Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Wczorajszy upał zniszczył mi brugmansję niemal doszczętnie (i nie tylko ją, padło prawie wszystko na balkonie i nie, nie z braku wody).
Teraz już wiem, co było przyczyną dziwnego wyglądu liści jakiś czas temu - wysoka temperatura, a ja się wtedy zastanawiałam, czy nie za mało/za dużo nawozu, czy właściwy skład, czy nie za mało/za dużo wody, itp.
Czytając o tym, jakie warunki uprawy lubi, nie przyszło mi do głowy, że w tej szerokości geograficznej może być brugmansji za ciepło.
A tu taka "niespodzianka"... Brak słów po prostu :(
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Bea_ta
50p
50p
Posty: 98
Od: 7 wrz 2012, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik (śląskie)

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Upał raczej nie zniszczy, tylko brak wody, może wiatr poniszczyć liście. U mnie stoją w miejscu, gdzie upał jest niemiłosierny, jeśli są podlewane to nic im nie jest.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Na termometrze do plus 50 stopni skończyła się skala. W cieniu było plus 38, na słońcu - nie wiem, ile.
Każdy organizm żywy, rośliny również, ma górną granicę tolerancji temperatury.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Pozwolę się wtrącić, ale myślę że nie ma co wyciągać wniosków z jednego przypadku. To, że Twoja datura ma problemy z liśćmi to może nie tylko ze względu na upały, ale jak to zauważyła Beata ze względu na niedobory wody albo po prostu trafił się Tobie slabszy egzemplarz.
Warto poczekać na opinie innych, jak im zachowywały się datury w tym okresie. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

U mnie upały najwyższe w kraju od poniedziałku, datury podlewam dwa, trzy razy dziennie, wlewam wodę szlauchem do pełna a i tak te największe wyglądają jakby ciągle im było mało, dopiero wieczorem się prostują, jednak nigdy nie zauważyłam czegoś co opisujesz, pojedyncze liście żółkną ale słońce nie pali mi datur -dodam też, że większośc jest na wystawie południowej. Może faktycznie trafił Ci się słaby egzemplarz albo datury zbyt młode i za mało wody, nie wiem.
Mój najmłodszy nabytek siedzi bezpośrednio w ziemi i jak na razie ładnie wygląda mimo upałów.
Wszystko jest jednak możliwe - ja mam niebywałego pecha do pewnej odmiany, która już drugi rok z rzędu mi zgniła w maju mimo ładnego zimowania, posadzenia bezpośrednio do ziemi i z dwóch róznych źródeł nabyta. Bo jakby mało tego było to z pierwszej jak na złość nie chciał się żaden pobrany badylek ukorzenić. Tym razem ledwo jeden patyczek mi się uchował, może więc w przyszłtm roku będę z nią miała więcej szczęścia.
No a teraz w końcu zaczyna się coś dziać, zakwitła różowa


Obrazek

I angels flight variegata, jeszcze się kwiaty nie wybarwiły ale już są piękne



Obrazek
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Niedoborów wody nie ma, raczej nadmiar może być problemem.
Jest młoda i delikatna, przesadzę ją dziś do ogródka, myślę, że to pomoże (przeniesiona wczoraj po południu do chłodnego mieszkania, w ciągu doby wypuściła młode, ładne listki).
Na balkonie mam prawdziwy piekarnik, mało co tu przeżywa. A odkąd jest klimatyzacja - jest gorzej, bo dodatkowo dmucha gorącym powietrzem (nie bezpośrednio, ale ma ogromny wpływ na temperaturę na całym balkonie).
Liczyłam, że brugmansja da radę, ale najwyraźniej - nie.
O dziwo iglakom i pelargonii pachnącej nie szkodzi, wręcz przeciwnie.

Może więc niekoniecznie jest to wina słabszego egzemplarza (czego rzecz jasna nie wykluczam), a po prostu brugmansja nie lubi aż takiego ciepłego podmuchu.
Jeśli nikt nie testował uprawy brugmansji w pobliżu klimatyzatora, to zapewne nie będzie miał podobnych doświadczeń.
Oczywiście mogę nie dzielić się swoim doświadczeniem, dotychczas uważałam, że warto, bo może się komuś taka wiedza przydać.
Ja np. chętnie dowiedziałabym się, co można uprawiać w tak ekstremalnych warunkach, nie chciałam całkowicie rezygnować z roślin na balkonie.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
stapeliowaty
100p
100p
Posty: 198
Od: 10 lip 2012, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Nie pryskałaś może swojej datury na jakieś robactwo? Niektóre pestycydy potrafią popalić rośliny w połączeniu z wysoką temperaturą i ostrym słońcem.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Tak, pryskałam.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 614
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Witam,
W tym roku chyba skończę moją ponad dziesięcioletnią przygodę z daturą.
Wczoraj u nas w nocy była burza i w efekcie dwa silne pędy już z kwiatami leżały na ziemi.
Obrazek
Poza tym na coroczne wykopywanie i przewożenie rośliny powoli brak mi sił.
Ale miejsce po daturze zajmie hortensja. Miła była przygoda :(
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Andrzeju rozumiem, u mnie wciąż krzyczą, że tak męczę kręgosłup przy daturach.
Black Rose nikt tu nie neguje tego co stwierdzasz, raczej tyle ( co i ja miałam na myśli), że nie mamy tego typu doświadczenia, ale jak wspomniałam na swoim przykładzie też do pewnego momentu byłam przekonanna, że datury nie da się przelać jak widać się da. Podobnie u Ciebie za gorące powietrze też może się w pewnych przypadkach daturze nie podobać. Mogło się na to złożyć kilka czynników, jak choćby opryski. Grunt aby Ci odżyła i jak najbardziej dziel się swoim doświadczeniem. Ja tam też żadnym ekspertem nie jestem, piszę tylko to co obserwuję u siebie a też przez te wszystkie lata uprawy datur ( kilkanaście lat) miałam zupełnie inne doświadczenia bo przez wiele lat żadnych problemów ze szkodnikami nie miałam. Nawet długo nie wiedziałam, że istnieje takie wredactwo co się przędziorkiem nazywa dopóki nie zaczęłam sprowadzać większej ilości roślin. I tak naprawdę dopiero od tego momentu zaczyna się moje doświadczenie, bo łatwo uprawiać coś co nie sprawia problemów, dopiero jak zaczyna to się robią schody...
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
bettysolo
500p
500p
Posty: 567
Od: 12 paź 2010, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Czy daturom może szkodzić słońce w nadmiarze ?
Teraz w te upały liście smętnie zwisają prawie bez życia i dopiero wieczorami się prostują
Ale i tak jakieś takie popalone są przez słońce. Może trzeba ją gdzieś przestawić gdzie będzie mniej gorąco ?
Kwitnąć też nie ma zamiaru mimo nawozów.
Pozdrawiam Beata :)
majreg
200p
200p
Posty: 448
Od: 11 maja 2015, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Betty, moje stoją w pełnym słońcu i więdną jak mają za sucho. Jak jest skwar to podlewam je 2 razy dziennie i nawet parę pączków jest ;:138 . Liście po opryskach znacznie się polepszyły ;:215 .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Kama1107
50p
50p
Posty: 51
Od: 30 maja 2017, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Moje są wreszcie obsypane pąkami :)



Obrazek

Obrazek



Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”