Cytryna z pestki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Cytrusy z pestek

Post »

Otóż posiadam dwa cytrusy z pestki : jeden 5-letni i jeden ok. 2-letni.
I jestem ciekawy, czy dałoby zaszczepić się na którymś jedną gałązkę kwitnącej rośliny (np. cytrynka skierniewicka), tak, aby owa gałązka była w stanie kwitnąć i owocować, podczas, gdy reszta rozwijałaby się normalnie?
Nie umiem niestety określić na 100 % gatunku tych cytrusów (wydaje mi się, że 5-letni to grejpfrut, bo nie ma wcale kolców, natomiast 2 letnia to mandarynka) i w związku z tym nie wiem, czy na grejpfrucie da się zaszczepić np. cytrynę?

Z góry dziękuję za pomoc, bo zostało mi jeszcze 15 lat czekania na zakwitnięcie moich roślinek,a chciałbym to trochę przyspieszyć ;)
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

Od razu mówię, że szukałem w temacie "Cytrusy w doniczce", ale nie znalazłem odpowiedzi na pytanie : czy można na jednej roślince z pestki mieć i zaszczepioną gałązkę i oryginalną roślinę?
Awatar użytkownika
paczenko
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 9 maja 2007, o 22:23
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post »

Ktoś kiedyś powiedział, że nie da to się otwartej parasolki do du... eee... nosa wsadzić :D Po prostu szczepka powinna być bez kwiatów a jeśli po zaszczepieniu na nowym drzewie pojawia się pąki kwiatowe należy je usunąć. Nie pamiętam, przez jaki czas trzeba obrywać te pąki, ale w gruncie rzeczy chodzi o to żeby, szczepka dobrze zrosła się z podkładem.
A jeśli chodzi o to czy da się zaszczepić cytrynę na grejpfrucie to nie wiem, ale zakładam, że będzie to bezproblemowe.
bo bajki lubie prawie tyle samo co gorzkie zale ;)
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Cytrus, który wykiełkował ( grapefruit )

Post »

W listopadzie zasadziłem 3 nasionka orzechów ziemnych, które zamówiłem w pewnym sklepie internetowym. Rozwój orzeszka ziemnego opisuję stale w innym temacie. Natomiast tutaj chciałbym poruszyć sprawę roślinki, która wykiełkowała w styczniu z jednego z posadzonych orzeszków. Roślina jest silna i szybko rośnie, toteż po 2 miesiącach ma już 5 listków :D Zaskoczył mnie najmłodszy listek, który wyrósł wraz z "serduszkiem" charakterystycznym dla niektórych gatunków cytrusów (grejpfrut, lima kaffir). Czy to możliwe, aby z nasiona o wyglądzie orzeszka ziemnego wyrósł cytrus? Przecież pestki cytrusów mają całkiem inny wygląd. A może są jeszcze inne rośliny z takimi "serduszkami" przed listkiem?

Obrazek
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Marcin ;)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

To grapefruit może nasiono się gdzieś zawieruszyło albo w paczce z nasionami orzeszków albo wysiałeś w tej samej doniczce co kiedyś cytrusa i orzeszek nie skiełkował. :D
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

Dzięki. Potarłem liścia i rzeczywiście pachnie jak cytrus ;)
Pozdrawiam!
Pozdrawiam, Marcin ;)
gostek125
50p
50p
Posty: 50
Od: 22 lut 2009, o 16:27
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Mam nadzieję, że ktos z was pomoże mi uaktywnić mojego cytrusa.
Juz mówie o co biega. Mój cytrusek ma ni mniej ni więcej tylko 26 lat. To już jest takie drzewko ładne, przycinane i formowane. Kiedy miałem 6 latek (zdradzam więc ile mam teraz :D ) wcisnąłem nasionko z owocu do gleby i tak to się zaczęło. Domyślam się, że to był grejfrut, bo to były czasy PRL i o pomarańczach można było pomarzyć zazwyczaj hehe.
Ale do rzeczy. Miałem nadzieję, że po kilku latach sam z siebie cytrusek zaowocuje. Czekałem cierpliwie, a tu nic. Nawet kiedy osiągnał pełnoletność. Ani widu kwiatka nawet małego.
Co mam zrobić, żeby zaowocował cytrus? Wiem, że jakoś się szczepi z kwitnącym okazem, obwiązuje itd. Ale czy wtedy na wszystkich gałązkach zaowocuje? Czy może tylko na tej jednej zaszczepionej? Może jest jakiś magiczny sposób inny, aby roslinka wreszcie zaczęła owocować?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Powiem Ci tak skoro to drzewko z nasiona to na kwiaty i owoce poczekasz jeszcze z 5-10 lat bo cytrusy z nasion kwitną w 25-30 roku od wysiewu, co do szczepienia - jeśli zaszczepisz na niej zraz z szlachetnej owocującej odmiany to kwiaty i owoce pokażą się tylko na tej szczepionej gałęzi pod warunkiem że szczepienie się przyjmie. Innego sposobu na uzyskanie owoców nie ma. :wink:
gostek125
50p
50p
Posty: 50
Od: 22 lut 2009, o 16:27
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Wielkie dzięki za wyjaśnienie. No, kiedyś gdzieś wyczytałem, ze po 12 latach cytrusy z nasionka zaowocują, ale widocznie to była bzdura.
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

gostek125 pisze:Wielkie dzięki za wyjaśnienie. No, kiedyś gdzieś wyczytałem, ze po 12 latach cytrusy z nasionka zaowocują, ale widocznie to była bzdura.
Nie, to nie bzdura ;) Rośliny z nasionka mogą zaowocować nawet po 7 latach, z tym że nasionko z którego zostały posadzone musiało być wielozarodkowe (z jednej pestki wyrosło 2 lub więcej roślin). Wtedy jedna z siewek zakwita i owocuje wcześniej, a pozostałe normalnie (te 25-30 lat).
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania możesz pisać tu, albo na zaprzyjaźnionym forum http://www.naszecytrusy.pl/forum
Jeśli masz możliwość, pochwal się zdjęciami swojego cytrusa, to musi być niezły okaz :D
Pozdrawiam, Marcin ;)
Ronnie15x
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 gru 2009, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drzewko cytrynowe w domu

Post »

No więc. Mam cytrynę około 10 letnia wyhodowaną z pestki. Rośnie w salonie na parapecie , no i zaczęła tracić liście. Czy ktoś z was zna się na tym i może mi pomóc trochę?? W google mało znalazłem o tym .
Mam więc takie pytania:
1.Czemu liście opadają

Druga sprawa , w tej samej donicy (cytryna ma może z 70 cm na oko) i w tej samej donicy( 33 cm średnicy ) wsadziłem kiedyś dwie pestki (chyba cytryna jedna , a druga też jakiś cytrus, podobna do cytryny) rosną i mają po 13 cm . I tutaj moje pytanie
2.Jak je dobrze przesadzić żeby nadal rosły, bo nie chcę żeby coś się nieporządanego stało . Czy ich korzenie nie wplątały się w korzenie dużej cytryny(tutaj są moje obawy).

Edycja:
Ziemia w donicy jest jak popiół, a podlewałem ją przedwczoraj . Wlałem teraz kubek wody(taki od lodów)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Drzewko cytrynowe w domu

Post »

Poczytaj tutaj, co do ziemi dla cytrusów polecam taką, poczytaj też wszystkie tematy w dziale Poradnia tutaj a w wlonej chwili polecam cały serwis http://www.naszecytrusy.pl/ :wink:
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czas kiełkowania

Post »

Zależnie od warunków i jakości pestek. Moje latem kiełkowały ze 3 tygodnie. Zimą ten czas może się wydłużyć.
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”