Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Przeniosłem Twój post, bo tamten jest przeznaczony dla roślin dorosłych.
Zapraszam do lektury tego wątku.
Adenium wstrzymało wzrost, bo wchodzi w okres spoczynku jesienno-zimowego.
W żadnym wypadku aż do wiosny nie powinieneś nawozić. Możesz spróbować doświetlać co nieco zrekompensuje niedostatki słońca w tym okresie. Oczywiście tak czy owak, jedyną opcją jest południowy parapet. W wątku znajdziesz dokładniejsze informacje również w tej kwestii.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gnat
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 7 wrz 2017, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Witam,

Chciałam zapytać o tego oto delikwenta:
ObrazekObrazek
Pierwsza para liści wyrosła biało-różowo-zielona, kolejne niestety poszły już w zwykłą zieleń (chociaż i tak bardzo różni się kolorem od rodzeństwa, które ma dużo mniej czerwone kaudeksy) Czy istnieje jakiś sposób, by przekonać go do powrotu do pierwotnego koloru?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

To z powodu mniejszej ilości słońca. Na przyszły rok od wiosny o ile zapewnisz południowy parapet wszystko wróci do normy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AleksandraBdg

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Witamy się ponownie.
Pogoda niestety nie rozpieszcza,ale maluchy rosną.
Mała aktualizacja Adenium Arabicum z sierpniowego wysiewu ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

;:215 sadzonki, ładnie, intensywnie wybarwione liście, już uwidaczniają - grubieją im brzuszki czy je oświetlasz, nie wyglądają, żeby "poszukiwały" światła, bo światła naturalnego jak na lekarstwo, leje i wieje ?
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Moje Adenia .Pogoda za oknem jest bardzo nie odpowiednia. Wieje i temperatura spada. Wiosną wszystko się zmieni .Wchodzą w okres spoczynku. Podlewam raz na dwa tygodnie lub wtedy kiedy roślinka potrzebuje.Wodą w strzykawce wstrzykuję w okolice korzeni.Staram się rzadko.Nie nawożę w ogóle .
Obrazek
Kinia34
AleksandraBdg

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Mieczysławie, od jakiegoś czasu doświetlania swoje siewki ledami. Efekty są bardzo zadowalające. Żałuję, że nie mam miejsca pod kolejny pojemnik dla moich szczepionych roślin.
Dziś pokażę Adenium Obesum z nasion od Pana Ko z Tajlandii. Jest to znany sprzedawca nasion, u którego występuje duży % roślin o pełnych kwiatach.
U mnie tak wyglądają jego sadzonki również z sierpnia tego roku, to jeden z trzech takich pojemników :)

Obrazek

Obrazek
Fellowens
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 11 wrz 2017, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Heey. Mam pytanie. Dwa z trzech Adenium mojej lubej zaczęło gubić liście. Mamy spisać je na straty czy to normalne w okresie jesienno-zimowym? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
"Pamięć to podstawa naszego istnienia" - Autor nieznany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Na pewno podłoże jest do wymiany, na powierzchni jest warstwa pleśni która może być źródłem chorób grzybowych.
Może to nie najlepszy okres na tego typu zabiegi, ale radzę przynajmniej zebrać wierzchnią warstwę i zrobić oprysk preparatem grzybobójczym. Wysiałaś/-eś je do samej ziemi? Poza tym musisz lać za dużo wody albo/i masz zbyt zbite podłoże, albo/i zbyt dużą wilgotność powietrza. W okresie jesienno-zimowym ograniczasz podlewanie do minimum.
A i jeszcze pojemnik jest za duży, lepiej sadzić pojedynczo do małych doniczek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Fellowens
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 11 wrz 2017, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Namoczyliśmy je między mokrymi ręcznikami papierowymi. Później na podłoże. Łącznie było ich 5 z czego 2 są u mnie. Z moimi wszystko w porządku i nic im nie dolega. Podlewane są (moje jak i mojej lubej) tylko wtedy gdy całkowicie wyschnie podłoże. Dzięki za poradę. Na pewno się zastosujemy.
"Pamięć to podstawa naszego istnienia" - Autor nieznany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Adenium nie można sadzić do samej ziemi, one wymagają bardzo przepuszczalnej mieszanki, w którym ziemia stanowi małą część. W wątku znajdziesz dokładniejsze informacje.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Fellowens
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 11 wrz 2017, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

To nie jest sama ziemia. Dostaliśmy to podłoże wraz z nasionami. Z tego co było napisane jest to podłoże torfowe, zmieszane z perlitem ekspandowym klasy pierwszej (najdrobniejszym).
"Pamięć to podstawa naszego istnienia" - Autor nieznany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Podłoże torfowe nie nadaje się do uprawy sukulentów.

A powinno mieć mniej więcej taki skład:
Akwelan_2009 pisze: Po raz kolejny i ostatni już raz napiszę: do wysiewu nasion Adenium, najlepiej stosować podłoże o "nieskomplikowanym, wyszukanym" składzie - luźne, przewiewne: włókno kokosowe (z kostki), wermikulit, perlit z dodatkiem ziemi do kaktusów lub ziemi do kwiatów. W podłoża o takim składzie ja wysiewałem nasiona Adenium, na początku mojej przygody z Adenium. Prawdopodobnie (już nie pamiętam) - w podobne podłoże wysiewał nasiona Jerzy, możliwe że wypowie się w tym temacie.
albo:
1234samnie pisze:Przesadziłem 9 siewek w nowe podłoże wzorowane na przepisie @Akwelan_2009
Skład to 10% ziemi, 30 % włókna kokosowego a reszta to mieszanka perlitu, wermakulitu, lawy, akadamy i bimisu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”