Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Trochę mała ta donica.
A jak lejesz wodę to wylatuje ona na spodek, czy tam nie dociera ?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

I wszystko jasne gliniana doniczka. Mało wody, podczas podlewania trzeba brać poprawkę na to że glina chłonie wodę przez co nie otrzymują jej korzenie.
Cefik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 sty 2009, o 12:06

Post »

Faktycznie, woda nie pojawiała się na podstawce. Zaraz idą ją porządnie podlać. Dzięki za pomoc.
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Na górze widać ładny pióropusz nowych liści więc wkrótce powinna dobrze wyglądać.

Możesz trochę pomóc palmie delikatnie rozszerzając nowe liście palcami
(te najgrubsze wychodzące liście lekko chwycić i rozciągnąć na boki - jednocześnie w obie strony)
Przed:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e3b ... 730f2.html

Po (można dalej, ale ten akurat liść jest jeszcze za młody):
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/365 ... b6778.html

(fotosik ma chyba jakiś czasowy problem i zdjęcia mogą się nie wyświetlać)

W naturze zajmuje się tym wiatr, w domu czasami trzeba trochę pomóc.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ja w ogóle proponuję, nawet teraz przesadzić w plastikową doniczkę o takim samym kształcie, łatwiej w niej kontrolować podlewanie i przesychanie podłoża. :D
Nishio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 sty 2009, o 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post »

piękne drzewko, gratuluję
zajrzałem w korzenie i faktycznie nadaje sie do przesadzenia, zrobię to jutro, mam cały sprzęt w domu (identyczną doniczkę :D)
Profy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 1 lis 2008, o 12:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Andres74 nawiązując do naszej korespondencji z mojego tematu i patrząc na tą doniczkę z Twojej robellinni nasuwa mi się pytanie czemu nie posadziłeś jej w plamówce? bo ta doniczka nią nie jest na pewno ... czy akurat robellinni mają nieco inny system korzeniowy tak że mogą rosnąć w takich donicach?

A swoją drogą to przepiękny ten Twój phoenix. Ile ma lat?
Tomek
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Zaletą palmówki jest to, że jest wyższa i daje miejsce długim korzeniom palm.

Jeżeli system korzeniowy palmy jest mocno rozwinięty to zwężana doniczka nie wystarczy i trzeba im po prostu dawać duże donice (a te z reguły mają odpowiednią wysokość).

Jest jedna palmówka wyższa od doniczki widocznej na zdjęciu, ale na szerokość jest ona za mała.
Wsadziłem do niej phoenixa canarensis.


Poza tym od maja/kwietnia wystawiam robelliniego na zewnątrz i gdyby przy takiej ilości liści stał w wąskiej, wysokiej donicy wiatr bez trudu by go przewrócił.

Nie wiem ile ma lat.
Takie palmy są uprawiane w ziemi w ciepłym klimacie, a potem wykopywane.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Andres74 policz sobie po ilościach ściętych liści na pniu tzn. po pozostałościach po liściach jakie tworzą pień, średnio w naturze rosnąć w ziemi przyrasta rocznie 10-12 liści, w domu zdecydowanie mniej. :D
Profy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 1 lis 2008, o 12:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Rozumiem, że tą kupiłeś już jak była duża? Ale rzeczywiście jak Przemo radzi można wiek mniej więcej przynajmniej policzyć po odcinkach liści.

A co do doniczki to rzeczywiście wystawianie na zewnątrz w palmówce i przy takiej koronie groziłoby szybko przewróceniem. Skoro więc Ci dobrze rośnie to ok. Ja swoje canariensis też wystawiam od wiosny i choć rosną w palmówkach to przeważnie korony ich nie są tak rozbudowane jak robellinni, a i czasem przy większych okazach wstawiam doniczki w jakieś uchwyty naturalne.

Ale rozmiwrówka palmówek jest naprawde duża. Sam widziałem ostatnio doniczkę palmówkę o średnicy chyba 50 cm i wysokości jakieś 70 a może więcej. Naprawdę gigant. No ale do takiej to naprawdę wielką palmę można by posadzić.
Tomek
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Pień mojego robelliniego ma 35 cm. Profy, Twoja pewnie jest niewiele mniejsza.

Mam tę roślinę od 1,5 - 2 lat i przez długi czas nie mogła dojść do siebie, miała przysuszone nowe pędy.
Dopiero kilka miesięcy mocno ruszyła ze wzrostem.

Nie ma dla mnie znaczenia ile ona ma lat.
Ważne, że rośnie :)
Profy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 1 lis 2008, o 12:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Andres, oczywiście, ze nie ma większego znaczenia, ja się nie upieram, ze ma znaczenie jaki ma wiek. Najważniejsze jest to, że rzeczywiście rośnie pięknie. Moje canariensis'y choć też mają wiele liści, to nie jest to tak efektowny pióropusz jak u Twojej. No i pieńki mają też mniejsze. Moje mają około 9 lat... i też cieszę się że ładnie rosną :-)

Będę miał do Ciebie jeszcze pytanie odnośnie innej naszej rozmowy, ale to już może na priv'a ;-)
Tomek
Awatar użytkownika
nelly.trott
100p
100p
Posty: 119
Od: 10 lip 2008, o 14:54
Lokalizacja: MALMÖ

Post »

Musze sie troszke wtrocic bo Robelini palmy maja te kropko kreski pod lisciami i one sa szorstkie to ich natura,
palma miala za sucho, Takie palmy sa doslownie wykrajane z gleby jak ciasto z blachy w kwadraciki, liscie sa ucinane lub wi wiazane i przywozone do "nas" itp. poprzez uszkodzenie korzenia palma moze ustac w przyroscie do 4 lat lecz najczesciej gubi liscie i odrzywa !
zaloncze fotki z takiej fajnej strony gdzie mozna sobie popatrzec jak przewoza lub kupuja / sprzedaja takie palmy no i TAKIE WIELKIE tez :

wejdz na link idz na PLANTS i klikaj na foty bardzo ciekawe =)

http://www.plantas.net/olive-trees.htm

Obrazek
Bardzo przepraszam za brak polskich liter ale takich nie mam :( Zapraszam do mojego watku
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”