Królowa jednej nocy

Rośliny doniczkowe
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jasne,że to uczynię :P - sama radocha podzielić sie tym widokiem.
Ale czekamy......na spektakl :P z niecierpliwością , jak zawsze.

Wczesniej ,będzie pewnie rozkwitnięcie *jakiegoś* krewniaka królowej----->identyczny w zapachu i prawie w budowie kwiatu.Różnica jest taka ,ze kwiat utrzymuje sie dłużej-do 3 dni i w innych miejscach na roślinie kwitnie - w głębi na prostych zdrewniałych pędach.Też będzie widowisko ,szkoda,ze rónocześnie nie zakwitnie bo ma 10 pąków.Po kolei będą sie rozwijały.
Noooooo zapachem pewnie mogłabym obdarzyć cały świat!!!!!!!!!!!!.
Przekażę wrażenia via internet!!!!!!!!!!!!!!-reszta to będzie po stronie wyobrażni internautów ;:95


pozdrawiam po królewsku
Jovanka ;:76
Awatar użytkownika
Xa-b
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 537
Od: 9 cze 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kraków

Post »

Obawiam się ze żaden z zaprezentowanych przez Was kwiatów to Królowa. To co widziałam to bardzo podobne do niej krewniaki, jedyna rację miała Amlos Królowa jest biała, to fakt i wyłącznie biała, jednak najbardziej charakterystyczną cechą jest posiadanie wężowatych gałązek (jeśli to można tak nazwać)
W krakowskim Ogrodzie Botanicznym UJ jest jeden okaz, zapraszam do porównania. Roślina należy do rodzaju Selenicereus (jest wiele gatunków, jeden z nich to właśnie królowa) a konkretnie Selenicereus wielkokwiatowy (Selenicereus grandiflorus). Wydaje pokaźne kwiaty (do 30 cm średnicy), żółtawo-białe, pachnące wanilią, ...

Dodaje także moje zdjęcie królowej, rośnie powoli i nigdy nie kwitła, ale już niedługo zakwitnie mi po raz drugi w tym roku kaktus, który prezenuje między innymi Jovanka, ma 8 kwiatów :!: Faktycznie jest to EPIPHYLLUM OXYPETALUM często mylony z podaną w temacie królową jednej nocy :)
Obrazek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Aniu :P


To są wieczne spory o nazwę :P i akurat nie miedzy mną a kimkolwiek- botanicy i w gronie
znawców światowych sami określają , co jest co ? i gdzie? występują i pod jaką nazwą.


Na koniec tego wątku , przytoczę całą historię nazewnictwa- niestety, dla zwolenników wężowatych :P -gatunku prawie czysto botanicznego i mniej popularnego z racji wyglądu i pokroju nie jest korzystna :P --->rozstrzygnięcie jest :roll: ...botaniczne.
Epifillum oxypetalum jest górą :P wobec pozostałych . Tak jest w większości rejonów, gdzie zdobyło popularność jako uprawiany kwiat doniczkowy i to od stuleci.Więc, pewnie tyle do przodu lat nam potrzeba , :P aby to zmienić.
Ale nazwa jest tylko zwyczajowa , więc rostrzygnięcie jedno- w dyskusjach botanicznych używa sie nazw gatunkowych i nie ma ....już sporu.

Dam linki do rozważań botaników,przeglądu gatunków i nazw występujących tu i ówdzie.
Mozna z nich wiele wyczytać.


pozdrawiam Jovanka
Awatar użytkownika
Xa-b
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 537
Od: 9 cze 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kraków

Post »

Tak Jovanko, to samo chciaam dodać, mój post to tylko botaniczne spojrzenie na całą sprawę, prawda jest taka, ze Epifillum to Epifillum a Królowa Nocy to to co tak nazwiemy :)
Nie ujmuje to uroku, a że kwiaty są 'jednej nocy' to nazwa jaknajbardziej poprawna :)
Awatar użytkownika
DawidS28
200p
200p
Posty: 248
Od: 1 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jovanko i Aniu

Określić co jest Królową jednej nocy, a co nią nie jest raczej się nie da.
Wg. mojego atlasu kaktusów jest to Selenicereus grandiflorus,
jednak inne źródła podają Epiphyllum oxypetalum.
Może jednak przestaniemy dociekać co jest Królową jednej nocy.
Proponuję stosowanie nazw botanicznych

;:113
Awatar użytkownika
Xa-b
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 537
Od: 9 cze 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kraków

Post »

No to botanicznie żeśmy też doszły co i jak :) ale postanowiłyśmy że niebotanicznie się nie da i się nie upieramy ;)
meduzas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 maja 2007, o 20:43
Lokalizacja: Wrocław

Moja znowu kwitnie......!!!

Post »

Witam ponownie!......jedna z roślinek wypuścilłą dwa kwiatki, jeden zakwitł wczoraj, a drugi.....no coz, właśnie mi umila wieczór :-)))))) Jednak najsilniejsze i największe "królowe" dopiero będą kwitnąć. Mam nadzieje, że w tym roku z 5 kwiatków naraz zakwitnie na jednej roślince. Te co teraz kwitną pojawiły się dość wcześnie, bo u mnie w pokoju panuje troche inny klimat niż w pozostałych pomieszczeniach......ale to tak a propos :-D
pozdrawiam
meduzas
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witaj Pawle :P bo nickiem mi nie pasuje :P


Oj , zazdroszczę widowiska, choć narzekasz na wielkość.

Powiem, ze to przyspieszenie jest .... ;:111 .podejrzane.
Mamy odmienne warunki-moje rośliny (pewnie pisałam), wynoszę do ogrodu już od maja .Stoją i rosną prawie jak w naturze, a jednak....w tym roku jest miesiąc wcześniej w kwitnieniu.

O czymś pewnie te nasze *królowe* wiedzą :P a my... nie!!!! --->tak mawiam czasami
przepowiadając przyszłą pogodę :P
Ale, na serio jest to efekt minionej , łagodnej zimy.


Lada dzień sie rozwiną i u mnie. Czekam z niecierpliwością :P jak co roku na swoje widowisko z aromatem.

Porób fotki, zawsze to miłe chwile do wspomnień.

pozdrawiam Jovanka ;:100
Awatar użytkownika
DawidS28
200p
200p
Posty: 248
Od: 1 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Moje Epiphyllum oxypetalum

Obrazek
Awatar użytkownika
DawidS28
200p
200p
Posty: 248
Od: 1 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jovanko

Kilka postów wsześniej pisałaś, że posiadasz krewniaka Epiphyllum.
Czy mógłbym Cię poprosić o sadzonkę.

;:114
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dawidzie ;:108 ;:108 ;:108 - jasne, jak będzie po kwitnieniu- podskubię ;:111 go troszkę i dam Ci znać.

Nie przewiduję przesadzania , byłoby łatwiej .
Z doświadczenia wiem , ze nie lubi ruszania i obraża się na dwa lata ;:99



pozdrawiam Jovanka ;:100
Awatar użytkownika
DawidS28
200p
200p
Posty: 248
Od: 1 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Byłoby cudownie!!!!

;:113 ;:112

Jakie to Epiphyllum :?:

To dla Jovanki

;:114
;:112
;:113

Jovanko, czy to Epiphyllum już zakwitło?
Jeżeli tak to prosimy o fotki :D
Awatar użytkownika
pszubart
100p
100p
Posty: 104
Od: 20 cze 2006, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

"Królowa nocy", to tradycyjna nazwa jaką stosuje się potocznie w stosunku do biało kwitnącego Epifyllum ostropłatkowego (Epiphyllum oxypetalum) lub do Selenicereusa wielkokwiatowego (Selenicereus grandiflorus).
Epifyllum o czerwonych kwiatach, to popularne Epifyllum Akermana (Epiphyllum x ackermanni), które dawniej nazywane było Filokaktusem Akermana (Phyllocactus x ackermanni).
Epifyllum o różowych kwiatach, to Epifyllum liściaste (Epiphyllum phyllantoides).
Dodam jeszcze, że w krajach anglo-saskich wszystkie kaktusy epifityczne należące do rodzaju Epifyllum (Epiphyllum), określa się ogólnie jako "Storczykowe kaktusy".
:)
Pozdrawiam wszystkich.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”