Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
papaja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 kwie 2015, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Norbert ratuj! bo bardzo bliskiej i uważnej inspekcji zauważyłam szkodniki na moim benku. Są malusieńkie koloru bladoróżowego, tworzą delikatne pajęczynki pomiędzy nasadą liścia a gałązką ale nie taką tradycyjną pajęczynę, tylko zaledwie parę kłaczków. Same nie wyglądają też na tracycyjne pajączki bo mają tycie czułki, którymi żwawo poruszają. Czuję, że to one wysysają życie z mojej rośliny! Czym je usunąć i jak zadbać o benka? Dziś zauważyłam też, że bratki na balkonie też obsiadło jakieś robactwo ale zupełnie inne ale bratki to chyba nie ten dział, prawda?
kruszynka85
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 16 kwie 2014, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Ja bym umyła listki i potraktowała sprayem na szkodniki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Papaya, to są przędziorki. Zrób tak, jak napisała Ci kruszynka85. Weź wstaw fikusa, w miarę możliwości najlepiej pod prysznic (doniczkę włóż do worka i zawiń szczelnie przy pniu, żeby woda nie zalała bryły korzeniowej). Umyj dokładnie całą roślinę silniejszym strumieniem wody. Następnie kup, najlepiej dwa różne preparaty (np. Magus, Karate, ABC na przędziorki, Vertimec,...) na te szkodniki i spryskaj również całą roślinę oraz ziemię. Powtórz zabieg po tygodniu, ale tym razem użyj drugiego preparatu. I po upływie kolejnego tygodnia znów użyj pierwszego.
Po tej kuracji, pozostaje Ci co jakiś czas sprawdzać roślinę, bo przędziorki lubią wracać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Anita93
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 cze 2014, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fikus benjamin co mu się stało?

Post »

Z dnia na dzień zgubił prawie wszystkie liście. Podlewałam raz w tygodniu regularnie. Otworzyłam okno obok kwiata i chyba było zostawione na noc, ale przeciez nie ma mrozu. Ma sporo tych małych zielonych, nie wiem jak to się nazywa fachowo, ale też sporo takich zeschniętych. Nie wiem czy spod tego wyrosną nowe czy to juz uschło na amen? Kwiat miał za mała osłonkę, ale na razie tak zostawiliśmy, bo nie było czasu jechać po większą no i trochę się kołysał, a one nie lubią ruchu podobno. Kwiat był kupiony jakoś w lutym. Co robić? Nawozić? Zmieniać ziemię? Jak przyspieszyć wzrost? Jestem kompletnym laikiem ;:14 pomocy :wit
Awatar użytkownika
JAWiktor
100p
100p
Posty: 181
Od: 21 mar 2013, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Fikus benjamina - zrzuca liście

Post »

Moim zdaniem było mu za zimno. Temperatura 15 *C to taka granica. Przeciągów też nie znosi. Otwarte okno w nocy, o tej porze roku to wiejące na niego powietrze o temperaturze max 10*C. Podobnie zachowuje się gdy stoi w pobliżu grzejącego kaloryfera.
Osłonkę na doniczkę (pomijając, że z pewnością ładnie wygląda) zamieniłbym na ładną podstawkę. Da Ci to kontrolę nad ilością wody (w osłonce nie widać). Fikus lubi lekko wilgotną ziemię ale nie lubi stać w wodzie - to nie papirus. Podlewać się go powinno gdy wierzchnia warstwa lekko przeschnie. Samo kołysanie się fikusa w osłonce nie robi mu krzywdy. Ciężko znosi przestawianie z miejsca na miejsce.
Co zrobić ...nie stawiać w pełnym słońcu - im większe bezpośrednie promie słoneczne tym dalej od okna i odwrotnie, nie przestawiać z miejsca na miejsce, zapewnić temperaturę w granicach plus/minus 20*C, nie przelewać i nie zasuszać i wypadałoby nawozić w okresie marzec-wrzesień co 2 tygodnie.
A teraz ...Jak ma przyrosty (młode liście) to zapewnić mu odpowiednie stanowisko, zastosować się do wskazówek i uzbroić sie w cierpliwość. Powodzenia ;:333
Michał
arutko
50p
50p
Posty: 59
Od: 14 paź 2011, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Olsztyna/Warmińsko-Mazurskie

Re: Potrzebuję rady ws fikusa benjamina

Post »

Niestety nie udało mi się go uratować
Pozdrawiam-Ania
Moje skromne parapety
Awatar użytkownika
Blear Rose
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 sty 2015, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Witam, mam problem z moim fikusem beniaminkiem. 3 dni temu zauważyłam na nim żółte plamki i nie wiem co jest przyczyna. Szkodników żadnych nie zaobserwowałam. Bardzo proszę o pomoc i dziękuje.
Obrazek Obrazek Obrazek
Mikaela24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 lip 2015, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus benjamina - zrzuca liście

Post »

Witam. Mam w sumie 3 drzewka Fikusa Benjamina na 2 które stoją w innym pomieszczeniu zauważyłam jakieś mikro robaczki, liście wyglądają jak by miały biały nalot, zaczynają żółknąć i spadają :( na zdjęciu widać robaka niestety nie dam rady zrobić lepszego :(

Obrazek

Bardzo proszę o radę jakiego środka użyć, drzewko udało mi się "wyprowadzić" i wyrosły ładne listki zagęściło się i znowu problem :(
Shoto
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 lip 2015, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Walka o przetrwanie fikusa benjamina

Post »

Witam

Chciałem się dowiedzieć co może dolegać mojemu fikusowi. Bardzo wolna rosną mu listki, ogólnie bardzo wolno rośnie. Mam go już około roku a nie podrósł chyba w ogóle. Podlewam raz na tydzień, staram się spryskiwać raz dziennie. Stoi na wschodnim parapecie. Nawóz to jakaś mieszanka do zielonych roślinek (ziemia uniwersalna z nawilżaczem firmy Kronen). Światła chyba ma dostatecznie. Nie obkręcam go ani nie przestawiam. Nie mam pojęcia o co może chodzić. Załączam zdjęcia fikusa. Może gdzieś trzeba go podciąć? Chciałem się jeszcze dowiedzieć czy ten gatunek fikusa można utworzyć w jeden pęd (zawijane pnie/gałązki) za pomocą rafi a jeśli tak to na co zwracać uwagę, czy jest to odpowiednia pora?

Dzięki z góry, pozdrawiam

http://imageshack.com/a/img540/6522/4eeTqj.jpg
http://imageshack.com/a/img913/284/9kKHla.jpg
http://imageshack.com/a/img661/471/wwn5e3.jpg
http://imageshack.com/a/img673/4428/pCyZaq.jpg
http://imageshack.com/a/img912/8506/1q13gr.jpg
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Czy twój fikus od poczatku tak wygląda? Wydaje mi się, że ta ziemia jest za ciężka dla niego. Poza tym dużo podlany a fikusy lubią powietrze w korzeniach. Przezroczysta doniczka powinna stać w osłonce ponieważ światło hamuje rozwój korzeni. Jeśli on w tym podłożu rośnie rok i nie widać korzeni to coś jest nie tak.
Shoto
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 lip 2015, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Nie nie. Fikus został przesadzony jakiś tydzień temu. Bo przez rok był trzymany w doniczce tej ze sklepu wraz z ziemia. Czyli rozumiem żeby go przełożyć do osłonki?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Jak już będziesz wkładać doniczkę do osłonki, to najlepiej jak na jej dno położysz np małą podstawkę. Tak, żeby dno doniczki nie dotykało bezpośrednio dna osłonki. Inaczej po każdym podlaniu istnieje ryzyko, że dolne korzenie będą stały w wodzie.
Pamiętaj, że Benjaminy podlewa się umiarkowanie, tzn. nie dopuszcza się ani do zbytniego przelania, ani przesuszenia gleby. Musisz obserwować wierzchnią warstwę, jeśli zaczyna robić się jasna możesz podlać.
Myślę, że przy tej ziemi wystarczy raz na tydzień, półtora.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Shoto
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 lip 2015, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Ok postaram się. A co do tego skręcania pędów aby stworzyć jeden długi, to zabierać się za to kiedy akurat tych liści nie ma czy czekać aż wyrosną (podcinać je teraz?)?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”