Rhipsalidopsis-Kaktus wielkanocny - BAZA

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Rhipsalidopsis-Kaktus wielkanocny - BAZA

Post »

Rhipsalidopsis-Kaktus wielkanocny

Pochodzenie. Jego ojczyzną jest tropikalna dżungla na południu Brazylii.

Opis. Kaktusy te są epifitami o płaskich lub nieco kanciastych pędach, powcinanych w regularnych odstępach tak, że tworzą jakby odrębne człony. Człony mają 5 cm długości i 2 cm szerokości, są lekko karbowane wzdłuż brzegów. Okres kwitnienia rozpoczyna się w kwietniu i trwa dwa miesiące. Wszystkie gatunki Rhipsalidopsis najlepiej rosną zaszczepione na Eriocereus jusbertii lub na peireskii znanej z tego, że lubi wapń dzięki czemu nie szkodzi jej twarda woda. Najczęściej uprawianym gatunkiem jest Rhipsalidopsis gaertneri, rzeczywiście kwitnący w okresie Wielkanocy o szkarłatnych kwiatach oraz R. x graeseri o kwiatach pomarańczowoczerwonych na zewnątrz i karminowoczerwonych w środku. R. rosea jest również piękną rośliną tworzącą wiele różowych kwiatów, wyrasta jednak zaledwie do 25 cm.

Miejsce uprawy. Ripsaiidopsis powinien rosnąć na tropikalnym oknie lub w szklarni. W uprawie domowej musi mieć wysoką wilgotność powietrza i nie wolno przesuszyć bryły korzeniowej. Przez cały rok powinien stać w pomieszczeniu, latem w miejscu lekko cienistym z dala od bezpośredniego nasłonecznienia, od stycznia w miejscu dobrze oświetlonym, o temperaturze max 12°C. Gdy tylko pąki kwiatowe staną się widoczne, należy przenieść roślinę w miejsce cieplejsze, z którego nie wolno jej przenosić ani przekręcać.

Podlewanie. W okresie wzrostu, od sierpnia do grudnia trzeba podlewać obficie, później aż do utworzenia pąków kwiatowych - oszczędniej, a potem znowu stopniowo coraz obficiej, jednocześnie zapewniając wyższą wilgotność powietrza. Woda powinna być miękka o pH 5 - 5,5.

Nawożenie. W okresie wzrostu nawozimy co dwa tygodnie płynnym nawozem dla kaktusów.

Przesadzanie.
Kaktusa wielkanocnego przesadzamy co dwa trzy lata najlepiej po kwitnieniu.Ziemia powinna być próchniczna z dodatkiem żwiru i piasku.

Rozmnażanie. Najprostszą metodą jest sadzonkowanie. Dojrzałe szczytowe części pędów ukorzeniają się łatwo w temperaturze 22°C. Do ukorzeniania sadzonek najlepszymi miesiącami jest maj-czerwiec. R. gaertneri można rozmnażać również z nasion.

Szkodniki.
Zbyt suche powietrze sprzyja występowaniu przędziorków i czerwcowatych.

Ważne.
Ripsaiidopsis świetnie nadaje się do uprawy hydroponicznej ale nie znosi wapnia dlatego zarówno przy tej uprawie jak i zwykłej w ziemi woda musi być miękka, bez zawartości wapnia.

Zdjęcia pochodzą ze strony http://www.rohdes.dk/default.asp?page=121

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”