Męczennica,Passiflora z nasion

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Passiflory z nasion

Post »

Witam wdepnąłem tu bo akurat zasiałem nasiona Passiflory ale na opakowaniu pisze że trzeba uszkodzić okrywę nasienną przed posianiem ja od razu wsiałem do ziemi bez moczenia czy coś będzie z tego stoją na kaloryferze mają ciepło ;:88
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Awatar użytkownika
Wiktoria_W
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2365
Od: 21 sty 2011, o 03:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Passiflory z nasion

Post »

Myślę, że nikt tak na 100% Ci nie odpowie. Ja nie mam zbyt dużego doświadczenia w sianiu passiflor (robiłam to cztery razy). Przy pierwszym podejściu z paczki nasion wyrosła mi jedna roślina, przy drugim - z dwóch paczek wyrosły trzy. Nie moczyłam. Nie wiem, czy nasiona były stare, czy faktycznie należy im jakoś pomóc.
Później kupiłam marakuję, wydłubałam nasiona i wysiałam je po moczeniu w wodzie. Nic nie wyrosło, ale to była jesień.
Wiosną wzięłam drugą część tych nasion wyskubanych jesienią, wymoczyłam w soku pomarańczowym (gdzieś o tej metodzie wyczytałam) i wykiełkowały prawie wszystkie. Wiosna, czy sok pomarańczowy :roll: ? Jeszcze nie wiem.
Wczoraj kupiłam kolejne nasiona - będę robić testy :wink: .
Miłego dnia, Wiktoria
Dom w odcieniach zieleni
Poszukuję
Krasny
200p
200p
Posty: 495
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Passiflory z nasion

Post »

Witam. Dziesięć dni temu wysiałem nasiona paru odmian passiflor i czekam na efekty. Niestety przez weekend nie było mnie w domu, a przez ten czas moje kocisko urządziło sobie na doniczkach sypialnię. Dosyć mocno sprasował ziemię. Czy takie "walcowanie" przez kota mogło im jakoś zaszkodzić? Nie minęło zbyt wiele czasu od wysiewu, więc żadnych pędów ani korzonków nie uszkodził.
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Passiflory z nasion

Post »

Witam dziwi mię jedno wasze nasiona Pasiflory są jakieś duże,(może zdjęcia były w macro robione) ja kilka dni temu kupiłem nasiona Passiflory męczennicy coerulea te ziareczka były może większe od maku nasiona firmy W.Legutko ;:88
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
_fox_

Re: Passiflory z nasion

Post »

Janku bo takie są większe od maku a mniejsze od gorczycy, nawet mam trochę pozostałości z wiosny, dostałem z UK wyłuskane z owocu.
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Passiflory z nasion

Post »

_fox_ pisze:Janku bo takie są większe od maku a mniejsze od gorczycy, nawet mam trochę pozostałości z wiosny, dostałem z UK wyłuskane z owocu.
Dzięki Jacek za odp pomyślałem że te są wadliwe że takie malutkie albo inne nasiona w opakowaniu Passiflory
Pozdrawiam.
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Passiflory z nasion

Post »

Moje Passiflory po 10 dniach zaczynają wschodzić siałem 16 Stycznia bez moczenia prosto do ziemi
Obrazek
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Krasny
200p
200p
Posty: 495
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Passiflory z nasion

Post »

Witam!
Wydłubałem z kupnych marakuj sporo nasionek. Sam już posiałem, ale całkiem dużo jeszcze zostało. Jeśli by ktoś chciał, to chętnie się podzielę. Owoce były fioletowe, więc pewnie to P. edulis. Wie może ktoś jak je przechowywać, żeby zachowały możliwość kiełkowania jak najdłużej?
Krasny
200p
200p
Posty: 495
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Passiflory z nasion

Post »

Po jakim czasie można spisać wysiane nasiona na straty? Wzeszły tylko P. molissima po dwóch tygodniach od wysiewu, a po kolejnych trzech alata, corulea i coccinea nadal siedzą w ziemi. Jak to wyglądało u Was?
Krawat
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 3 cze 2013, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Passiflory z nasion

Post »

Krasny mi wzeszły najpóźniej po 5tyg. i chyba były to p.parritae, zwykle bez moczenia wschodzą po 10-15 dniach.

pozdro ;:oj
klovi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 7 lut 2013, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Turcja, Van

Re: Passiflora z nasion

Post »

Halloo =) podbijam watek passiflory!
Dostalam dzisiaj nasionka chyba 2 roznych (chyba bo mialo byc 9 a nie 2) passiflor - tej bialo fioletowej i czerwonej alata.
Powiedzcie jak przygotowac do wysiewu i jak wysiewac?
Wiem ze sa obszerne watki nt. passiflory ale zanim sie przez nie przebije to pewnie juz mi pierwsze kielki wyrosna ;:173
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Passiflora z nasion

Post »

Witam mam trzy passiflory odmiany Błękitna,Eliot i Viktoria.
Wszystkie trzy maja zawiązane nasienniki ,które sam zapyliłem wacikiem.
Pięknie dojrzewają, tylko zastanawia mnie kiedy mam zerwać, nasiennik Eliot ma już owoc jak mandarynkę.
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek


--- 1 sie 2016, o 10:30 ---

Prosił bym o podpowiedz kiedy mogę zerwać nasiennik i czy mam wysuszyć nasiona , bo zauważyłem że sa bardzo miękkie i czekać aż same opadną.

---2 sie 2016, o 06:41---

Byłem bardzo ciekawy i niecierpliwy ,po informacjach od pewnych osób kiedy mogę zerwać owoce passiflory,dostałem odpowiedz
że nasienniki będą prawdopodobnie puste ja ryzykując i z niecierpliwością zerwałem jeden nasiennik otwierając go zastałem takie coś(Passiflora Eliott)
Obrazek
Po małym oczyszczeniu nasion ,wyglądają tak:
Obrazek
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Gerard212
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 paź 2017, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Męczennica,Passiflora z nasion

Post »

WOW zazdroszczę owoców ;:167 Moja passiflora (gatunek bliżej nieokreślony(posiada samoniezgodność)) kwitnie od lipca, kwiaty pojawiają się co 3-4 dni. Prócz tego okresu sierpniowego (koniec sierpnia) kiedy miała najwięcej kwiatów, bo aż 24 na całej roślinie i każdy otwierał się po koleji, dzień po dniu(oczywiście na każdym pędzie tak się działo). W tym roku nie przycinana może dletego tak intesywnie kwitła (w poprzednim roku miała tylko 4 kwiaty)

Wiek passiflory 4,5 roku z nasiona przywiezionego z Madery; kwiat idąc od środka do zewnątrz: fioletowy następnie biały, pręciki żółte, a słupek zielony, liście wytwarza trójklapowane czasem pojedyńcze, pęd okrągły,wydaje sie mocna, nie wiotka względem większość moich passiflor
(np. Passiflora Caerulea czy Edulis), nie posiada przylistków tak ja to ma Caerulea.

Z chęcią bym się dowiedział co to za gatunek, a jeśli to możliwe co to za odmiana??
Dobrał bym do mojej ukochanej zapylacza w następnym roku lub jeszcze kolejnym w zależności kiedy by zakwitł i może ja też bym sie cieszył z owocu (Caerulea jej nie zapyla sprawdzone na 6 kwiatach) :)

Pozdrawiam manniaków zieleni ;:7
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”