Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Aniaann
50p
50p
Posty: 99
Od: 20 lis 2016, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Witam :)
Moja plumerie już wrociły do domu, niestety nie zakwitły, czekam na wiosnę :)

Ella Govinda ja pryskałam mospilanem na razie mam spokój, jak Twoje plumerie kupione w cytrusach, bo te moje jakies dziwne, jakby sztuczne, mam nadzieje ze w nastepnym sezonie to się zmieni

Reni1 ale mialaś szczęście z tym zakupem i piękny kolor :) ja nigdy nie widzialam w żadnym sklepie


Obrazek



Obrazek
Ella_Govinda
50p
50p
Posty: 54
Od: 11 sie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Ale widzę, że ładnie rosną, u mnie na początku coś bardzo powoli, może miały za zimno zimą, odpadły im też wszystkie pędy z kwiatostanem, ale potem wypuściły sporo liści, zobaczymy w przyszłym sezonie, choć teraz znowu nie wiem, co z nimi zrobić na zimę...
Dzięki za podpowiedź z mospilanem, wypróbuję następnym razem!

Reni1 Wspaniałe plumerie!
Awatar użytkownika
Aniaann
50p
50p
Posty: 99
Od: 20 lis 2016, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Ta plumeria na zdjęciu to jest moja "stara" plumeria, rozkrzewiła się dzięki temu że w zeszłym roku szykowała sie do kwitnienia, te które kupiłam w cytrusach to dziwne są , jakby sztuczne, słabo wypuszczają liście, pęd kwiatowy usechł i odpadł, może po zimowym uśpieniu wiosną popędzą z listkami :)
Awatar użytkownika
Aniaann
50p
50p
Posty: 99
Od: 20 lis 2016, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Halo halo czy tu jeszcze ktoś bywa? :)

Czy ten pypeć oznacza to co myślę? :)


Obrazek

Co myślicie?
Ella_Govinda
50p
50p
Posty: 54
Od: 11 sie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Aniaann oooooo wygląda bardzo obiecująco!!! :) ciekawe, że tak późno się pojawił. Trzymam kciuki. A u której to plumerii?
Awatar użytkownika
Aniaann
50p
50p
Posty: 99
Od: 20 lis 2016, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

To u jednej z dwóch które nabyłam w zeszłym roku, pewnie nic z tego nie będzie ale jest nadzieja w rozkrzewieniu, szykuje mi się niezłe drzewko :)
Moje plumerie przyniosłam z działki, zabudowałam balkon i teraz tam będą zimować i chyba jej tam tak bardzo dobrze i słonecznie że wzięła i wypuściła pypcia kwiatowego :)
Ella_Govinda a jak Twoje okazy?

fota balkonu jeszcze z mała ilością roślin, w tech chwili już nie ma miejsca na nic :)

Obrazek
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Ja moją 3-letnią plumerię przeniosłam w chłodne miejsce. w zeszłym roku miałam trzy ale po zimowaniu przeżyła tylko największa. To była moja wina, gdyż nie poczekałam, aż ziemia przeschnie i dałam do zimnej piwnicy, około 12 stopni. Korzenie i łodyga zgniły. W tym roku już nie narażam tego jedynego okazu i jest na korytarzu przy oknie tam ma około 18 stopni i nie podlewam jej wcale. Zostały jej jeszcze 4 listki, tak to zgubiła wszystkie.
Nabyłam natomiast nasiona innej plumeri. Hymenosporum flavum - Plumeria Australijska. Z 5 nasion wykiełkowało mi tylko jedno i kiepsko rośnie. Ma zaledwie 4cm już od miesiąca. Wypuszcza kolejne listki ale wcześniejsze usychają. Jest w mini szklarni. Nic nie rośnie. Testuję zmianę parapetu. Zobaczymy..
Marzena
Ella_Govinda
50p
50p
Posty: 54
Od: 11 sie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Aniaann Twój balkon wygląda wspaniale! Mówisz o kupionej - czyli to jedna z tych dwóch z tego sklepu cytrusy? W takim razie ekstra, bo może i dla moich będzie jakaś szansa, na razie rosną jakoś mało dynamicznie, niby sporo listków, ale takie niezbyt duże. Miałam jeszcze trzy zaszczepki z drzewa, które chciałam ukorzenić, ale coś to też nie idzie, jedna z tych zaszczepek jeszcze się nie poddaje, ma dużo zawiązków liści, ale od kilku miesięcy stoi w miejscu. Mam też dwie takie wyrosłe z nasion, one dość ładnie rosną, ale niestety wciornastek poprzyczepiał się do wszystkich kwiatków na balkonie, potem na chwilę dołączył przędziorek i w sumie zmarniała mi większość. W przyszłym roku zamierzam stosować konkretną chemię i powybijać te wszystkie robale.
A teraz robię eksperyment, bo nie mam gdzie zimować plumerii, więc na razie siedzą już dwa miesiące na balkonie i w ten sposób mają zimę, a jak temperatura spadnie do 3-4 stopni to przeniosę je do mieszkania i będą mieć znowu lato.

karolowa29 Powodzenia!
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Dziękuję Ella. Odważna jesteś skoro jeszcze trzymasz plumerie na balkonie.
Marzena
Awatar użytkownika
Aniaann
50p
50p
Posty: 99
Od: 20 lis 2016, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Ella Govinda tak to z cytrusów, wiec jest szansa, początkowe one jak sztuczne, bez ruchu, ale teraz widać że się dzieje i to nawet dużo. Szkoda że tak późno. Ciekawe czy coś z tego będzie.
Ella Na balkonie trzymasz, a tam na nią nie pada deszcz zbyt duży? Ostatnio wciąż leje!!! I nie za zimno jej tam, noce są chłodne, u mnie już było zero stopni.
A co do robali to chyba zapobiegawczo trzeba pryskać chemią , nie czekać aż się pojawia i tak samo grzybobójczym preparatem, ja wciąż mam jakieś brązowe plamy, w przyszłym sezonie się za to wezmę :)

Na balkonie mają dużo światła, temperatura ok 15 stopni, w dzień jak słonko zaświeci to ponad 20 stopni. ;:3
Nie wiem jaka najniższa temperatura może być dla Plumerii, orientujecie się?
Na moich plumeriach pozostały liście czy czekać aż same odpadną czy może je poobrywać, oczywiście nie z tej ktora chce zakwitnąć.

Na dzień dzisiejszy tak to wygląda :lol:

Obrazek

karolowa29 dobrze że choć jedna się ostała, dmuchaj na nią i chuchaj :) i wiosną ruszy ta z nasionka bo teraz to nie jest dobry czas na rozrost.

Wiem, że zima i nasze plumerie to prawie same patyki ale może dla przypomnienia tych pięknych roślin wstawcie ich foty z lata, popatrzymy sobie i nacieszymy oczy :) nie dajmy się zimie :) ;:3
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Z tego co się orientuje to temperatura zimowania ma być nie niższa niż 15 stopni. Więc poniżej nie powinno się schodzić. Aczkolwiek ja jedną noc przegapiłam i zostawiłam na balkonie było wtedy 8 stopni ale podniosła się z tego. Duża plumeria nie będę się chwalić bo sam pieniek został a z wakacji niestety zdjęć nie mam. Moja australijska plumeria jest malutka i tak jak pisałam nie rośnie. Oto ona

Obrazek
Marzena
Awatar użytkownika
Aniaann
50p
50p
Posty: 99
Od: 20 lis 2016, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

No to sie mieszczę w granicy temperaturowej, :) jak jedno noc mniej to chyba nic jej sie nie stało.
karolowa 29 Rzeczywiście maleństwo z tej Twojej plumerii, a może by jej jakaś żaróweczkę zapalić, wtedy na pewno by poszła do góry.
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Tylko jaka żar?wkę? Zastanawiam się czy nie jakaś specjalną. Pracuję w hurtowni zoologicznej i mam dostęp do różnych żar?wek, w związku z różnymi odmianami płaz?w i gaf?w. Są różne kolory światła, itp.
Marzena
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”