Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
zanetchen
100p
100p
Posty: 105
Od: 23 kwie 2009, o 12:43
Lokalizacja: mazowieckie

Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zaintrygowała mnie ostatnio hodowla cytrusów. Jestem ciekawa jak sobie radzicie z taką odmianą, jak kumkwat? Może wrzuci ktoś zdjęcia i napisze jak się nimi zajmować, jakieś dobre rady? :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Co do rad wystarczy że na początek poczytasz te tematy, z własnego doświadczenia powiem Ci że kalamondyna jest najmniej problemowym cytrusem w hodowli w domu, kumquat gorzej już bo bez odpowiedniego zimowania często zrzuca liście a nawet można go stracić. Jak chcesz popatrzeć na cytrusy w domu zapraszam w mój temat tutaj i na 28 stronie tego tematu. :wink:
Awatar użytkownika
Katia
200p
200p
Posty: 266
Od: 7 lut 2009, o 16:54
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Witam, oto mój kumkwat:

Obrazek

Dla mnie jest najmniej problemową roślinką. Pięknie rośnie, zimą nie zrzucał liści, teraz puszcza coraz to nowe jasnozielone młode listki. Z utęsknieniem czekam, aż zakwitnie. :)
Pozdrawiam, Kasia.
zanetchen
100p
100p
Posty: 105
Od: 23 kwie 2009, o 12:43
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Cytrusy to takie wdzięczne rośliny,
ale tak jak napisał Czarodziej, dla niektórych roślin konieczne jest posiadanie widnej piwnicy, inaczej nici..
zanetchen
100p
100p
Posty: 105
Od: 23 kwie 2009, o 12:43
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Czarodziej_ pisze:Co do rad wystarczy że na początek poczytasz te tematy, z własnego doświadczenia powiem Ci że kalamondyna jest najmniej problemowym cytrusem w hodowli w domu, kumquat gorzej już bo bez odpowiedniego zimowania często zrzuca liście a nawet można go stracić. Jak chcesz popatrzeć na cytrusy w domu zapraszam w mój temat tutaj i na 28 stronie tego tematu. :wink:
no jestem pod wrażeniem. wczoraj przez przypadek odkryłam że masz tyle pięknych cytrusów. może też się z czasem takiej doczekam :)
Awatar użytkownika
Katia
200p
200p
Posty: 266
Od: 7 lut 2009, o 16:54
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Nie wiem tylko, po co piwnica i to widna. U mnie od zeszłego roku stoi w pokoju przy oknie i jest ok. Wygląda obecnie jeszcze ładniej, bo to zdjęcie z jesieni ubiegłego roku.
Pozdrawiam, Kasia.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Katia cytrusy wymagają zimowania, z uwagi na to że Twoja roślina jest jeszcze młoda toleruje warunki jakie jej zapewniasz, inaczej będzie w miarę jak roślina będzie nabierała wieku, bez zimowania nie będziesz w stanie utrzymać cytrusa w domu w sezonie grzewczym i przy suchym powietrzu, może po prostu pewnego dnia zrzucić wszystkie liście i nie będziesz miała na to wpływu. Poczytaj tutaj a sądzę że wiele Ci to wyjaśni. :wink:
Awatar użytkownika
Katia
200p
200p
Posty: 266
Od: 7 lut 2009, o 16:54
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Może tak, nie jestem expertem. Dziękuję za radę, na pewno skorzystam.
Pozdrawiam, Kasia.
Avocado
50p
50p
Posty: 69
Od: 21 lut 2011, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Post »

Dzisiaj kupiłem kumkwat i marakuję ( owoce ) zjadłem i wysiałem do ziemi uniwersalnej. Czytałem gdzieś ,że kumkwat owocuje już po 5 latach. Czy uda mi się skrócić ten czas jeśli od maja do wrześnie będzie stał w szklarni i będzie nawożony co 2 tygodnie nawozem do cytrusów :?: i ile muszę czekać na to aż moja marakuja z pestki zakwitnie ? ( nie wiem czy powinienem umieszczać ją w szklarni )
leoncjo1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 mar 2010, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kumkwat i marakuja z pestki

Post »

Ja również posiałem kumkwaty i figi z nasionek, figi wykiełkowały, a na kumkwat cały czas czekam, mam nadzieję, że cytrusik utworzy sympatyczne drzewko. ;)
emet
200p
200p
Posty: 231
Od: 6 maja 2011, o 08:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Belsko-Biala

Re: Kumkwat i marakuja z pestki

Post »

Marakuja powinna wykielkowac do 14 dni.Wschody nie beda rownomierne, na jesieni mozesz liczyc na jakis kwiat lub dwa.Do wschdu daj im ciepla,nie siej zbyt gleboko ,dokladnie usun galaretke z nasion
;:333 .Nadmiar nasion chetnie wymienie na sadzonki innej passiflory.
Pozdrawiam Emet :uszy
DanielKrk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 19 mar 2014, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk

Re: Kumkwat i marakuja z pestki

Post »

Mój kumkwat dziś postanowił wreszcie wyjrzeć z ziemi po drobnej pomocy z usunięciem resztki "kapturka" z pestki który zasechł na czubku i nie pozwalał pestce się otworzyć :wink:
Obrazek
Pozdrawiam, Daniel
KASIENKA82
200p
200p
Posty: 389
Od: 13 cze 2012, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świdnik

Re: Kumkwat i marakuja z pestki

Post »

Witam
ja sie zastanawiam nad kupnem nasion kumkwata bo nie mogę znaleźć nigdzie w markecie owocu jego i chce posiać , drzewka są strasznie drogie ,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”