Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
bodzieq
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 1 gru 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorlice

Post »

Na początku wielkie dzięki za szybką i rzeczową odpowiedź :D

Czyli będę przesadzać.... Doniczka jest o dwa rozmiary większa od poprzedniej plus to, że poprzednia była okrągła a ta kwadratowa co daje dodatkowe miejsce. Możliwe że doniczka jest po prostu za duża.

Daktylowiec stoi ok 0,5 metra od okna

Zapomniałem wspomnieć że gdy go kupiłem też obsychały mu końcówki i wydaje mi się, że był lekko podsuszony....

Jakoś inne rośliny nie sprawiają mi takich niespodzianek, tylko on.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

Różne rośliny wymagają różnych warunków uprawy.
Doniczka może być za duża, przy przesadzaniu uwzględnij limit ok. 3, góra 4 cm na średnicy, nie więcej.
Na dno doniczki wsyp warstwę drenażu z keramzytu.
Stanowisko ok., ale jeśli w pobliżu masz grzejnik, zawieś na nim nawet dwa nawilżacze z wodą.
Doniczkę postaw na dużej tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem.
To powinno nieco poprawić wilgotność powietrza.
Ważny jest stan korzeni, wg mnie problem leży w zbyt mało przepuszczalnej i ciężkiej ziemi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Phoenix roebelenii

Post »

I kwitnie jak szalony

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
Mirana
100p
100p
Posty: 151
Od: 21 kwie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja (Północ), Lille

Re: Daktylowiec właściwy,palma daktylowa (Phoenix dactylifera )

Post »

A oto mój daktylowiec ;:167 W tym roku znowu zakwitł, ale od razu po kwitnieniu obcięłam pędy, bo nie chciałam przeciążać rośliny.


Obrazek
"Proszę, weź tego hibiskusa, Mirana. Wiem, że u ciebie każda złamana, chora roślinka dostanie nowe życie".
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Phoenix roebelenii - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

mój też kwitł co rozkwitał były nowe pędy naliczyłem ich od początku sezony z 12szt teraz ma sasienniki
Obrazek
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
asik555
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 gru 2015, o 00:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Phoenix roebelenii - więdnące i usychające liście po przesadzeniu

Post »

Witam. We wrzesniu przesadzalam palme do glebszej i wiekszej donicy. Miesiac pozniej zaczely podsychac liscie. Jeszcze pozniej zaczely więdnąć już od pnia i opadać mocno do dołu. Podlewalam ja przed przesadzaniem i po raz na tydzien i niecala 0,5 butelki wody na zmiane z srodkiem Biopon do juk dracen i palm. Myslalam, ze wieksza donica bedzie lepsza, bo korzenie byly juz bardzo poscikane, rosła bujnie i ładnie a po przesadzeniu wszystko klapło i zamiast jeszcze lepiej, zaszkodziłam jej totalnie.
Jak ją ratować teraz? Da się jeszcze? To ważny dla mnie prezent, mam ją jakieś 3 lata.
Na górze są świeze odrosty, ale niektore zanim sie rozwinely już podsychają oprócz dwóch najświeższych.
Tu są zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Phoenix roebelenii - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Pół litra wody to za mało na tak dużą palmę, choć wg mnie zabiłaś ją nawożąc po przesadzeniu czego nie wolno robić. Zawsze trzeba zachować kilku tygodniową przerwę. Najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia korzeni wskutek przenawożenia i podlewania zbyt małą ilością wody.
Jak dla mnie ona może być ciężka do uratowania, chyba że na wiosnę coś wypuści jeśli serce palmy jest zdrowe a przy życiu ostało się trochę zdrowych korzeni.
Spróbuj podlewać większą ilością wody, może coś z tego będzie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Niia
50p
50p
Posty: 58
Od: 13 maja 2017, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie 7a

Re: Daktylowiec właściwy,palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Cześć. Mam kilka rocznych daktylowców wyhodowanych z pestek i niedawno zostały zaatakowane przez wciornastki. Udało mi się uporać z nimi w ciągu kilku dni domową metodą. Przemyłam każdy liść wacikiem nasączonym wodą z dodatkiem mydła siarkowego. Przez następne dni starannie oglądałam liście i ręcznie usuwałam znalezione wciornastki, aż całkowicie się ich pozbyłam.
Wciornastki pozostawiły po sobie zniszczenia w postaci charakterystycznych srebrnych przebarwień na całej długości liści. Czy jest szansa, że się zregenerują?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Daktylowiec właściwy,palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Oczywiście, że nie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
cox409
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 4 lip 2020, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chora palma. Phinix

Post »

Od pięciu lat mam palmę. Nie jestem pewny jaki to rodzaj palmy. Wydaje mi się że jest to Phoenix roebelenii.

Palma ma ok 120 cm wraz z donica. Przesadzana rok temu. Średnica donicy ok 35 cm. Ziemia dla palm zmieszana z odrobiną piasku i perlitu. Podlewana raz w tygodniu. Donica zwężana - palmowa. Na dole drenaż kamienny. W mieszkaniu była spora wilgotnosc ok 80 procent. Swiatlo rozproszone. Do tej pory nie było z nią problemu a ma ją 5 lat.

Wcześnie stała w mieszkaniu od strony p?łnocno zachodniej
Teraz przeprowadziliśmy się i stoi od strony zachodniej. Światło bardziej bezpośrednie niż rozproszone. Niższa wilgotność powietrza ok 40 procent. Pozostałe warunki bez zmian.
Usychają jej na brązowo dolne liście i przy tym skręcają się. Ponadto na liściach pojawiły się rdzawe plamy. Później pojawiły się także u nasady liści. Co to może być.
Proszę o pomoc
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chora palma. Phinix

Post »

Po pierwsze na tym forum obowiązuje przestrzeganie porządku i uprzednio korzystanie z wyszukiwarki i już dostępnych zasobów. Zacznij od lektury wątku, do którego przeniosłem Twój post.
Po drugie wrzuć zdjęcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
cox409
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 4 lip 2020, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Przeczytałem cały wątek lecz nie znalazłem odpowiedzi...
Mam konto na imgeshack ale nie wiem jak dodać zdjęcia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Proszę zapoznać się bliżej z układem forum.
Tutaj znajdziesz odpowiedź, jak dodać zdjęcie (jest to też wątek testowy):

viewtopic.php?f=14&t=2912
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”