Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
mako
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 29 sty 2012, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sagowiec

Post »

Andres,
Stokrotnie Ci dziekuje!!!

Nie ukrywam ze przeszlo mi przez mysl zeby mu te liscie uciac... :/

W dodatku na szyszce jest troche bialego nalotu w okolicy ziemi i zastanawiam sie czy to nie jakies chorobsko... :/
Bo generalnie 'kwiatek' wyglada jakby byl chory...

Jeszcze go nie przesadzilam bo nie moge znalezc ziemi dla palm... Ale juz wkrotce... Mam zamiar w lecie wystawic go na balkon. Niestety jest on od strony wschodniej, ale bedzie musialo mu wystarczyc... Moze sie jakos zregeneruje... :)

Jeszcze raz dziekuje
x x x
Pozdrawiam, Marta
?Contentment is natural wealth, luxury is artificial poverty?
Socrates
mako
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 29 sty 2012, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sagowiec

Post »

A co do temperatury - to mam ok 20 st.C. Teraz sa mrozy to pewnie jest chlodniej. Mam nadzieje ze mu to wystarczy...
Pozdrawiam, Marta
?Contentment is natural wealth, luxury is artificial poverty?
Socrates
krysiah
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 lut 2012, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co z cycasem ?

Post »

Witam, mam problem z cycasem. Mam go od dwóch lat. W zeszłym roku, jesienią, zmieniłam mu doniczkę, z plastikowej na tą, która jest na zdjęciach. Dodałam ziemi ogrodniczej.
Od 1,5 miesiąca zaczął żółknąć. Stoi w widnym miejscu, ale nie przesadnie nasłonecznionym. Co robić? Jak go ratować ?
Zdjęcia poniżej :
Obrazek

Obrazek

Obrazek prosze o pomoc zolkna liscie od lodygi zasychaja podlewam go niewiele raz w tygodniu ale po przesadzeniu do wiekszej doniczki soczyscie go podlalam i moze to mu zaszkodzilo
kojotziomal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 lip 2011, o 17:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cykas - dziwne plamki na liściach

Post »

Witam
Bardzo proszę o pomoc w przywróceniu do zdrowia, kwiatka z załączonego zdjęcia.
Główne objawy jakie zauważyłem to: zmiana barwy liści oraz dziwnie wyglądające plamki na nich.
Martwią mnie również korzenie tego kwiatka, czy powinny być, aż tak długie jak na zdjęciu?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Manek
50p
50p
Posty: 75
Od: 22 gru 2014, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dziwne plamki na liściach palmy

Post »

Na zdjęciach widać że cykas ma bardzo sucho,nie powinien mieć aż tak sucho,doniczka jest już dawno za mała skoro korzenie aż tak ją przerosły.Trzeba go koniecznie przesadzic.A te plami wyglądają jak młode tarczniki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dziwne plamki na liściach palmy

Post »

Poczytaj proszę ten wątek http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... t=sagowiec , poświęcony Twojej roślince.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
GHJ Girl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 mar 2017, o 09:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Chloroza na cykasie

Post »

Witam serdecznie
Bardzo proszę o radę.
Moje cyksay dostały żółtych plam.
Nie są to przebarwienia postępujące stopniowa, a wyraźnie odcicięte zżółknięte fragmenty liścia.
Warunki świetlne, wodne i nawozowe były ok, ochrona przeciw grzybom i owadom, też, ale okazało się, że woda wodociągowa, któą podlewałam cykasy była bardzo twarda.
Czy takie objawy mogą sygnalizować suszę fizjologiczną spowodowaną twardą wodą?
Wymieniłam temu egzemlarzowi ziemię i dałąm doniczkę o nr większą.
Czy dużemu cykasowi też wymienić całą ziemię? Ma on 120 cm wysokości, więc byłoby to dość trudne.
Jego chloroza jest o wiele mniejsza (kilka zżółkniętych końcówek liści)
Wodę zakwaszam kwaśnym torfem.
Chloroza u dużego nie postępuje.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Podłoże jest i tak do wymiany, bo z tego co widzę nie jest przepuszczalne. Sagowce powinny rosnąć w mieszance podłoża do palm i żwirku w proporcji ok. 3:1. Powinnaś mu też dać większą doniczkę.
Co do żółknięcia liści, nie musi być to tylko od wody, choć podlewanie twardą wodą nie było korzystne dla rośliny. Sagowce mają tendencję do wymiany liści co jakiś czas. Problem też może leżeć w braku okresu spoczynku w niższej temperaturze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Girl i te tematy proponuję ci poczytać http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=10204
Pozdrawia cynia
Awatar użytkownika
kacpi3445
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 18 mar 2017, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Witam mam problem z moim Cykasem. Od pewnego czasu rosną mu młode liście ,ale zauważyłem ,że zasychają im końcówki. :(
Proszę o pomoc. Poniżej daję zdjęcia Cykasa. Był przesadzany na wiosnę ,bo miał za ciasno. Podlewam co 4-5 dni. Stanowisko półsłoneczne.
Spryskuję wodą destylowaną codziennie od momentu gdy listki miały około 10 cm.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

1. W czym jest posadzony, bezpośrednio w osłonkę? Czy doniczka do niej wsadzona? Jakie podłoże?
2. Jakie ma stanowisko?
3. Jak dla mnie za często podlewasz i nie ma potrzeby spryskiwać liści.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kacpi3445
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 18 mar 2017, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Jest posadzony w doniczkę bez osłonki. Podłoże do palm kupione w sklepie ogrodniczym dodany drobniutki żwirek oraz gruboziarnisty piasek ,a na dole doniczki drenaż z grubszych kamyczków. Ok liście w lecie spryskuję wszystkim kwiatom (mam moich ok.50 w pokoju). Jemu od dziś przestanę pryskać listki. Podlewam zazwyczaj co tydzień wszystkie ,lecz czasem co 6 dni. Stanowisko ma na środku ściany od południa ,a słońce wpada oknem dachowym od wschodu ,a później oknem dachowym od zachodu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Nie podlewa się roślin cyklicznie co do dnia, to największy błąd. Podłoże różnie przesycha w zależności od warunków zewnętrznych. Poza tym nie podlewa się wszystkich tak samo, bo niektóre potrzebują nieco więcej wody, inne nieco mniej albo rzadziej. Dlatego można założyć, że został przelany i doszło do uszkodzenia korzeni - stąd zasychające końcówki rozwijających się liści. Sagowce mają bardzo wrażliwy system korzeniowy i długo jeśli w ogóle dochodzą do siebie. Z nowych liści już raczej nic nie będzie.
Jeśli chodzi o doniczkę czy ma odpływ, bo na zdjęciu nie widać podstawki?
Stanowisko - w jakiej odległości od okna? Choć mogę na razie założyć, że jeśli stoi przy środku ściany, znaczy się stoi za daleko od okna - 1,5 - 2 metry, zgadłem? Sagowce potrzebują słonecznego stanowiska, czyli nie środek pomieszczenia, ale jeśli rozmiar rośliny pozwala to parapet albo tuż przy oknie, a latem balkon/taras.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”