel i namoczyłam w ukorzeniaczu.
Teraz to jakby ukorzeniać nową zdrewniałą roślinkę , więc albo się ukorzeni... albo nie.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Foxowej urosło ...

Post »

Frustracji dalszy ciąg...

Awokado nie odżyło.
To już chyba amen. Totalna klęska. :cry:
Smutno mi jak patrzę na pusty parapet, miałam sentyment do niego. Od niego się zaczęło w sumie to wszystko - cała przygoda z forum i egzotykami i zapełnianie parapetu. Jak każda moja roślina miała ze sobą związane wspomnienie. Szkoda mi go.

Żeby było weselej tato wczoraj oświadczył mi że znów na działce jakieś skończone bydle oberwało nam całą pigwę.
A tak mi się marzyła herbatka z pigwą... Zaczęłam też suszyć ją do wianków. I klops.

Opadły mi trochę ręce. W dodatku przez nasze choroby nie mogę się ogrodniczo realizować, więc coraz bardziej czuję, że mi czegoś strasznie brakuje.



Obrazek

Obrazek

Dodaję to zdjęcie na prośbę kilku osób. To właśnie zobaczyłam po wyjęciu rośliny z doniczki.
Najdziwniejsze dla mnie było to co w worku - ta ziemia była spleciona gęstymi korzeniami!
Na innym wątku sugerowano mi, że to przez przelanie czy tam przez suszę ( właściwie to sugerujący to sam nie mógł się zdecydować) jednak nie wydaje mi się...
Szczególnie, że już jakiś czas temu coś takiego widziałam :
Obrazek

To moje kiwi. Rosły od wiosny, chwaliłam się nimi tutaj. Aż przestały i uschły. Wyciągałam je z ziemi jak zapałki... Z tym, że je szybko uratowałam przesadzaniem.
To samo było z sadzonkami roślin do ogrodu - siewki się przewracały jak ścięte drzewa.
Na wiosnę będę dużo siać, nie mogę sobie pozwolić znów na powtórkę.

Wczoraj spojrzałam na moją ścianę i parapet i stwierdziłam, że mam o co walczyć. Moje parapety diabelnie mnie cieszą. Jedne roślinki przysypiają na zimę, inne odżywają w mieszkaniu, ale wszystkie póki co są silne.
Mała zielistka puszcza nowe listki
Obrazek
Dostała miejsce na ścianie, za jakiś czas dostanie też nową większą doniczkę z osłonką. Osłonkę oczywiście sama plotłam :)

Begonię też przymierzyłam do ściany. Wygląda fajnie. W dodatku na jesień zrobiła się piękna. Wydaje mi się, że jako jedyna cieszy się z braku słońca ;)
Obrazek

Do życia i kwitnięcia zabiera się też papryczka... :shock:
Obrazek
Jest to dla mnie lekkie zaskoczenie, bo to takie nieplanowane dziecię było. Młoda wysiała i stało tak na balkonie i stało, aż wreszcie się załapało do domu z innymi. No i poszło w kwiaty. Ciekawe co z tego będzie...

z kolejnego koleusa zrobiłam 2 następne :D
Obrazek
a ten z tyłu to aloes o którym kiedyś pisałam -zabrałam z kompostownika.
Ten się rozrósł, choć młoda bez przerrwy urywa mu listki i okłada sobie wszelkie obtłuczenia, ale puścił też malutkiego. Malutkiego ukorzeniam w hydrożelu , z powodzeniem. Jeszcze trochę i bedzie gotowy do zasadzenia. Planuję gdzieś w głowie doniczkę taką "na sucho" z kilkoma róznymi roślinkami.

W hydrożelu też eksperymentuję z korzeniem imbiru, ale tak czuję, że się to nie uda, bo od początku korzonek był jakiś szarawy. Już kiedyś tak sadziłam, ale zgnił niestety.
Wysiałam też figę i znów trochę cytrusów - pomelo, grapefruity itd. Szukam jeszcze pestek w limonkach, ale zaczynam w to wątpić czy one mają pestki...
No i mam też pestkę awokado, która już pęka - mój tato kiedyś jadł z młodą i wrzucił mi do słoiczka. Dość szybko zareagowała, więc jak dobrze pójdzie to może będę mieć kolejne awokado.

Mam jeszcze parę ambitnych planów,ale póki co się nie zdradzam.

Nie mogę się doczekać już wiosny jak zacznę siać do ogrodu. Mam sporą kolekcję nasion.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Foxowej urosło ...

Post »

Już po awokado niestyty :cry:
U mnie aktualnie sadzonki 6 miesięczne wyglądają tak:
Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Foxowej urosło ...

Post »

Straszna szkoda. ;:145
Na szczęście moje drugie ma się całkiem dobrze.
Chyba rówieśnik Twojego :)

To zdjęcie z maja, czyli ma właśnie jakoś pół roku ;:138
Obrazek

Wszystkie moje parapetowce w sumie mają pół roku :)
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Foxowej urosło ...

Post »

A chyba właśnie w maju sadziłem, aktualnie mam chyba 12 sadzonek awokado, różnej wielkości, największe miały ponad 1,2m ale musiałem po zimie prawie 1m odciąć by je ratować.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Foxowej urosło ...

Post »

Wow, to nieźle. Pół metra to chyba taka wygodna wysokość jak na domową hodowlę - w sensie, że roślinka nie jest za wysoka i łatwa w ulokowaniu nawet na parapecie.
Moje właśnie teraz ma jakieś pół metra (ok 47 cm), daję mu jeszcze podrosnąć, ale może na wiosnę je przytnę, bo wolę mniejsze drzewka :)

Awokado łatwo się sadzi, bo kiełkowanie pestki jest fajnym doświadczeniem, ale co potem z drzewkami jak się ma takie małe mieszkanie jak ja :D
W moim przypadku 2 pestki to aż nadto, choć bym siała wszystko jak leci.
Tak z ciekawostek, bo znalazłam na dysku przeglądając foty z maja :
Obrazek
To dwie pestki - jedna moja ta co skiełkowała, a druga to pestka, którą mi przyniósł tato. W porównaniu ze standardową pestką była ogromna. Oczywiście próbowałam z niej wyhodować drzewko, ale niestety się nie udało. Zobaczymy co mi wyjdzie z tej co teraz kiełkuje, póki co idzie bardzo szybko.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Foxowej urosło ...

Post »

Ja tych nowych półrocznych nie będę przycinał jak na razie i tych starszych prawie 2 letnich też nie.
A jeżeli byś chciała nowe nasiona awokado to w Auchanie są 2zł za sztukę, najniższa cena ze wszystkich sklepów,bo w innych cena to 4zł w góre.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Foxowej urosło ...

Post »

Grigor,
Ty chyba możesz sobie pozwolić, bo masz szklarnię (?). U mnie w mieszkaniu może urosnąć góra pod sufit :lol:
Ale wolę żeby pozostały mniejsze , choć pewnie którąś roślinkę puszczę na duże drzewko, bo cały czas myślę tu pod kątem wielkiej donicy (na wsi).
Na nasiona kupne się nie skuszę, bo jak już wiadomo ja wszystko robię "recyklingowo", a jemy tyle różnych owoców , że zawsze coś do siania się znajdzie ;) Ale dzięki za info.
Choć z tym określeniem "nasion" mnie zaskoczyłeś, wyobraziłam sobie takie standardowe małe nasionka i zgłupiałam gdzie co i jak :D. Dopiero przegoglowałam i widzę, że chyba chodzi o pestkę, tak?
Pytanie tylko czy taka pestka nie jest już za stara do siania, za sucha, za długo leżąca bez wody?bo wiem, że też sprzedają z niej różne produkty i używają w kremach, odżywkach itd.


A z nasion zdobyłam wczoraj nasiona pomelo. Całe 2 :;230 na taki wielki owoc.
Zobaczymy czy będą dobre, bo nie wszystkie są. Większość była wielkości nasion papryki.
Zasiejemy zobaczymy.
Tylko doniczek muszę dokupić bo zaczyna brakować.
Wczoraj porozsadzałam cytryny. Z jednej doniczki zrobiły mi się 4.
Mam nadzieję, że wszystkie dobrze to zniosą.
Teraz kolej mandarynek, szczególnie, że krążą nad nimi ziemiórki.

Odkąd wyrzuciłam ziemię z belgijskiego awokado to ziemiórek jakoś mniej, widuję pojedyncze sztuki.
Nawet dodałam jeszcze jedną miseczkę z zółtą wodą.
Zrobiłam tak kuszącą wodę, że wszystkie lgną do niej - pożyczyłam od dziecka trochę jaskrawej bibuły na dno i płyn do kąpieli "cytrusowe żelki", zrobiła się z tego fajna zółta galaretka i łapie mnóstwo muszek. Sprawdziła się nawet lepiej niż konstruowane z przepisów płyny i lepy.
Jakby się okazało , że to już koniec moich problemów z ziemiórkami to byłabym przeszczęśliwa.
Ale się nie napalam, bo już parę takich pseudokońców było.....
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Foxowej urosło ...

Post »

Dla zainteresowanych :
założyłam sobie wątek parapetowy
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 6&t=103573

P?ki co tworzę ale będzie mi miło jak zaglądniecie.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Foxowej urosło ...

Post »

Zajrzę do nowego tematu z przyjemnością. :D
A nie wiem czy się zrozumieliśmy ale chodziło mi że w Auchanie są owoce awokado po 2zł z których możesz sobie nasiona wyciągnąć :D
Właśnie nie wiem jak się powinno pisać, czy nasiono czy pestka, ale na oba mi nie pasują bo te z awokado są za duże na te określenia.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Foxowej urosło ...

Post »

Aaaaa to teraz rozumiem ,hahahah faktycznie lekkie nieporozumienie :;230
W sumie nie wiem, ja tam w nazwach mocno błądzę,ale myślę,że to pestka. Pestka to dla mnie nasionko w łupince.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Foxowej urosło ...

Post »

Polecam ci uprawę bananowców, można uprawiać je w gruncie jak i w domu, rosną bardzo szybko. W Polsce można kupić odmiany rosnące od 1m do 6m.
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”