Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Doniczka storczykowa odpada od razu. Będzie za lekka, poza tym nie wiem ale korzenie sagowca mogą być wrażliwe na światło, a tym bardziej słońce. Ja mam swojego w palmówce, ale na tym etapie może być po prostu zwykła tylko bardziej większa doniczka - nawet parę cm na średnicy żeby korzenie mogły bez problemu rozrastać się na boki.
Jeśli włókno kokosowe samo odpada z podłoża to możesz delikatnie otrząsnąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Storczykową zamierzałam włożyć w ceramiczną osłonkę. Zawsze pilnuję, by woda na dnie nie zalegała, a jest mi łatwiej, bo widzę czy ziemia sucha czy nie. Będzie chyba za mała - 12 cm. Prawdę mówiąc, lubię storczykowe doniczki. Palmowa doniczka ma 14 cm średnicy, ale znowu będę się zastanawiać przed każdym podlaniem :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Storczykową doniczka może być za mała, choć można ją rozciąć jak korzenie się nadmiernie rozrosną i przesadzić bez ich naruszania do większej. Możesz wykorzystać obie doniczki storczykową włożyć do palmówki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Od miesiąca jestem szczęśliwym posiadaczem sagowca, którego kupiłem za... dychę! A jest całkiem spory.
obecnie stoi sobie przy oknie, ale nie bezpośrednio na słońcu. Moje pytanie dotyczy zimy - czyli jeżeli w tym okresie będzie stał w ciemniejszym miejscu, to czy mu to nie zaszkodzi? Czy wystarczy po prostu ograniczyć podlewanie do raz w miesiącu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

W okresie jesienno-zimowym powinno się sagowca trzymać w chłodnym, a nie ciemniejszym stanowisku... Jeśli takiego nie masz, to musisz mu zapewnić jak najjaśniejsze i podlewać go częściej niż raz na miesiąc, to nie jest sukulent.
Proponuję poczytać obie części tego wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Czytam, czytam. Jest dość długi. ;)
Przestawi się to i owo i będzie i jasno i chłodno.

Spotykam się z opinią (z tego co rozumiem błędną), że sagowce uwielbiają ciasne doniczki. Ciekaw jestem skąd to przekonanie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Sagowce potrzebują obszernych doniczek, chociażby z tego względu, że nie lubią przesadzania. Poza tym one najlepiej rosną w gruncie, co niektórzy robią.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mirel-a
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 sty 2019, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Witam,
Proszę o pomoc. Mój sagowiec zżółknął. Stoi od jesieni w tym miejscu (pod oknem dachowym), od wiosny do końca lata był na dworze, nic się z nim nie dzialo. Ma ziemię do palm, na dole doniczki keramzyt. Przez parę dni nie odslanialam okna, podlewam 1 szklanke na tydzień. Jak go uratować? Co z liśćmi? Poobcinać?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Mało, że ma ciemne stanowisko to jeszcze przez kilka dni zrobiłaś mu całkowite zaciemnienie. A co to jest jakiś sztuczny kwiat :?: :?: :?:
Sagowiec, jak i wszystkie rośliny potrzebują światła przez cały rok, a nie tylko latem. W tak ciemnym miejscu jak ma być przeprowadzany proces fotosyntezy?
Liście już mu zielone na powrót się nie zrobią. Znajdź mu bezwzględnie jasne stanowisko tuż przy normalnym oknie, a na to stanowisko kup sobie jakieś sztuczne kwiatki.
Druga sprawa nie podlewa się roślin cyklicznie co do dnia, a w okresie jesienno - zimowym nieco rzadziej, zwłaszcza sagowce. Wierzchnia warstwa ziemi powinna przeschnąć. Trzecia sprawa, rośliny wymagają przepuszczalnego podłoża, tj mieszanki ziemi i rozluźniacza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Kupiłam takiego bidulka w markecie, bo żal mi się go zrobiło. Myślałam, ze to palma :heja
Poczytałam o uprawie sagowca, ale mam jedno pytanie - chcę go przesadzić, ale nie wiem o ile większa powinna być nowa doniczka.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Dużo większa, było omawiane w tym wątku nie raz - tutaj możesz dać o 3 - 4 cm większą na średnicy. Oczyść z tego włókna kokosowego, tylko delikatnie bo korzenie sagowca są delikatne. Na dno doniczki daj warstwę keramzytu jako drenaż.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Dla jednego dużo to 5 cm, dla innego to 10 cm, dlatego wolałam się upewnić.
Przesadzę i mam nadzieję, że uda mi się zachować roślinę.


---16 lip 2019, o 21:50---

Akcja ratunkowa się udała :heja Mój bidulek puszcza nowy liść ;:oj
Obrazek

---31 lip 2019, o 20:31---

Moja radość była przedwczesna, zobaczcie, co za liść wyrósł ;:218
Chyba za dużo nawozu, bo nic innego nie przychodzi mi do głowy.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Raczej za mało światła. Nawoziłaś nie przekraczając dawki na opakowaniu?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”