Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzyk pisze:Cztery pędy na tych szczepkach będą niedługo kwitnąć.

Obrazek
- Jerzy - na tym Adenium jako zrazów do szczepienia użyłeś młodych sadzonek Adenium ? Wszystkie szczepienia zrazów na podkładce dokonałeś w jednym terminie czy szczepienie rozłożyłeś w czasie na kilka dni ? Zapytałem, ponieważ w mojej pierwszej próbie szczepienia sześciu zrazów, na sześciu gałązkach, na jednym Adenium - jeden nie przyjął się. Interesuje mnie czy w przyszłym sezonie będzie możliwość bez szkody - opóźnienia wzrostu, dokonać dodatkowego szczepienia na gałązce na której nie przyjął się zraz ?
Jerzyk pisze: Ten maluch przyjął się w dziwnym miejscu, na czubku gałązki, ale ,że ma już pączki kwiatowe - cud ???
- faktycznie, roślina szczególną "opieką" otoczyła zaszczepiony młody element. Wygląda na to, że został potraktowany priorytetowo - oprócz "normalnej" dawki pokarmu, roślina mateczna dostarczyła dodatkowe ilości "witamin" i soli mineralnych, pobudzających - przyspieszających jego dojrzewanie. Z drugiej strony, zaszczepiony młody zraz, musiał mieć przekazane bardzo dobre cechu w łańcuchu genetycznym.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Akwelan_2009

Tak na tym Adenium jako zrazów do szczepienia użyłem młodych sadzonek Adenium. Stwierdziłem, że takie młode sadzonki przyjmują się bardzo dobrze i jeśli ich kolory kwiatów będą zgadzać się przy kwitnieniu to trzeba oddać hołd sprzedawcy nasion u których je zakupiłem.
To jest to samo zdjęcie zrobione z góry, pędy opuściłem mocno w dół aby szczepienia miały dużo miejsca do wzrostu zarówno w środku jaki po zewnętrznej stronie rośliny. Nowe kwitnienia oczywiście niedługo pokażę.

Obrazek

To obesum wrosło w pień suchego drzewa, przyciąłem je w końcu marca aby się rozkrzewił i właśnie to zrobił. Kwitnie od początku sierpnia.

Obrazek

Jego pierwszy kwiat już prawie przekwita, położył swoje podwójne płatki a środkowe trzecie płatki prawie nie chcą rosnąc większe.

Obrazek

Drugi kwiat już swoje potrójne płatki pokazał w pełnej krasie.

Obrazek

W połowie lipca zaczęły kwitnąć moje największe obesum na dzień dzisiejszy kwitną w pełni.
Zdjęcie zrobione w cieniu.

Obrazek

Tym razem w pełnym słońcu.

Obrazek

kwitnące moje białe obesum.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzy - jestem pod ogromnym wrażeniem ilością kwiatów na Twoich roślinach. Tak obficie kwitnące Adenium, to są rośliny z Twojego wysiewu nasion ? Z tego co pamięta (oczywiście jeżeli dobrze), to pierwsze nasiona wysiewaliśmy m/w w tym samym terminie, tz. wiosną 2010 roku. Super obfite kwitnienie, szczególnie trzeba pochylić głowę, bo mieszkasz blisko naszego "bieguna zimna", co dodatkowo sprawia trudność w opiece nad tymi tropikalnymi roślinami. Twoje Adenium chyba już polubiły - zaakceptowały nasz klimat, pięknie i obficie kwitną, szczególnie pod Twoją fachową opieką ;:138 . Gratuluję takich pięknych roślin i równocześnie dziękuję za cenne rady, jakimi jesteś uprzejmy dzielić się na Forum, odnośnie opieki, forowania naszych podopiecznych.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
AleksandraBdg

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

To i my się witamy po dłuższej nieobecności.

Obrazek
Wysiana daaawno temu :)
Obrazek
Po lewej 2 tygodniowe A.Arabicum, po prawej 1 tygodniowe Adenium o pełnych kwiatach.
Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Faktycznie ta przerwa była znacznie za długa, ale dobrze, że się już skończyła.
Nowe wysiewy super się prezentuję ;:oj i masz w perspektywie trochę "flancowania" takiego, które osobiście bardzo lubię.
Widzę, że zapowiada się obfite kwitnienie na jednym z Twoich Adenium ;:138
Aleksandro, może napisz kilka zdań na temat jak zachowują się Twoje Adenium z naszego wspólnego zakupu. Jeżeli się nie mylę, to na drugiej (środkowej) fotce, na drugim planie, za Adenium z odciąganymi gałązkami przy użyciu sznurka, jest Adenium z tego zakupu. Ja postara się zrobić fotki moich, wstawić do mojego wątku i napisać również kilka zdań, jak się u mnie sprawują.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
AleksandraBdg

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Mieczysława, mam jedną stratę z tych roślin, 4 ladnie pobrały wodę a jedna się ociąga. Dużo nerwów kosztowało mnie to zamowienie,ale na szczęście rośliny wyglądają już duzo lepiej.
Na fotce poniżej są dwie z nich:

Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Aleksandro, u mnie bardzo podobnie, część roślin napiło się, powoluteńku, ale stara się rosnąć, a kilka niestety są ogromnymi marudami, nie poddaję się, "walczę" o każdą z nich jednakowo, bo mają mieć wg katalogu ładne kwiaty. jeżeli uda się wszystkie "uratować, zmusić" do rośnięcia, będę ;:215 mega zadowolony.
Fotki wstawiłem prezentując najpierw tych "maruderów", żeby zakończenie było "weselsze", bardziej optymistyczne :wink: :

Obrazek

Obrazek

- trochę lepiej wzrastają trzy kolejne:

Obrazek

Obrazek

- Adenium na fotce niżej, bardzo szybko podjęło wzrost, ale po jakimś czasie bardzo, bardzo "ostro" wyhamowało", teraz zaczyna ponowni normalnie wybarwiać liście, na "zdrową" zieleń, jeszcze trochę brakuje, ale już nie jest to co było.

Obrazek

- od samego początku, najładniej i bez żadnych "zgrzytów" rośnie Adenium pokazane na fotce niżej:

Obrazek

- wszystkie rośliny mają identyczna opiekę, zarówno pod względem warunków świetlnych, jak i dokarmiania, dlaczego są tak zróżnicowane w wyglądzie - nie wie, ale domyślam się (nie kupować od tego sprzedawcy, nie jest na 100% wiarygodny).

Żeby nie było tak pesymistycznie, to do kwitnienia szykuje się następne Adenium zakupione również w Tajlandii, ale od bardzo wiarygodnego Sprzedawcy, będą pełne kwiaty:

Obrazek

Obrazek

- najbardziej cieszy widok roślin zapowiadających pokazanie kwiatów, gdy hoduje się je od maleńkiego nasionka:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Już nie takie maluchy ,dość grube są i rodzą liście.Podniósł się,ten drugi .Mój "kawałek " Tajlandii.
Obrazek

Obrazek

-- 17 sie 2017, o 18:44 --

Obrazek
Kinia34
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

To moje obesum posadzone było latem 2011 roku.

Obrazek

W 2012 roku posadzone było do doniczki hydroponicznej,
Tą roślinę uprawianą w hydroponice przyciąłem w lutym 2013 roku i trzymałem pod ledami aby się rozkrzewiła, pod koniec marca wyjąłem z boksu - roślina malutkich listków nie zgubiła może dlatego,że była stosunkowo krótko pod sztucznym oświetleniem.

Obrazek

Trzymanie przyciętych roślin pod ledami przeznaczonymi na wzrost roślin bardzo je pobudza do wytwarzania dużej ilości nowych przyrostów. Muszą stać pod sztucznym oświetleniem ok 2 miesięcy, potem najlepiej jak trafią na okno pod słoneczko.
Dziś adenium wygląda tak, przybyło mu również "w pasie"

Obrazek

Podrosło dosyć sporo.

Obrazek

Na początku 2014 roku zostało wyciągnięte z doniczki hydroponicznej.

Obrazek

Zostało posadzone do doniczki hydroponicznej dużej, dostało podłoże mineralną.

Obrazek

W 2015 roku wyglądało już ładnie.

Obrazek

Pod koniec 2015 r. zostało przesadzone do zwykłej doniczki, ponieważ w hydroponice korzenie przerosły do wody i zaczęły się psuć.

Obrazek

To już finał.

Obrazek

Około dwudziestu sztuk adenium trzymałem w hydroponice aby korzenie ładnie podrosły i dostały duże, grube pędy, co kilka miesięcy wymieniam rośliny w doniczkach hydroponicznych. Adenium te są teraz jednymi z ładniejszych roślin.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Po wzroście i intensywnym krzewieniu się Twoich Adenium uprawianych w hydroponice, można wnioskować, że metoda takiej uprawy Adenium, na pewnym etapie - cyklu rozwoju Adenium daje bardzo pozytywne rezultaty. Jerzy - ile godzin na dobę stosowałeś doświetlanie. Piszesz, że doświetlałeś ledami na wzrost - to były pojedyncze "żarówki" led czy panele posiadające ledy o różnej długości fal światła. Jak będziesz dysponował chwilą wolnego czasu, może napiszesz więcej szczegółów w temacie doświetlania.
- Po przycięciu w 2013 roku opisywanego Adenium trzymałeś - uprawiałeś roślinę pod sztucznym światłem czy w okresie letnim, uprawiałeś ją w szklarni ?
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
AleksandraBdg

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzy,jestem pod ogromnym wrażeniem wzrostu u Twoich roślin. Są niesamowite!
U mnie nadal kwitnie moja weteranka:

Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Aleksandro, piękny kwiat, jak możesz pokaż "weterankę" w całej okazałości, bo po wyglądzie kwiatuszka, musi również być bardzo "zgrabną" i na dodatek zapowiada, że odnośnie kwiatów, nie jest to jej ostatnie słowo ;:215 .
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Pelidea

Joanno masz fajne maluszki, widać że dbasz o nie, troszkę później napiszę jeszcze coś na ich temat.

AleksandraBdg

Olu o tej roślinie napisałem tak..
Lepszym sposobem jest posadzenie malutkiego adenium do doniczki hydroponicznej wypełnionej podłożem mineralnym (drobnym), malutkiego korzonka jeśli jest króciutki nie przycinamy.

Obrazek

Jeśli korzonki przerosną doniczkę hydroponiczną to będziemy musieli roślinę wyjąć.

Obrazek

Okaże się, że mamy korzenie nie palowe ale normalne, gęste drobne.

Obrazek

Została posadzona do zwykłej doniczki, korzenie zostały rozłożone i przysypane.

Obrazek

Na tej roślinie, Kolor ciemno fioletowy spróbowałem zaszczepić zraz tej rośliny o którym rozmawialiśmy.
Jeśli się przyjmie, okaże się za około tydzień, to mam jeszcze taki jeden zraz do zastosowania drugi raz. Na tej roślinie zostawiłem jak pisałem dwa pędy o kolorze ciemno fioletowym, które będziesz mogła w razie czego usunąć, ich listki trochę przytnę nożyczkami. Jeśli się przyjmie to liczę na te zrazy od Ciebie.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”