Szeflera zrzuca liście

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Lukasz1992
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 lis 2012, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - zrzuca liście

Post »

Jeżeli chodzi o przeciągi itp to nie - temperatura standardowa jak na pokój od strony wschodniej 18-24 stopni (szczególnie jasno nie ma, ale zawsze stoi w takim miejscu - jakiś czas temu - tj napisałem została przestawiona o około 1,5m pod drugą ściane, ale to raczej aż takiej różnicy nie robi)

Jeśli chodzi o podlewanie to zwykle raz w tygodniu, ale nie mogę zagwarantować, że nie została "przysuszona" - ma grube liście i ciężko zobaczyć jej wołanie o pomoc.

A gdyby załóżmy przyczyna było przesuszenie to jakieś szanse są dla niej czy nie bardzo?
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Szeflera gubi zdrowe liście -Pomocy!!!

Post »

A czy przed przestawieniem miała więcej słońca/światła? Raz na tydzień jest ok. Raczej nie jest przesuszona. No i na pewno nie zalana :wink:
Lukasz1992 pisze:została przestawiona o około 1,5m pod drugą ściane, ale to raczej róznicy nie robi ;p aż takiej)
A właśnie, że robi. Moja przestawiona o pół metra też zrzucała liście liście. Zdrowe liście. Całe lub pojedyncze "płatki". Przestała dopiero, gdy wróciła na swoje dawne miejsce.
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: Szeflera - zrzuca liście

Post »

sokolica mówi dobrze takie przesunięcie może skutkować zrzucaniem liści ponieważ ma za ciemno przestaw roślinkę z powrotem na wcześniejsze miejsce a problem ustanie :D
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
AgaWroc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 wrz 2013, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - zrzuca liście

Post »

Ja również mam szeflerę. Gubi liście, które wyglądają na zdrowe. Nie żółkną, nie brązowieją, nie mają plam. Po prostu opadają. Stoi na południowym oknie. Podlewam ją 2 razy w tygodniu, gdy ziemia trochę przeschnie. Była przesadzana w połowie 2012 roku do większej doniczki. Do maja tego roku nie jej nie dolegało i pięknie rosła. W lecie przestała rosnąć i od jakiś 2 miesięcy zrzuca liście. Nie wiem kompletnie, co może być powodem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - zrzuca liście

Post »

Sprawdź bryłę korzeniową, korzenie w szeflerze rosną błyskawicznie, ja po roku musiałem ją przesadzać. Zresztą, przed przesadzeniem, miałem właśnie podobny problem, wstrzymanie wzrostu i gubienie liści.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Propi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 lis 2013, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Szeflera zamiera

Post »

Od jakiegoś czasu fascynują mnie szeflery i po rozbujaniu pierwszej z nich do ponad metrowej wysokości i dużej, rozłożystej "korony", zakupiłem druga roślinkę. W okresie letnim chowały się idealnie, jedna obok drugiej, ale gdy na jesieni przeprowadziłem się do innego mieszkania, młodsza z nich zaczęła podupadać na zdrowiu. Efekty jak poniżej:

Obrazek

Obrazek

Obie są podlewane równo, mają taki sam dostęp do światła itp. Macie pomysł, co może być nie tak? I czy sytuacja jest do odratowania?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera gubi liście i brązowieje

Post »

Podlewane równo, to znaczy jak często? Z tego co widzę na pierwszym zdjęciu, w doniczce chyba widzę pleśń. Poza tym czy ta nie stoi nad włączonym grzejnikiem? Wg mnie, jest to albo efekt przelania, albo nadmiernego przesuszenia. Jeśli przelanie, to efektem jest czasami pleśń w doniczce. Jest jeszcze trzecia opcja - w jakiej temperaturze otoczenia stoi ta na parapecie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Propi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 lis 2013, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera gubi liście i brązowieje

Post »

Szeflery podlewam raz w tygodniu. Pleśń pleśnią, natomiast w dotyku ziemia (i pleśń) są raczej suche.

Owszem, obie szeflery stoją na parapetach nad grzejnikami - w pomieszczeniach temperatura nie spada poniżej 17-18 stopni.
Alfredzik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 sie 2015, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Szeflera zrzuca liście

Post »

Witam.
Proszę o pomoc.

Mniej więcej od 2 miesięcy szeflera przestałą rosnąć, zaraz później zaczęła zrzucać liście. Młode liście których od tej pory przyrosło może z 3-4 są zniekształcone i żółte na końcach, pojedyncze listki są zwieszone w dół.
Jakiś tydzień temu myślałem że ma za sucho, nie podlewałem jej zbyt mocno. Podlałem trochę większa ilością wody i zrzuciła 50% dolnych liści...

Proszę o pomoc. Bardzo ładnie rosła jeszcze jakiś czas temu, dostałą piękną doniczkę a teraz takie buty...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szeflera zrzuca liście

Post »

Na bank doniczka jest za duża w stosunku do części nadziemnej. Jak często ja podlewasz? Czy zauważyłeś ślady żerowania jakichś szkodników?
Alfredzik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 sie 2015, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera zrzuca liście

Post »

Różnie z podlewaniem. Zawsze podlewałem jak już ziemia była mocno sucha. Ale po tym jak zaczęły się problemy z szeflerą pomyślałem że może przez to że ma za sucho i podlałem ostatnio mocniej. Efekt był taki że zrzuciła jeszcze więcej liści. Nie widzę żeby coś atakowało roślinę.
Możliwe że to przez zbyt dużą doniczkę? Mam 2 szeflery, druga z nich jest dużo większa. Również przesadzona do takiej samej doniczki w tym samym czasie. Z tym że tamta stanęła w miejscu i nie zrzuca liści. Po prostu sobie stoi. Ta na zdjęciu (mniejsza z dwóch) powoli, ale systematycznie zrzuca liście... Faktycznie gdzieś od czasu przesadzenia ich z mniejszych doniczek zaczęły się problemy. Ale w poprzednich korzenie wychodziły już na powietrze.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera zrzuca liście

Post »

Twoje Szeflery mają za ciemno, powinny stać bezpośrednio przy oknie a z tego co widzę po zdjęciach stoją w znacznym oddaleniu w ciemnym kącie. Dlatego obie nie chcą rosnąć.
Druga sprawa, po ziemi widzę że jest przelana. Rośliny powinno się podlewać regularnie. W przypadku tych roślin umiarkowanie. Inna sprawa, że ma za dużą doniczkę.
Wyjmij delikatnie z niej i sprawdź stan korzeni, czy nie są pogniłe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szeflera zrzuca liście

Post »

Rosliny przesadza się do doniczki o numer większej. Czyli jak średnica poprzedniej wynosiła 20 cm to powinna być przesadzona do doniczki o średnicy 22 cm góra 24 cm. Ta doniczka na zdjęciu wydaję się być bardzo duża. Jeśli donica jest za duża to zmagazynowana w niej gleba magazynuje wodę w duzych ilosciach co nie sprzyja systemowi korzeniowemu. Korzenie lubią tlen a w przelanej glebie powstają warunki beztlenowe powodujące ich gnicie. Jeśli podlałeś ją mocniej mogło tak się stać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”