Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Ripdem
50p
50p
Posty: 69
Od: 9 paź 2015, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Ja też i były trzy metody i nie było nic do wsadzenia do ukorzeniacza tylko jedna z metod było wsadzenie do ziemi, i w wakacje ją zasadziłem i się trzymała aż do teraz więc czas też był odpowiedni :)
A dracena obrzeżna też nie jest zbyt wymagająca więc w normalnej ziemi by też urosła bo prawie wszędzie gdzie widzę to jest normalna ziemia :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

To, że dracena jest łatwą w sumie rośliną i powiedzmy będzie rosnąć w każdej ziemi to tak nie do końca jest. Zwykła ziemia jest o tyle nieodpowiednia, bo bardzo łatwo przelać. Teoretycznie można użyć takiej do uprawy draceny, ale powinno się użyć rozluźniacza i ostrożnie podchodzić przy podlewaniu, bo taka ziemia dłużej trzyma w sobie wilgoć.
Co do Twojej sadzonki, napisałeś w pierwszym poście, że uciąłeś niedawno. Dla mnie niedawno, to nie jest pół roku temu...
Teraz, rozmnażanie dracen jest dość proste.
Jeśli więc, uciąłeś i posadziłeś pół roku temu a jakiś czas temu zaczęła się marszczyć przy podlewaniu jak pisałeś raz na tydzień, to nie mogłeś jej przesuszyć. Po prostu ją przelałeś, wskutek posadzenia w niewłaściwej ziemi. Twoja dracena doznała uszkodzenia korzeni, bo jakieś powinna wytworzyć od wakacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
monika 2014
200p
200p
Posty: 254
Od: 14 kwie 2014, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chorutka dracena. Pomocy!

Post »

Witam, kto pomoże? Mam dracenę obrzeżoną już kilkanaście lat, jakiś czas temu pierwszy raz ją przesadzałam bo wcześniej nie było jej nic. Przesadzałam, bo ziemia cała spleśniała. ale ostatnio znów to wróciło. Ostatnio miała ziemię uniwersalną, ale teraz użyłam tylko kwiatowej i widzę że na górze jest pleśn. Nie meszek tylko nalot, jest jeszcze na innym na anturium. W czym problem?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

A zdjęcia wrzucisz?
Jeśli to jest pleśń, która pojawiła się ponownie znaczy się, albo za dużo/za często podlewasz albo powietrze jest zbyt wilgotne albo powodem jest niewłaściwa ziemia.
Ziemia kwiatowa to też generalnie ziemia uniwersalna, tylko inaczej się nazywa. Generalnie dracenę marginata może podobno rosnąć w każdej ziemi, ale najlepszą jest ziemia do palm. Jednak nie powinno się sadzić bezpośrednio do samej ziemi, ale wpierw zmieszać ją z rozluźniaczem, jak np agroperlitem. Ziemia kwiatowa, czy inaczej zwana uniwersalna jest zbyt ciężka i ma tendencje do zbijania się, przez co do korzeni nie dociera praktycznie powietrze. Ziemia taka dłużej w sobie zatrzymuje wilgoć i przez co może powstawać na jej powierzchni pleśń.
Na wiosnę proponuję przesadzić do bardziej przepuszczalnej mieszanki, a teraz zebrać i wyrzucić wierzchnią warstwę ziemi oraz opryskać preparatem grzybobójczym, np Previcurem. Powtórzyć po tygodniu.
Jak często podlewasz?

A tak generalnie, to powinno się rośliny przesadzać częściej niż raz na kilkanaście lat, bo ziemia traci z czasem składniki mineralne. Dwa, do trzech lat powinno się przesadzać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
sandra940
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 sty 2016, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

dracena

Post »

Witam
Mam problem z moja dracena. Proszę o pomoc
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

A może coś więcej napiszesz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kwiatkowo1993
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 lut 2016, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Dracena smocza-problem

Post »

Witam. Mam problem wszystko było w porządku z kwiatkiem ale nastała zima i mi roślinka umiera :( zaczęło się od żółknięcia liści i teraz nawet przy małym dotknięciu liście mi z niej spadają. Proszę powiedzcie mi co mam z nią zrobić? Czy da się ją uratować?
Zrobię wszystko dla tej roślinki.
Proszę o szybką odpowiedz :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Na początek proszę poczytać wątek od początku, zostały w nim opisane typowe problemy związane z uprawą draceny.
Jeśli to nie pomoże postaraj się wrzucić zdjęcia i opisać warunki uprawy i pielęgnacji. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Kwiatkowo1993, mojej dracenie zimą nieliczne liście żółkną, schną i odpadają, jeśli za mocno ja podleję (a zimą wystarczy podlać raz na dwa - trzy tygodnie). Daję jej wówczas odpocząć jeszcze dłużej od wody i wszystko wraca do normy. Ale u Ciebie to być może co innego i dobrze by było, jakbyś zrobił(a) to, o czym pisał Norbert.
kwiatkowo1993
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 lut 2016, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Obrazek

Obrazek

Co z nią jest nie tak? A nie dziwcie się, że wyjęłam ją bo musiałam zobaczyć korzenie czy mi pogniły ale chyba z korzeniami wszystko jest ok.

-- 10 lut 2016, o 00:52 --

Szczerze to sadziłam ją w ziemi uniwersalnej bez żadnych nawozów i bez drenażu. Podlewałam dość różnie. Ale dość często nawet co 5 dnia a czasem długo nie podlewałam i potem dużo wody lałam. To pewnie przez to, że za dużo wody w niej było i to w różnych odstępach czasowych i praktycznie nie miała dostępu do światła.
Ale co mogę zrobić by ją uratować czy już się nie da? :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Sama sobie odpowiedziałaś - nieprawidłowa ziemia, nieregularne podlewanie, niewłaściwe stanowisko. Trzy podstawowe błędy.

Jak i czy da się uratować?

Posadzić do przepuszczalnej mieszanki - ziemia do palm zmieszana z gruboziarnistym piaskiem/agroperlitem.
Postawić na jasnym stanowisku, najlepiej na parapecie - osłaniaj tylko przed ostrym słońcem.
Regularnie podlewaj - utrzymuj umiarkowanie wilgotne podłoże.

Te trzy warunki trzeba spełnić i uzbroić się w cierpliwość.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Norbercie, czy stanowisko na parapecie nie będzie za jasne? Draceny bezpośredniego słońca (nie tylko ostrego) raczej nie lubią. Moja dobrze sobie radzi naprzeciwko okna, ale w odległości ok. 4 m od niego. No chyba że akurat to ta moja tak ma.
kwiatkowo1993
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 lut 2016, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dracena - choroby i szkodniki

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź :). Mam nadzieję, że będzie dobrze z moją rośliną :)


Dracene się trzyma w dużym pojemniku czy lepiej w małym? :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”