Begonia - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Begonia stale kwitnąca choruje a właściwie umiera

Post »

Mam te Begonie co roku i w jednym są piękne w innym marne...
Zauważyłam, że doskonale rosną w miejscach nienasłonecznionych, jak Fuksje... Nie w pełnym cieniu, ale świetlistym, jak to się ładnie nazywa... Pełne słońce powoduje ich przypalanie... I wbrew temu co piszą, one nie lubią torfu... Ten dostępny u nas wysusza się mocno i robi jak wiór, jak tylko chcemy roślinę przesuszyć, co jest jest jej wskazane od czasu, do czasu... A te Begonie lubią wilgotne podłoże, nie mokre, ale i nie wysuszone... I ze względu na mięsiste łodygi, które gromadzą wodę, w ubiegłym, mokrym roku, złapały mi grzyba... W tym, który, jak do tej pory, jest suchy, podsychają im kiaty... Ale ogólnie rosną nieźle...
Nie cierpią zalanej ziemi, takiej zbitej, która zatrzymuje wodę...
Tyle z mojego doświadczenia... Ogólnie, Begonie mam ze dwadzieścia lat...
I jak na złość, nie mogę znaleźć jej zdjęcia...
Po edycji... Znalazłam fotki...
Mokre lato... Fotka z 2011
Obrazek

Suche lato... Fotka z dziś...
Obrazek
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
paulina11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 maja 2016, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Begonia choroby

Post »

proszę o podpowiedź co się dzieje z moją begonią zwisającą? początkowo był biały nalot na środku listka a teraz to... może za dużo podlewam? codziennie wieczorem.
Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: begonia -co z nią?

Post »

Za dużo wody i za głęboko posadzona, wysokie ścianki powodują słaby przewiew podstawy łodyg i ziemi.Swoją begonie po posadzeniu podlewam mniej więcej raz w tygodniu i nigdy nie podlewam bez sprawdzania wilgotności.Jak się ukorzeni i rozrośnie latem podlewam co ok.3 dni.
paulina11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 maja 2016, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: begonia -co z nią?

Post »

dziękuję bardzo, dosypać ziemi i wsadzić ją wyżej czy wystarczy rzadziej podlewać?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: begonia -co z nią?

Post »

Zależy kiedy były sadzone, jeżeli na początku miesiąca, to lepiej ich już nie ruszać, ale podlewać rzadziej i usunąć te liście.Na przyszłość starać się sadzić begonie płycej i dać im drenaż pomimo otworów doniczce.
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Begonia choroby,problemy

Post »

Moja begonia marmaduke zaczęła wypuszczać takie liście:
Obrazek
Obrazek

Czy to może oznaczać że ma za mało światła?
stoi w pokoju o wystawie południowej 1,5 m od okna i nie padają na nią promienie słońca
stoi tam też begonia soli mutata i też słabo rośnie wypuszcza liście ale się ociągają coś
jedynie begonia sceptrum rośnie jak szalona :)
Rośliny mam od 2,5 mies.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18649
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Begonia choroby,problemy

Post »

Za ciemne stanowisko, begonie potrzebują jasnego z lekkim dostępem do słońca. Inaczej będą słabo rosnąć i mogą stopniowo zamierać. Jeśli masz południową wystawę, postaw nieco bliżej tak żeby słońce nie padało w godzinach południowych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Begonia choroby,problemy

Post »

Dzięki za odpowiedź ;)
a Begonia serratipetala coś słabo się przyjęła i straciła wszystkie liście, pozostały kikut jest żywy i ma śpiące pączki
wystawić ja bardziej na słońce czy powinna być w zacienionym miejscu żeby przetrwać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18649
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Begonia choroby,problemy

Post »

Szczerze, jak miałem begonie i któraś mi straciła wszystkie liście to już mi nie odbiła. Ale może Tobie się uda. Postaw w jasnym miejscu raczej bez dostępu bezpośredniego słońca, może być przefiltrowane przez inne rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Begonia choroby,problemy

Post »

Proszę o radę, bo zawahałam się co zrobić z begonią na zdjęciach. Straciła wszystkie liście, ale 2 tygodnie temu przywiozłam ją na działkę i stoi na powietrzu w rozproszonym świetle. Zaczęła wypuszczać listki i ie wiem czy ją teraz przesadzić, czy jeszcze poczekać aż listki całkiem się rozwiną, czy może pociąć te pokręcone łodygi i porozsadzać.

Obrazek
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18649
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Begonia choroby,problemy

Post »

Na razie nie przesadzaj, stare martwe łodygi pousuwaj.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Begonia choroby,problemy

Post »

Dobrze , wstrzymam się z przesadzaniem. Łodyga jest pokręcona i chyba ukorzeniona w kilku miejscach, naliczyłam 14 czerwonych żywych czubków i tylko malutki kawałeczek Ikikucik) -jakby odnóżki - uschnięty.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia choroby,problemy

Post »

Co się dzieje z moją begonią?
Zmienił się tylko ten jeden liść, ale wygląda to nieciekawie. On w ogóle był jakiś taki ucięty, może to dlatego? ale wtedy by chyba po prostu usechł a nie jakieś plamy jak grzybica
Ta maculata jest ze mną od ok. 2 tygodni, raczej wątpie żeby dopiero teraz odchorowywała podróż.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”