Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
maciek44
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 lut 2015, o 10:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam wszystkich forumowiczów!
2 lata temu dostałem jukę, która dość ładnie się rozrastała. Parę miesięcy temu postanowiłem ją przesadzić. Nie skupiałem się na konkretnej ziemi, nie skupiałem się na konkretnej doniczce bo wgl się na tym nie znam. Kupiłem ziemię, kupiłem doniczkę (pewnie za dużą), doniczka bez dziur na spodzie. Po przesadzeniu jakiś czas wszystko było ok, podlewałem raz w tygodniu, stała w średnio nasłonecznionym miejscu ale też nie w piwnicy ;-) Zmieniłem jej lokalizację na ciut bardziej nasłonecznioną i wtedy zaczęły się problemy. Liście zaczęły usychać, więc je oderwałem i wyrzuciłem ale reszta liści zaczęła klapnąć i podejrzewam, że niebawem uschną. Zamierzam dziś kupić odpowiednich rozmiarów doniczkę i odpowiednia ziemię. Będę wdzięczny za porady w tej kwestii. Załączam kilka fotek stanu obecnego.
Pozdrawiam!

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Juka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

michal80 poobrywaj te suche liście bo to estetycznie nie wygląda i napisz dokładnie co ile podlewasz ...?
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
michal80
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 29 wrz 2013, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Gliwice

Re: Juka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Podlewam co 2 do3 .tygodnie temperatura w pokoju około 15 do 17 stopni. Co dziwne dzieje się tak z liściami od strony bez dostępu światła od strony okna jest ok. Czy brak światła może to powodować? Dziwne że rok temu się tak nie działo a zimował w tym samym pokoju.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tak , Jukka wymaga słonecznego stanowiska, w ostateczności jasnego.
Jeśli problem u Ciebie dotyczy głównie strony od pokoju, od siebie poradził bym po prostu co jakiś czas nieco obracać roślinę. Latem, a nawet późną wiosną, jak masz balkon, albo ogród możesz wystawić ją na zewnątrz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
AleksandraB
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 18 lut 2015, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mam pytanie, co zrobić z bardzo wysoką jukką, której pień po rozkrzewieniu na dwa miał prawie dwa metry. Otóż przycięłam je o co najmniej 50 cm każdą odnogę. I odbiła bardzo ładnymi pióropuszami z obu stron... tylko jedna z nich. Co w tej sytuacji zrobić?
Pozdrawiam,
Ola
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

AleksandraB najlepiej daj foto
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

AleksandraB pisze:Mam pytanie, co zrobić z bardzo wysoką jukką, której pień po rozkrzewieniu na dwa miał prawie dwa metry. Otóż przycięłam je o co najmniej 50 cm każdą odnogę. I odbiła bardzo ładnymi pióropuszami z obu stron... tylko jedna z nich. Co w tej sytuacji zrobić?
Cierpliwie czekać, myślę że po jakimś czasie i ta druga odnoga coś wypuści.
akluj
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 lut 2015, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mam nadzieję, że ktoś będzie w stanie mi pomóc w zdiagnozowaniu mojej juki - przebrnęłam już duże ilości tematów na forum i mam tylko mętlik w głowie.
Juka została kupiona w grudniu w Ikei i stoi w biurze. Początkowo stała tuż przy oknie, ale zaraz obok kaloryfera - miałam wrażenie, że jej on nie służył, więc przestawiłam ją z dala od kaloryfera (niestety teraz stoi ok 3m od wschodniego okna).
Juka odkąd została przyniesiona ze sklepu marnieje. Schną i żółkną jej liście, a średniej wielkości "pieniek" po ściśnięciu jest miękki (a konkretnie mam wrażenie jakby jego wnętrze odchodziło, odwarstwiło się od wierzchniej skorupy).
W najmniejszym pieńku uchowała się tylko jedna łodyga, która jakby zgniła od wewnątrz - jest czarna w miejscu wychodzenia liści.
Niestety nie miałam pełnej kontroli nad jej podlewaniem - ponieważ, jako "dobro wspólne" mam obawy, że kilka osób niezależnie mogło ją podlewać i to nieodstaną kranówą...

Podejrzewałam przelanie, dlatego od 2 tygodni nie jej nie podlewam i prosiłam o to samo inne osoby, a mimo to ziemia nie wysycha :( Czy da się ją uratować? Czy powinna stać tuż przy oknie, mimo że zaraz obok znajduje się kaloryfer?

Poniżej zdjęcia
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Więc, po pierwsze trzy metry od okna to nieodpowiednie stanowisko. Musi stać przy oknie, szczególnie że macie wschodnią wystawę. Druga sprawa, dobrze podejrzewasz jukka została przelana. Zimą je podlewa rzadko i skąpo. Efektem przelania jest nie tylko gnicie pędów, ale także korzeni co już zapewne się stało - bo nie wysycha ziemia.
Ja widzę tylko jedno rozwiązanie, po odcinać wszystkie pioropusze i je ukorzenić. Bo jeśli pnie są miękkie, to już raczej nic z nich nie będzie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
akluj
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 lut 2015, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzięki norbert76!
Czyli odrywam delikatnie pióropusze i wstawiam do wody na parapet nad kaloryferem (żeby był ciepły) i czekam aż się ukorzenią? Potem wsadzam do ziemi?
Jeśli nie wszystkie pnie są przegnite, to mogę pozbyć się tylko tych nie do odratowania, a dobre przesadzić? Ten największy mam wrażenie że jest jeszcze dobry.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tak, oderwać albo odciąć i np do wody.
Tutaj masz wątek o tym: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... i%C4%99cie .
Co do pozostawienia zdrowego pnia, to oczywiście możesz to zrobić. Przed przesadzeniem, obejrzyj korzenie w jakim są stanie. Zgniłe powycinaj, miejsca cięcia możesz posypać sproszkowanym węglem leczniczym - jest aseptyczny. Jeśli bryła korzeniowa będzie bardzo mokra, pozostaw do wyschnięcia na dobę, przed ponownym posadzeniem. Po przesadzeniu nie podlewaj przez parę dni. Jeśli pień oraz korzenie będą zdrowe, powinien powypuszczać odrosty.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ksiula
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 lut 2015, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jukka marnieje!

Post »

Czy ktoś mi może powiedzieć co się dzieje z moją Jukką? Mam ją pół roku, od jakiegoś miesiąca mocno marnieje. Zerknęłam w ziemię, raczej nie ma żadnych robaczków. Co jej kupić? Jakiś nawóz? Co proponujecie? Cały czas stała na komodzie, co prawda przysłonięta była szafą od strony okna. Teraz przestawiłam ją na okno. Nie mam dużego słońca (pomijając porę, że to zima). Światło jest raczej delikatne po prostu dzienne. Nie wiem co mam robić.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pomocy, moja jukka marnieje!

Post »

A doniczka nie za mała?
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”