Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
minioli
50p
50p
Posty: 55
Od: 24 lut 2012, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Myślibórz

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny

Post »

Proszę o pomoc bardziej doświadczonych Kolegów i Koleżanki! :D
Mam w pracy takiego dużego fikusa, zaczął się giąć do okna i musi stać na ziemi (ma ze 3 metry). Jest potrzeba aby go obciąć w połowie, tam jednak nie ma ani jednego listka... a chciałabym zrobić z niego dwie rośliny. Tego uciętego bym ukorzeniła, ale znowu czy ta druga część "kijek" zechce wypuścić listki. Co najlepiej zrobić?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny

Post »

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że ten fikus ma za mało światła. Normalnie nie powinien tak wyglądać. To, że go przytniesz niewiele da, bo za jakiś czas będzie wyglądać podobnie.
Tutaj jedynym rozwiązaniem jest ucięcie samego wierzchołka, ukorzenienie go, w przypadku reszty odciąć jeszcze niżej, niż zaznaczyłaś i zapewnienie o wiele jaśniejszego stanowiska.
Termin cięcia dopiero na wiosnę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
minioli
50p
50p
Posty: 55
Od: 24 lut 2012, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Myślibórz

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny

Post »

Dopiero jak go przytnę może uzyskać lepsze stanowisko świetlne, wstawię go wówczas w nasze okno "kwiatowe". Zaniedbany został już wcześniej, bo stał w kącie o wiele dalej od okna niż w tej chwili, miał wtedy tylko dwa liście na szczycie... :( nie miałam na to wpływu. Teraz należy go poddać rehabilitacji.
Czyli uciąć wierzchołek do ukorzenienia, ale nie do końca rozumiem co z tą częścią która jest w doniczce, czy coś z niej "odbije"?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny

Post »

Odbije albo nie odbije. Na pewno, żeby była szansa na wypuszczenie odrostów konieczne jest jej zapewnienie jasnego stanowiska. To które teraz ma jest oczywiście nieodpowiednie. Dlatego musisz uwzględnić dwie rzeczy, przyciąć niżej i to, że to jest duża roślina, więc prędzej czy później wyrośnie z tego okna kwiatowego. Czyli albo będziesz co jakiś czas odmładzać albo zapewnić jej jakiś duży jasny hol. Te fikusy potrafią w mieszkaniu urosnąć do kilku metrów wysokości.
Inną opcją jest regularne cięcie, ale wtedy będziesz miała duży krzak.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
daro---
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 sie 2016, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny

Post »

Ja fikusa dębolistnego rozmnarzałem przez odkład powietrzny , może trochę to trwa ale mam większe przekonanie do tej metody niż do odcięcia i ukorzeniania w wodzie . Jak już w odkładzie pojawiły się korzenie to górę odciąłem i tak ukorzenioną sadzonkę posadziłem do doniczki, a łysy pieniek wtedy wypuścił 3 gałązki .
Pozdrawiam
Daro---
Awatar użytkownika
minioli
50p
50p
Posty: 55
Od: 24 lut 2012, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Myślibórz

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny

Post »

Zarówno odkład powietrzny jak i ukorzenianie w wodzie robiłam (innym fikusom), obie metody są dobre!!! Ale zwykle nie musiałam się martwić o roślinę "mateczną", bo najczęściej nowa sadzonka była kombinowana z jakiejś gałęzi, a tu muszę ciachnąć starą roślinę..., ale bardzo dziękuję daro-- za słowa otuchy, że ten "z doniczki" może nawet kilka gałązek wypuści! :uszy
Tak, to prawda że okno kwiatowe (choć u nas w pracy mierzy 2m) to rozwiązanie na krótką metę, możliwe że będę zmuszona figowca odmładzać co kilka lat :roll:
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny

Post »

Ficus lyrata variegata

Obrazek
ania_851
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 paź 2017, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

FIKUS DĘBOLISTNY umiera :(

Post »

Cześć! Niedawno kupiliśmy dość sporego fiskusa debolistnego, który mierzy ok. 2 metry. Fikus był od góry do dołu gęsto obsypany liśćmi. Po 1,5 miesiąca, czyli mniej więcej 5 dni temu zaczął marnieć z dnia na dzień bardzo drastycznie. Praktycznie w ciągu jednej nocy opadły mu prawie wszystkie dolne liście. Każdy z nich miał brązowawe plamy. Zauważam jak powoli choroba sięga wyższe partie. Byłam już w kwiaciarni, w której kupiłam kwiata. Poinformowali mnie, ze albo dostaje za mało wody albo za dużo. Podlewałam go raz w tygodniu niezbyt duża ilością wody. Dodatkowo powiedzieli, ze możliwe, ze ma mszyce, bo odnalazłam tez dziwny biały nalot na spodniej stronie liści. Kwiat ponad tydzien temu zmienił miejsce. Druga sprawa to odkryte przede mna przestępstwo moich kotow. Jestem na 90% pewna, ze załatwiły się w ziemi, bo czuć intensywny zapach moczu. Bardzo mi zależy, żeby uratować tego najpiękniejszego kwiata, jakiego w życiu miałam :( :( nie mogę patrzeć jak z dnia na dzień tak bardzo marnieje. Z góry dzięki za wszelka pomoc. Dołączam zdjęcia fikusa.
tak wyglądał Obrazek

a teraz tak
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
daro---
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 sie 2016, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny

Post »

Ten biały nalot to wełnowce , ja usuwam je mokrą ściereczką. Lubią młode liście i powodują ich deformacje także co jakiś czas warto spojrzeć na stożek wzrostu bo się można bardzo zdziwić ... Nie są przyczyną takiego opadania liści.
Pozdrawiam
Daro---
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny

Post »

Wełnowce mogą i często się zdarza, że gromadzą się u nasady liści. Proponuję użyć chemii.
Fikusy faktycznie są wrażliwe na zbytnie przesuszenie albo przelanie. Tak dużą roślinę trzeba podlewać większą ilością wody, ale uważać trzeba że w dużej doniczce woda wolniej przesycha. Dlatego jak zaczyna delikatnie przesychać wierzchnia warstwa, wtedy trzeba podlać. W dodatku opadanie liści może być spowodowane gorącym i suchym powietrzem od grzejnika. Jeśli masz w pobliżu grzejnik i lubisz ciepło, to dobrym rozwiązaniem będzie powieszenie na nim z dwóch nawilżaczy wypełnionych wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Tomson+G
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 11 mar 2018, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny

Post »

Ostatno kupiłem sobie fikusa lirolistnego i przy zakupie nie przyjrzałem się roślinę i zobaczyłem dziś dziwne przebarwienia/kropki coś w tym stylu. Nie chcę to stracić więc proszę o pomoc.
A tak wygląda ten liść:
Obrazek
I jeszcze od góry
Obrazek
10vittoria
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 maja 2019, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny

Post »

Od kiedy przyniosłam swojego fikusa do domu zaczęły mu opadać (nie całkiem odpadać tylko są skierowane do dołu) dolne liście. To samo dzieje się z górnymi jeśli go dłużej nie podlewałam. Daje mu dość dużo wody. Czy opadanie dolnych liści oznacza że muszę go podlewać jeszcze bardziej czy taka jest już jego natura? Trochę boję się że go przeleje
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny

Post »

Trzeba przesadzić do nowego podłoża, usunąć możliwie jak najwięcej starego i sprawdzić stan korzeni.
Oczywiście jasne stanowisko to podstawa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”