Szeflera zrzuca liście

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
jusstini
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 kwie 2006, o 11:31

Szeflera zrzuca liście

Post »

Od jakiegoś czasu moja szeflera "umiera" opadają jej liście. Tzn. najpierw lekko brazowieją a póżniej całe parasolki opadaja. Zupełnie nie wiem co sie dzieje. Dodam, że nie zmieniałam nic w jej uprawie a rosła bardzo ładnie. Jedynie przewiozłam ją jak było chłodno na dworze ale kontakt z zimnym powietrzem miała bardzo krótko. Na roślinie nie widać też żadnych szkodników.
Bardzo proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Rafaloku
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 21 wrz 2005, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Witam,

ta przeprowadzka mogła być przyczyną, szeflera nie znosi przeciągów, reaguje momentalnie zrzucaniem liści, upewnij się że teraz roślina nie jest narażona na przeciągi, jeżeli zapewnisz jej dobre warunki może jeszcze odżyje, może pomoże troche ten krótki opis pielęgnacji:
Rafał
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Szeflera

Post »

Witam,

To prawda. Szeflery nie lubią przeprowadzek, przeciągów i niskich temperatur. Ale sądząc po opisie objawów wynika, że brakuje jej składników pokarmowych. Latem powinna być dokarmiana co 14 dni. Dość obficie podlewać 2-3 razy w tygodniu. Szeflery lubią zraszanie miekką wodą no i oczywiście czyszczenie liści z kurzu. Nie wiem w jakim wieku jest ta roślina... jeśli młoda może warto ja przesadzić do większej doniczki. Jeśli jest to roślina strsza lepiej tylko zdjąć wierzchnią warstwę ziemi i dosypać nowej. Moją (S.actimophylla)mam już ok. 10 lat i przeżyła 2 przeprowadzki.
życzę powodzenia i pozdrawiam
Marta

Ps. Tak przy okazji może ktoś z forumowiczów pomoże mi ustalić nazwę szeflery jaką posiadam też od paru lat. Dostałam ją jako szeflerę drobnolistą ale nigdzie nie mogę znaleźć nic na jej temat. Wygląda jak miniatura szeflery actimophylla ale ma maksymalnie 7 listków no i zdecydowanie drobniejsze są.
z góry dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

nie mam szeflery ale link do jej opisu. Warto poczytać:
http://64.233.183.104/search?q=cache:-c ... =clnk&cd=1
kocham.kwiaty.pl - wszystko o kwiatach: pielęgnacja, trendy florystyczne, ciekawostki
Jakub . . . . .
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam, :D

Mam szeflery od kilku :roll: lat,pewnie jedne z pierwszych,wiec podstawowa odmiana/?/.
Kiedy cierpią,gdy jest im zbyt gorąco,zbyt suche powietrze i gdy mają nie dostosowany cykl wilgoci w podłożu do temperatur/w pomieszczeniu/
Nie znosza zasuszania gdy ciepło,nie znoszą zalegającej wilgoci w podłożu gdy zimno.
Dokarmianie też dostosowane musi być do warunków w których rosną.

Moje szeflery od wczesnej wiosny są w ogrodzie,pewnie nie szybko wrócą/przeważnie na koniec września/Tam wiedzą ,że żyją.
Ponieważ nie sądzę,że przyczyna tkwi w temperaturach,przeciągach, proszę zwrócić uwagę na podłoże,czy wymieniane??i kiedy/bo2-3 lat to max/ ewentualnie wymienić podłoże wierzchnią warstwę.
Dać ziemię lekko rozlużnioną /kwiatowa+piasek/.Nie dopuszczać do zbyt długiej zastoiskowej wilgoci.
A może ma mało miejsca na korzenie??to w końcu z natury... prawie drzewo :P .Konieczna doniczka większa przy przesadzeniu.
Stosowania nawożenie- nie komentuję,bo nie wiem :mrgreen: jaki jest cykl obecnie serwowany.

pozdrawiam
Jovanka ;:3
vaval
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 mar 2007, o 19:30
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontakt:

Problem z szeflerą

Post »

Z racji tego, że jest to mój pierwszy post, chciałem powitac Was wszystkich serdecznie, Drodzy Forumowicze. Od kilku tygodni wszystkie 'kwiatowe' obowiazki, zarówno w domu jak i na działce spadły na mnie, z powodu wyjazdu mamy do pracy za granice. Czytałem już troszke co tu piszecie, już jestem mądrzejszy. Ale pojawił sie OGROMNY problem pt. Szeflera( ulubiony kwiat w domu mojej mamy). Opadają z niego liście, a te które zostały wyddają się takie 'oklapnięte". Spada od 5-10 liści dziennie. Podlewałem ja 2 razy w tygodniu, niecałym litrem wody. Ktođ doradził mi żebym ją przesuszyl ale nic nie dało.

POMOCY!!!! Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Sylwinka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 28 paź 2006, o 01:08
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Mogę się mylić (zupełnie nie jestem fachowcem) ale mi to bardzo przypomina to, co się działo z moją roślinką... Po pierwsze odsyłam Cię tu:http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=2739 do tematu, który ja zapoczątkowałam mając moim zdaniem bardzo podobny problem. Tam tez umieściłam zdjęcia jak to wyglądało, no i co ważniejsze to są tam wskazówki co należy zrobić.

Poza tym niestety samej trudno mi radzić, bo moja szeflera skończyła przycięta dosyć radykalnie (szczęście, że ocalał jeden młody pęd chociaż), bo z głównego pędu opadło już prawie wszystko mimo kilkukrotnych oprysków chemią.

Życzę powodzenia. Ja za długo zwlekałam ze wszystkim i może dlatego straciłam. Jeśli szubko zadziałasz to na pewno masz większe szanse na powodzenie. No ale oczywiście doradzam też poczekać na wskazówki osób doświadczonych.
Pozdrawiam,

Sylwia
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Chyba ją przelałaś...
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
anczarn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1121
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński
Kontakt:

Szeflera - plamy na liściach

Post »

Szeflerę trzymałam w domu i dostała takich plamek, stała na oknie południowym
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Pauzalka
500p
500p
Posty: 588
Od: 15 wrz 2006, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Szeflera - plamki na liściach

Post »

Wygląda tak:

Obrazek

Te plamki są ciemno czerwone. Kilka listków na czubku rośliny tak ma, jedne bardziej, inne mniej.
Nie widzę żadnych przędziorków, robaczków...
Poza tym odpadło jej kilka płatków z dolnych liści.
:cry:
Mój ogród.
Pauzalka
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jak często nawozisz?
Poszukaj wątków o szeflerze a znajdziesz tam kilka podobnych przypadków (w tym mój :oops: )
Szeflera jest dość żarłoczna i w chwili gdy brakuje jej składników odżywczych wygląda dokładnie tak jak Twoja! Daj jej "jeść" ;-)
Awatar użytkownika
Pauzalka
500p
500p
Posty: 588
Od: 15 wrz 2006, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Post »

Jest nawożona co 2 tygodnie.
Mój ogród.
Pauzalka
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Mam taką samą Szeflerkę jak ty i też ma takie kropeczki , widać to już taka jej uroda :wink:
a dla odmiany co by nie było że może swoją przenawoziłaś :roll: to ja moją nawoże bardzo rzadko :wink: a kropeczki też ma :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”