Królowa jednej nocy

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
pszubart
100p
100p
Posty: 104
Od: 20 cze 2006, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ten liściasty kaktus o dużych czerwonych kwiatach, to czywiście Filokaktus/Epifyllum Akermana (Epiphyllum x ackermannii), a nie Zygokaktus/Szlumbergera Bukleja (Schlumbergera x buckleyi), chociaż oba są kaktusami epifitycznymi i pochodzą z lasów Ameryki Południowej.
:)
Pozdrawiam wszystkich.
mariu5z
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 paź 2007, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: San Juan Capistrano, Kalifornia

Post »

jzdeb pisze:TO JEST KRÓLOWA JEDNEJ NOCY. Zakwita (przynajmniej mi) raz do roku jednym kwiatem, a tu miałam to szczęście, że nawet dwoma kwiatami. rozkwita wieczorem a rano kwiat omdlewa. Co za piękny widok, a jaki zapach !! Obrazek
W Polsce miałem identycznego zdaje się cereusa i też gdzieś wyczytałem że to "królowa jednej nocy". Miał też identyczne kwiaty jak twój, toczka w toczke. Jaki kupiłem tu w stanach taki sam gatunek al ten z kolei kwitnie kwiatami o odcieniu różowym. poza tym wygląda zupełnie jak tak samo. Własnie zakwitnął dwa dni temu i to jest niesamowite bo od czasu jak go przyniosłem ze sklepu dwa lata temu to tylko chorował i wegetował, a tu prosze. I też o poranku troche przymyka kielich kwiatu a w nocy rozkwita jakby się spodziewał jakichś bezsennych pszczółek.
Obrazek Obrazek
Mariu5z
Skype - mariu5z
tengel27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 6 sie 2007, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

mariu5z pisze:
jzdeb pisze:TO JEST KRÓLOWA JEDNEJ NOCY. Zakwita (przynajmniej mi) raz do roku jednym kwiatem, a tu miałam to szczęście, że nawet dwoma kwiatami. rozkwita wieczorem a rano kwiat omdlewa. Co za piękny widok, a jaki zapach !! Obrazek
W Polsce miałem identycznego zdaje się cereusa i też gdzieś wyczytałem że to "królowa jednej nocy". Miał też identyczne kwiaty jak twój, toczka w toczke. Jaki kupiłem tu w stanach taki sam gatunek al ten z kolei kwitnie kwiatami o odcieniu różowym. poza tym wygląda zupełnie jak tak samo. Własnie zakwitnął dwa dni temu i to jest niesamowite bo od czasu jak go przyniosłem ze sklepu dwa lata temu to tylko chorował i wegetował, a tu prosze. I też o poranku troche przymyka kielich kwiatu a w nocy rozkwita jakby się spodziewał jakichś bezsennych pszczółek.
Obrazek Obrazek
To co macie to są echinopsisy, a nie cereusy, a tym bardziej nie jest to "królowa jednej nocy". Hybrydy rodzaju Echinopsis kwitną w różnych kolorach, nie tylko białych.

Natomiast prawdziwa "Królowa jednej nocy" to Selenicereus grandiflorum. Czasami mylnie nazywa się tak jeszcze Epiphyllum oxypetalum.
Dawid
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dawidzie ,witaj ! :P

Muszę Ciebie również rozczarować co do jednej jedynej słusznej nazwy dla Qeeen of The Night.
Dlaczego ?? juz kiedyś tłumaczyłam, nawet wśród botaników nie ma zgodności ,który
z całego szeregu ma być tą ;:76 .
Pewnie był pierwszy znaleziony cereus tak nazwany,a póżniej na podobieństwo kwiatów
powstała cała reszta.
Wobec takiego braku spójności ustanowiono posługiwać sie nazwami botanicznymi, wszystkie
są nocnego kwitnienia i obecnie, w grupie którą można nazywać Królowa Jedne Nocy jest kilka bez błędu w nazewnictwie.

cytuję:
The names Q. of the N. & Nightblooming Cereus can be applied to various genera
and species of Cactaceae that have large nocturnal flowers [typically each
flower lasts only one night but the plant will have many more flowers].
Selenicereus, Hylocereus, even Epiphyllum and various Cereus spp. [btw., C.
greggii was in Peniocereus, last time I looked] might be indicated here. What
do the stems of this one look like?

http://groups.google.pl/group/sci.bio.b ... 9160e6629f
**********************


http://en.wikipedia.org/wiki/Queen_of_the_Night
Nightblooming cereus
From Wikipedia, the free encyclopedia
(Redirected from Queen of the Night)
Jump to: navigation, search

Nightblooming cereus (night-blooming cereus, night blooming cereus), Reina de la noche or Queen of the night are names of many cacti - among others:

Selenicereus grandiflorus - the genuine" queen of the night
Peniocereus greggii or Arizona queen of the night
Epiphyllum oxypetalum
Hylocereus undatus
See also nightblooming cactus.

Queen of the night also refers to Cestrum nocturnum, or night blooming jasmine.

Queen of the night is a popular "black-flowered" cultivar of tulip.

"Queen of the Night" is also the name of a major character from Die Zauberflöte (The Magic Flute) by Wolfgang Amadeus Mozart.

Queen of the Night is the new name of a Babylonian goddess sculpture formerly known as the Burney Relief.

It could also refer to "Queen of the Night (song)," a song by Whitney Houston.


http://davesgarden.com/pf/showimage/128583/
http://www.phoons.com/QueenOfTheNight/
http://www.ecology.org/ecophoto/article ... oxypetalum


Przepraszam,że przytaczam oryginalne fragmenty w jęz.angielskim ale nie chcę interpretować tego co wiadome.

Z ciekawostek podam jak *chodzą nazwy* zwyczajowe po świecie-co oznacza i gdzie??

Queen of the Night
w chińskiej literaturze występuje pod nazwą
Beauty Under the Moon
-na Tajwanie "Night Beauty"
-Finlandia "Princes of the Night"
-na Hawajach "Hawaiian cactus"
-w USA Cincinnatti Nevada - Babe in Manger -z przekazu religijnego,
wyobrażenie ponieważ jego kwitnienie kkojarzone jest z dzieciątkiem w stajence z gwiazdą w dłoni
-Duchman's Pipe
-Canada Queen of the Night
Night bloomer
Madonna plant
pre-historia -plant Star of Bethlehem
frangrans ambriosial

N-BC Night -Blooming Cereus


Jestem na etapie opracowania materiału szerszego w tym temacie,będzie tłumaczenie i interpretacja.
Osobiście mam od wielu lat własną kolekcję kilku ciekawych z tej *rodzinki* okazów i ciągle powiększa się o nowe :shock: ,równie ciekawe.

Z praktyki własnej i uważam ,ze należy w dyskusji rozpoznawczej używać nazw botanicznych,zupełnie drugorzędnym jest stosowanie nazw dodatkowych, upiększających.

Podobne zawirowania mamy wsród storczyków , gdzie ten sam, może nawet z tego samego klonu storczyk w Ameryce ma inną nazwę nadaną , niż w Europie.To akurat jest efekt umowy
dystrybucyjnej ale jest i upowszechnia się i będzie rodziło spór ,a na pewno pytanie -to co ja mam?
Zmiany nazw już występują w obrębie UE np-kontynent a Wyspy Brytyjskie.


Ale zafundowałam deser niedzielny :P prawdziwy ,królewski nawet wygląda jak edykt :P


pozdrawiam po królewsku

Obrazek
J ;:76 OVANKA
mariu5z
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 paź 2007, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: San Juan Capistrano, Kalifornia

Post »

To co macie to są echinopsisy, a nie cereusy, a tym bardziej nie jest to "królowa jednej nocy". Hybrydy rodzaju Echinopsis kwitną w różnych kolorach, nie tylko białych.

Natomiast prawdziwa "Królowa jednej nocy" to Selenicereus grandiflorum. Czasami mylnie nazywa się tak jeszcze Epiphyllum oxypetalum.[/quote]

Wobec tego dziękuje za wyprowadzenie mnie z błędu i pozdrawiam. :D
Mariu5z
Skype - mariu5z
Awatar użytkownika
DawidS28
200p
200p
Posty: 248
Od: 1 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

I kolejne spory o Królowa jednej nocy.
Wg. mnie to Selenicereus grandiflorus, ale jest tez duz zwolenników Epiphyllum oxypetalum.
Sporu raczej nigdy nie uda się rozwiązać. :D
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dawidzie witam :P

To nie są kolejne spory- to jest rzeczywistość ,która dotyka prawie wszystkie kwiaty,wszystkie gatunki żyjące na ziemi..
Są dwie zasadnicze kwestie i warto wiedzieć jak je odróżniać:

-istnieje ustalenie taksonu z nazwą botaniczną i to jest pierwszorzędne dla
botaników,znawców, rozmów ,prac,oficjalnych publikacji i zawsze to będzie
nazwa łacińska i....wiemy gdzie jesteśmy.

-istnieje drugi obieg -nazwy zwyczajowe ,który jest księżycową dowolnością
wskazałam,jak można nazywać i gdzie,kwestia upodobania,posiadania w terenie,
tradycji itp....A czy Królowa, Księżniczka,czy Promyczek itp...określenia upiększające......pozostanie w sferze fantazji.

Tradycja nazw nadawanych jest bardzo długa, zazwyczaj działa automatyzm po odkryciu skarbu. Lepiej rozróżnić delikwenta niż łacinskiej nazwy, a na wyprawach po..uczestniczy 1-2 botaników ,reszta uczestników poszukiwaczy nie zrozumie łaciny, jej nie zastosuje .I tak, póżniej na stałe przylgnie:P przy roślinie ,często z nią wędruje.
Nam też łatwo nie przychodzi. I tu pomocą są prawie dla wszystkich i dobrze,ze
istnieją skróty myślowe,określenia itp....


My też często błądzimy- a najbardziej uśmiecham się, gdy próbujemy identyfikować na naszej stronie popularnego kwiatka - i trafiamy *bingo* tyle , że on już nie nazywa się XXX ale YYY bo jest w inaczej od dnia... zakwalifikowany.
Czyli znaliśmy roślinę, teraz ...już mniej :P .
Zobaczysz co będziesz miał w kaktusowatych :P :P ,tych mniejszych.

Już nie piszę tego,ze takiego ruchu jak w taksonach toślin ,nie ma na autostradzie- przenoszenie- kwalifikacji roślin - zmiana w szeregu-zmiana nazw.Współczuję naukowcom
w tej dziedzinie,bo chyba już sami pogubili się w tych zmianach.Ale to ich praca :P , my pokutujemy :wink:

z Wikipedii: cyt.
Omawiając takson należy pamiętać, że nazwa ta odnosi się do ściśle określonej grupy osobników, np. skowronków (takson skowronek w randze gatunku) lub kotowatych (takson kotowate w randze rodziny). Kategoria gatunek nie jest taksonem, ale gatunek do niej zaklasyfikowany - jest.

Dawidzie!!
Mozesz przyjmować,ze Seleni.....to Królowa, ja powiem że Epi Oxypetalum :P i nikt nie zrobi błędu - wskazałam,ze jest grupa,która można tak nazywać i to się upowszechnia.

przypomnę:
Queen of the night are names of many cacti - among others:

Selenicereus grandiflorus - the genuine" queen of the night
Peniocereus greggii or Arizona queen of the night
Epiphyllum oxypetalum
Hylocereus undatus
See also nightblooming cactus.


i to jest w materiałach oficjalnych.Więc można tylko podzielić się na zwolenników jednego lub drugiego,trzeciego czy...


Dobrze,ze piszemy o tym- na całym świecie trwają dyspóty - efektem jest przybliżanie piękna i wiedza,w ten..... ;:24 sprytny sposób również upowszechniana ;:23


pozdrawiam J ;:76 VANKA
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

a tak dla przyjemności oglądania podam link na spektakl - to prawie 6 minut,ale warto


http://www.youtube.com/watch?v=MLknZdEh78Y

pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
DawidS28
200p
200p
Posty: 248
Od: 1 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jovanko, ja głównie opieram się na nazwach botanicznych i nie mam problemu. Nie jestem zwolennikiem nazw zwyczajowych. Niejednokrotnie jedną zwyczajową nazwą okresla się kilka podobnych roślin i mamy problem. :D
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

:P :P :P Dawidzie :P - nie nazywaj problemem tego , co nie jest problemem.

Pokazując troszkę więcej opracowań tematycznych, staram sie ,aby każdy z nas czytających wyrobił sobie własną opinię jak musi :P w tej sprawie i był na ..topie z wiadomościami.
Być może :roll: ...jest tego zbyt dużo, ale tak widzę rolę forum.czyli porozmawiać o czymś więcej niż wiadome ,pokazać nowości, wieści i ciekawostki.
Chyba , że się mylę co do potrzeby.

W swej amatorskiej pasji zaczynamy wchodzić w ten obszar nauki,dzięki internetowi-
gdy ja zaczynałam hodować kwiaty ,pojęcie wystarczało np.kaktus ,który jawił sie egzotykiem
z kolcami.Nie trzeba było perfekcji w nazwach i uprawy też sie udawały :P .

Ty Dawidzie ,jako pokolenie póżniejsze, masz już nawyk stosowania nazw -i dobrze,ja tylko chciałam wskazać sam fakt ,jakie ewolucje nazw botanicznych są na świecie permanentnie.
A ..posługiwanie się nazwami właściwymi nigdy nie było naganne,wprost przeciwnie.Doceniane,choć nie zawsze zrozumiałe dla wszystkich stron ,co oczywiste,chyba,że..... wyedukujemy się wszyscy na botaników.


pozdrawiam J :P VANKA
Awatar użytkownika
aves
50p
50p
Posty: 63
Od: 31 paź 2007, o 20:57

Post »

gdzie mogę kupić/przyjąć sadzonkę królowej jednej nocy lub szczepka?????
Awatar użytkownika
Agar
500p
500p
Posty: 656
Od: 16 lis 2007, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Królowa jednej nocy

Post »

Witam;
mam epiphyllum (kwiat jednej nocy) :P i byłam ciekawa czy to faktycznie królowa j.n. :?: - zajrzałam do paru książek i wyczytałam, że królowa to Selenicereus grandiflorus. Jej kwiaty osiągają blisko 30cm średnicy i wydzielają silny zapach wanilii, a kształtem i barwą przypominają epiphyllum. Jest wiele roślin, które kwitną tylko przez jedną noc, ale je chyba trafniej byłoby nazywać "kwiatami jednej nocy" - najpiękniejszym, prawdziwą wśród nich "królową" jest - Selenicereus grandiflorus. Oto ona:

Obrazek Obrazek

A to link do strony z informacjami nt. "królowej": http://www.desert-tropicals.com/Plants/ ... lorus.html

A ten, do strony ze zdjęciami królowej, która zakwitła w Zabrzu:
http://www.mob-zabrze.pl/gfx/020krolowa/krolowa.html
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Rozmnażanie królowej jednej nocy

Post »

Witam, ostatnio zamówiłem kilka liści królowej jednej nocy i chciałbym was zapytać jak ją rozmnożyć? Jakie powinna mieć podłoże?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”