Jak to jest z tymi oknami?

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marta80
200p
200p
Posty: 216
Od: 13 wrz 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice - Katowice

Jak to jest z tymi oknami?

Post »

Witam. :wit
Ostatnio dużo czytam o roślinach i zastanawia mnie takie coś:

Często pisze, że dana roślina nie lubi słońca i bezpośredniego nasłonecznienia ale lubi dużo światła (nie ostrego, raczej 'rozproszonego') i dlatego najlepsze będą dla niej okna wschodnie lub zachodnie. I tu mnie to zastanawia: bo na oknie wschodnim słońce wschodzi (czyli 'świeci' do mieszkania bezpośrednio), a na oknie zachodnim zachodzi (czyli znowu świeci bezpośrednio w okna i do mieszkania).
Ja akurat mam okna i z tej i z tej strony, i na wschodnim słońce grzeje MOCNO tak do 13, a od 16 grzeje na zachodnim gdzie mam sypialnię, szczególnie te słońce jest ostre w lato (wiadomo) (i poważnie: czasem jest tak gorąco w nocy że nie da się wytrzymać jak słońce przygrzeje na ściany budynku z ładne 4 godziny w lato), obecnie we wrześniu na wschodnim jest delikatne słońce ale na zachodnim dosyć ostre tak od 15.

Przykład z pewnej strony o storczykach:
Storczyki są bardzo wrażliwie na działanie promieni słonecznych, dlatego aby nam pięknie i obficie kwitły, trzeba na nie szczególnie uważać w okresie od marca do września i najlepiej wybierać parapety okien zwróconych na wschód lub zachód.
I znowu:
Storczyki lubią miejsca jasne, z dużą ilością rozproszonego światła, ale nie lubią intensywnego ciągłego słońca. Idealnym miejscem uprawy jest wschodnia lub zachodnia wystawa.
Tak samo jest z fiołkami:
Fiołki potrzebują dużo rozproszonego światła. Odpowiadają im parapety wschodnich lub północnych okien. Na skierowanych na południe lub zachód trzeba je osłaniać zazdrostką, by gorące słońce nie spowodowało powstawania jasnych plam na liściach.
Więc jak to jest z tym światłem i oknami? Bo wiadomo - rośliny trzyma się przeważnie na parapecie więc nie sądzę, aby te okna były odpowiednie do wyżej opisanych wymagań storczyków. Chyba, że chodzi o to, aby storczyka ustawić gdzieś dalej a nie na oknie?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi i wasze przemyślenia. :-)
Moje zielone:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=47930" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Anetta
1000p
1000p
Posty: 4142
Od: 17 sie 2009, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rypin kuj-pomorskie

Re: Jak to jest z tymi oknami?

Post »

Chodzi o to że najintensywniejsze promieniowanie które mogłoby poparzyć roślinkę nie przystosowaną do upału jest mniej więcej od 12 h do 16h latem więc okna z wystawą północną, wschodnią i zachodnią są najbezpieczniejsze a że wystawa północna ma znów bardzo mało światła wówczas zostają wystawy wschodnie i zachodnie :P
Awatar użytkownika
Marta80
200p
200p
Posty: 216
Od: 13 wrz 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice - Katowice

Re: Jak to jest z tymi oknami?

Post »

Hmm w sumie racja, slonce jest najgorsze miedzy 12-16,tak mysle, ze szczególnie w lato okno zachodnie też jest mocno nasłonecznione a słońce ostre na tyle, że może poczynić szkody :-) ja moje draceny zawsze osłaniałam i dlatego tak mnie zastanawia szczegolnie te okno zachodnie.
Moje zielone:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=47930" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jak to jest z tymi oknami?

Post »

Jeśli doniczki nie stoją na parapecie, lecz na stojakach w małej odległości od okna, to nawet i południowa wystawa nie poparzy. Światło dodatkowo filtruje się jeszcze przez firankę.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”