Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Zwalczanie przędziorków to wręcz sztuka http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... sc&start=0 Czasem wystarzcy zwiększyć wilgotnoiść powietrza, czasem użyć kilku preparatów.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
PeggySue
50p
50p
Posty: 93
Od: 23 maja 2008, o 20:45
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Jak ja nie znoszę robactwa! :evil:
Zaraz wyruszam na ekspedycję poszukiwawczą środka na te france.
Nie mogę patrzec jak lirka się "wykrwawia"!
Mam tylko nadzieję, że nie przelezą na inne roślinki...
Dziękuję za pomoc!!!
startos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 cze 2008, o 17:55

Post »

Trafiłem tu dokładnie z tego samego powodu.

Nie wklejam nawet zdjęć, bo mój ficus (lyrata) wygląda identycznie!
Ostatnie dwa liscie wysrosły z tymi "rdzawymi" kropeczkami.

Wykluczam przędziorki - bo zwalczałem je juz kiedyś i wiem czego i gdzie szukać.
Na moim fikusie na 100% ich nie ma.

Słońca bezpośredniego też nie mam. (Na wczesną wiosnę słońce miało dostęp, a pomimo to czegoś takiego nie było).

Do tego fikus zawsze był i jest regularnie roszony, podlewany bez zastoin wody oraz bez przesuszeń, a tu taka niespodzianka!
Awatar użytkownika
PeggySue
50p
50p
Posty: 93
Od: 23 maja 2008, o 20:45
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Kupiłam Karate Zeon. Pryska moją lirkę już od trzech dni.
Robali już nie widzę, ale ten młodziutki listeczek nadal rośnie czerwonawy, tak jak dwa poprzednie zarażone.
Czy tak ma byc? Czy to oznacza, że szkodnik nadal żeruje?
Ponieważ kupiłam go niedawno, w sklepie zostały jeszcze dwa egzemplarze lirek z tej samej partii.
Przyjrzałam się uważnie każdej znich i żadna nie ma takich oznak, jak ma moja...
Awatar użytkownika
Agunia
1000p
1000p
Posty: 1328
Od: 23 mar 2009, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Co się dzieje z tym fikusem ?? Wydaje mi się że to ten sam problem co wyżej ale niema na liściach żadnego robala , ani roślinka nie stoi na bezpośrednim słońcu , jest regularnie zraszany i niema za sucho ani za mokro. co to może być ??
Obrazek
Obrazek
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ja mam tak samo jak Agunia u mnie jest tak na młodych listkach a po jakimś czasie stają się czystozielone.Moj fikus mało widzi słonka bo go nie ma. :roll:
Ja kupiłem metrowego praktycznie za darmo bo miał plamy brązowe na liściach,przeznaczyłem go do rozmnożenia i pocięcia.Ciachnąłem mu wierzchołek i puścił 2 nowe pędy,dodatkowo widzę,że może z oczek pojawić się kolejnych nowych gałązek.

U PeggySue wydaje mi się,że to przędziorek i być może wełnowiec jeszcze...
Przemek wie najlepiej czym to przepędzić..

Też dołączam do reszty pytających czy normalne sa te przebarwienia.?Na tricolor mam identycznie..z czasem również liście stają się zdrowe i bez tych "różowych"kropek.. :roll:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wasze rośliny dostały za dużo nawozu azotowego stąd czerwone plamki na liściach, po wyregulowaniu nawożenia do prawidłowych dawek i zapewnieniu odpowiednich warunków nie powinien się problem powtórzyć. :wink:
Awatar użytkownika
Agunia
1000p
1000p
Posty: 1328
Od: 23 mar 2009, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Ale to jest młoda roślinka i dopiero parę razy została podlana biohumusem , to co odstawić nawet biohumus?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

A pewna jesteś że ten biohumus jest czysto organiczny przeczytaj czy nie ma w składzie N;P;K. Odstaw już jakiekolwiek nawozy i podlewaj czystą woda i poczytaj w temacie Encyklopedie o wymaganiach fikusów szczególnie w okresie zimowym. :wink:
Krystyna.F
ZBANOWANY
Posty: 3526
Od: 30 kwie 2009, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Przemku,w moim ''Biohumusie'' jest taki skład: NPK (mg/l): 700;300;300+CaO-1100(mg/l),Mg-200(mg/l)+Bogata mikroflora bakteryjna.
Dobry, czy nie za bardzo?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

To biohumus mineralno-organiczny dobry ale nie częściej jak co dwa tygodnie do stosowania w okresie zimowym. :wink:
adziaidawid
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 maja 2010, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

fikus dębolistny

Post »

Witamy

Posiadamy w domu fikusa dębolistnego, który rośnie jak szalony i tak wyrósł na 2,60m. A skoro sufit w mieszkaniu jest na 2,60m to już nam się nie mieści ta piękna roślinka. Wygląda pięknie, jest bardzo zdrowy i chcemy, żeby taki pozostał po przycięciu. Prosimy o poradę jak można go skrócić i o ile, żeby nie zaczął chorować. Najlepiej żeby po przycięciu miał około 1,2m. Chcemy się również dowiedzieć czy można zasadzić odciętą część fikusa, tak aby mieć drugi kwiatek.

pozdrawiamy i czekamy na odpoweidzi :)
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: fikus dębolistny

Post »

Oczywiście, że możecie go bezproblemowo skrócić tak jak zamierzacie. Czy ma tylko jeden pień ? Takie fikusy powinno się zdecydowanie częściej ciąć w celu rozkrzewienia całej rośliny. Jeżeli ładnie przyrasta to było by już z niego ładne drzewko. Sadzonki robi się ze szczytowych pędów odcinając tak by miała 2-3 liście. Odczekać aż skapie mleko i do wody albo od razu do ziemi.
Wskazane było by go pokazać - jeszcze przed cięciem.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”